Напишете дума/думи за търсене

4 начина да консервираме домати за зимата

Към края на август и в началото на септември е най-хубавото време да консервираме плодове и зеленчуци за зимата. Така на трапезата си винаги ще имаме нещо полезно, вкусно и с дъх на лято, без да се налага да плащаме в магазина баснословни суми за него. Едно от най-вкусните неща, които българинът традиционно затваря в буркани, са доматите. Те се използват както за готвене, така и за сос за пица и паста.

За готвене

На първо място е изборът на домати. Те трябва да са добре узрели, но да нямат тъмни петна. Ако има по тях развалени части, изрежете ги. Може да обелите доматите, но може и да ги оставите с люспите – няма съществена разлика. Ако имате робот или друг подходящ електрически уред, работата ви е за няколко минути. Ако нямате, ползвайте ренде. Смелете ги в робота/настържете ги с рендето и напълнете с тях бурканчетата. Добавете сол и подправки по желание – магданоз, босилек, прясна чубрица, дафинов лист. Затворете с капачките и варете 20 минути. Разбира се, доматите могат да са цели или на кубчета. Ако се налага, добавете им и вода.

За пица, паста и печени зеленчуци

Вторият метод за консервиране на домати отнема повече време, но вкусът е несравним. С така приготвената вкусотия може директно да поливате пастата или да ползвате за основа на пица. Също така, ако изпечете зеленчуци, полейте с този сос и предястието ви е в десетката! Та така – доматите отново се смилат най-добре в робот, а на дъното на голяма тенджера се запържва 1 глава лук на ситно. Когато лукът стане кристален, изсипвате доматите и оставяте да заври. След завиране намалявате котлона, така че да започне да къкри. За да се сгъсти този сос, са ви необходими около 4 часа. Не пестете и зехтина/олиото. Идеята е, че доматите са запържват елегантно в него и след това се оставят да им се изпари цялата вода. Осолете накрая, сложете и захар, а по желание добавете пресен босилек, магданоз и няколко скилидки счукан чесън. Стерилизирайте бурканчетата около 10 минути.

Домашен кетчуп

Децата го обожават, а родителите все гледат гузно към пазарската кошница, когато купуват поредния промишлено приготвен кетчуп. Тази година може просто да си направите домашен – ще знаете какво слагате в него и ще е много по-вкусен. За целта в дълбока тенджера задушете лук и чесън (може да добавите целина, джинджифил и босилек за повече аромат). Прибавете доматите, нарязани на кубчета, и малко вода. Оставете да къкри, докато течността изври. Подправете със сол и черен пипер и пасирайте до съвършена гладкост. Върнете в чиста тенджера и добавете оцет и захар. Съотношението в тази рецепта е следното: на 1 кг домати е необходима 350 мл вода, 200 мл винен оцет и 70 г кафява захар. Бъркайте, докато сместта се редуцира и придобие консистенцията на кетчуп. Горещият кетчуп се разлива в сухи бутилки и се стерилизира за 10 минути.

Сушени домати

Страстта на българина към италианската кухня не стихва и един от любимите ни продукти напоследък е сушеният домат. С него могат да се правят салати, да се засилва ароматът в различни гозби, или просто да се хапва върху чабата заедно с хрупкави маслини. Сушени зеленчуци са правени и от нашите баби, които са ги сушали на слънце по няколко дена. Тъй като в съвременни условия това няма как да стане, ви предлагаме два начина да изсушите домати във фурната. При първия метод доматите по-скоро се опичат.

Вземете домати Рома и след като ги почистите, ги разрежете на две или на четири. Подредете ги върху хартия за печене и ги поръсете със зехтин. Печете на 180 градуса. Ако искате по-автентичен вкус обаче, намалете фурната на 100 градуса и оставете доматите да се изсушат. Това може да им отнеме 6-10 часа. Когато се сбръчкат, но вътрешността им е мекичка, са готови. Затворете ги в бурканчета със зехтин, босилек и чесън и стерилизирайте.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X