Медитацията има много ползи за здравето и е изключително ефективен начин за облекчаване на стреса и поддържане на по-здравословен начин на живот. С практиката медитацията се превръща в рутина и започва да дава все по-добри резултати. Тя трайно изгражда устойчивост към стрес. Защо да не започнете още днес, когато сте си у дома и може да се посветите на този силен антистресов инструмент директно от своя диван?!
Има много различни начини за медитация, но тази техника е един от базовите. Може да прибягвате към нея винаги, когато имате нужда от малко вътрешен мир и спокойствие.
Ето как да започнете основна медитационна практика:
Стъпка 1: Намерете си удобна позиция
Изберете къде и как ще седнете. Много хора обичат да седят на удобен стол, докато други предпочитат да седят с кръстосани крака на земята. Трябва да можете да се отпуснете напълно, докато все още сте будни.
Уверете се, че стойката ви е правилна. При по-дълги медитации е добре гърбът да остане прав.
Съвет: Ако усетите, че раменете ви се спускат по време на медитация, просто се изправете обратно. Правият гръб ще предотврати болезнеността по време на по-дълги сесии.
Ако решите да седнете на стол, седнете към предната част на седалката и поставете краката си здраво на пода. Това ще подобри позата ви и ще ви помогне да се концентрирате върху практиката си.
Стъпка 2: Затворете внимателно очите си
Когато сте в удобно положение, погледнете в далечината, след което бавно спуснете клепачите си. Дръжте челюстта си отпусната и леко отворена. Трябва да отпуснете всички мускули на лицето.
Съвет: Не стискайте очите си здраво. Ако почувствате как лицето ви се стяга, отворете бавно очите, погледнете леко в далечината и ги затворете отново. Движенията трябва да са леки и меки.
На този етап целта ви е да отпуснете всяка част от тялото си. Ако почувствате известно напрежение в определени части, поемете дълбоко въздух и при издишването отпуснете съзнателно именно там, където е напрежението.
Стъпка 3: Оставете мислите настрана
Въпреки че не можете да контролирате мислите си, можете да контролирате колко власт имат те над вас. Това не означава, че трябва да ги игнорирате или потискате, а просто останете спокойни, отбележете ги и след това използвайте дишането си, за да ви върне към спокойствието на настоящия момент.
Съвет: Ако се увлечете в мислите си, не бъдете строги към себе си. Отделете малко време, без да се обвинявате, да наблюдавате къде е отишъл умът ви и след това да се върнете към дишането си. Просто мислете само за дишането си.
Стъпка 4: Продължавайте
Това е, наистина! Продължавайте да оставяте настрана всякакви мисли, които може да изскочат в ума ви. Тихите пространства между мислите ще станат по-дълги и по-чести, колкото по-дълго практикувате.
Ето още няколко съвета, които трябва да имате предвид, когато продължавате по пътя към медиацията.
Дайте си време
Започнете с малки сесии и работете, докато стигнете до по-дълги.
Започнете с кратка сесия от 5 минути. После преминете към 10 или 15 минути, докато не достигнете 30-минутни сесии.
С практиката този вид медитация става по-лесна и по-ефективна. Ще започнете да излизате от сесиите отпуснати и освежени, готови да посрещнете остатъка от деня си и много от неговите предизвикателства.
Коментари (0)
Вашият коментар