Ябълков компот с риган
Продукти: ябълки – 400 г, захар – 250 г, лимонена киселина – 2 г, вода – 2 л, риган – 2 супени лъжици.
Приготвяне: Приготвените за компота ябълки – почистени и нарязани, се варят 5–10 минути. В марлена торбичка се пускат изсушените листа и цветове от ригани и се варят с ябълките още 3–5 минути. След това се прибавя захар, кипва се отново, добавя се лимонена киселина, оставя се да изстине и се поднася.
В някои страни риганът се отглежда като културно растение, но у нас се среща като диворастяща билка. Изсушените листа и надземната маса се използват за чай при простудни и белодробни заболявания, но се използва и като подправка на различни ястия, в парфюмерийната и фармацевтичната промишленост.
Компот от ябълки и подбел
Продукти: ябълки – 500 г, подбел (корени) – пресни ? чаена чаша или сухи и стрити – 1 супена лъжица, захар – 4–5 супени лъжици, вода – 1 л.
Приготвяне: Ябълките се почистват и нарязват, заливат се с водата и се варят 5–10 мин заедно с корените на подбел (корените се поставят в торбичка от марля и се изваждат в края на варенето). Прибавя се захарта, след което компотът се вари още 3–4 минути.
Подбелът е разпространен в цял свят. Като културно растение се отглежда в страните около Средиземно море, а у нас като диворастящ вид расте по бреговете на реките, каналите, край пътищата. Листата и младите клонки и корените се използват като подправки към ястия, а също така и за чай при кашлица и простудни заболявания. Богати са на витамини, минерални соли, инулин и пектин. Корените имат аромат на ванилия и съдържат горчиви вещества.
Компот от пресни плодове и пъпеш
Продукти: плодове (ябълки, сливи, круши) – 500 г, захар – 1 чаена чаша, вода – 1 л, пъпеш – 300 г.
Приготвяне: Приготвя се сироп от захарта и водата. В него се пускат нарязани сливи, круши и ябълки. Варят се на слаб огън 10–15 минути. Свалят се от огъня и към тях се прибавя пъпеш, нарязан на кубчета. Преди поднасянето компотът се охлажда и се слага лед.
Смесен компот от сушени плодове
Продукти: ябълки – 250 г, круши – 250 г, зарзали (кайсии) – 200 г, стафиди – 120 г, захар – 500 г, лимонена киселина 2 г, вода – 3 л.
Приготвяне: Сушените плодове се почистват и се измиват, всеки вид се слага в отделен съд и се заливат с гореща вода, прибавя се захар и се варят на слаб огън – крушите и ябълките 10–15 минути, зарзалите 5–10 минути, стафидите 4–5 минути. Готовите плодове се смесват, разпределят се в купички и се заливат с охладен сироп, в който предварително е сложена лимонена киселина.
Компот от благ бъз с ябълки
Продукти: бял бъз (листа, стебла и корени) – 50 г, ябълки – 500 г, захар – 100 г, лимонена киселина – 1 г, вода – 1л.
Приготвяне: Обелени и нарязани ябълки се заливат с водата, прибавя се захарта и се варят 10–15 минути заедно със свежи листа, стебла и корени от благ бъз (сложени в марлена торбичка). Накрая на варенето се слага и лимонената киселина. Компотът се поднася студен.
Благ бъз (анжелика, пищялка) е разпространен в Европа и Азия. Като културно растение се отглежда в много страни на Европа. У нас расте край реките и ручеите, по влажните и сенчести склонове на планините. От месестите и сочни корени се приготвя много ароматно сладко. Цялото растение се използва в готварството за подправка на сладкиши и различни ястия. В медицината се използва против стомашни заболявания. Растението е богато на витамини, минерални соли и етерични масла.
Из „Ябълката - храна и лекарство”
Книгата може да поръчате тук!
Коментари (0)
Вашият коментар