Самата дума „запеканка” подсказва, че това е ястие, което се пече на фурна. Основните продукти се заливат със смес от мляко и яйца, към която понякога се добавят настъргано сирене и брашно. Основният въпрос, разбира се, е в продуктите, които запичаме. В различните държави развихрят кулинарните си фантазии в различни посоки. В глинен гювеч или в тава може да се сложат риба, зеленчуци, кайма и дори плодове – според локалните традиции. Най-важно е умението за смесване на различни вкусове. Според някои кулинарни историци запеканката произхожда от Древен Рим – известно е, че там са готвили вид запечено блюдо с нарязано на ситно месо. Подобни ястия се срещат също при древните египтяни и при елините.
Обичайна запеканка във Финландия е т.нар. калилатико. Включва зеле, оцет, захар, масло и запържена предварително кайма. Всичко се полива със сос от сметана и галета и се пече.
В Русия са популярни запеканките на основата на извара – към нея може да се добавят тиква и стафиди или карфиол, както и най-разнообразни плодове и зеленчуци. На практика руснаците могат да сътворят запеканка от всичко, което намерят в хладилника. Сосът обикновено е от яйца, захар и сол.
Французите запичат за няколко часа нарязани картофи, след което ги заливат със смес от сметана, мляко и настъргано твърдо сирене.
Италианците са луди по лазанята – ястие от тънки кори макаронено тесто и разнообразни плънки. Характерна особеност в Италия е използването на предварително приготвени съставки – месо, риба, зеленчуци. Всичко се подрежда на пластове с корите, полива се със сос и се пече до готовност. Сосът представлява смес от яйца, сметана и зелени подправки, а отгоре се поръсва настъргано твърдо сирене. Освен лазаня италианците приготвят запеканки и от макарони, към които добавят тиквички, домати, патладжани и целина. Заливката включва разбити яйца, сол, мляко, настърган пармезан.
В Белгия една от най-разпространените рецепти за запеканка включва шунка, зелен фасул и картофи. Още един вариант е с пилешко месо, цикория, шунка, сирене гауда и лимонов сок.
В Германия пък запичат филе от сьомга с картофи, кромид и зелен лук.
Лазаня с телешко
необходими продукти:
2 глави лук
1 морков
400 г телешка кайма
2 с.л. зехтин
1 буркан доматен сос
2 с.л. доматена паста
1 ч.л. риган
1 ч.л. босилек
сол
черен пипер
12 бр. кори за лазаня
100 г пармезан
250 мл сметана (20%)
1 с.л. масло
1 с.л. брашно
1 връзка магданоз
начин на приготвяне:
1 Нарежете на ситно лука и настържете моркова. Задушете ги в растителна мазнина, докато омекнат, добавете каймата и гответе 10 мин, като разбърквате. Сложете доматения сос и доматената паста, босилека, ригана, малко сол и черен пипер и оставете на слаб огън за 10 мин.
2 Сварете корите за лазаня според инструкциите на опаковката и ги сложете на суха повърхност.
3 Пригответе соса: разтопете маслото. Добавете брашното и сметаната, разбъркайте, докато се сгъсти, посолете леко и изключете котлона.
4 Редувайте във форма за печене пластове от корите, след това от плънката, от соса и пармезан. Най-горният пласт трябва да е само кори, сос и пармезан. Печете 35 мин в предварително загрята до 180°C фурна. Преди поднасяне поръсете с магданоз.
Коментари (0)
Вашият коментар