Тази съседска кухня е взаимствала идеи от българската, турската, сръбската, гръцката и унгарската трапеза. От времето на римляните пък в менюто й фигурира баницата плъчинта, която може да е сладка или солена. От турците пък съседите ни имат рецептата на баклава и шкембе чорба, а от гърците са взели мусаката. В зависимост от региона има влашка, молдовска, трансилванска, добруджанска кухня.
Разбира се, най-популярно по тези земи е ястието мамалига, което ние наричаме качамак. Кашата се прави от царевично брашно и наподобява италианската полента. Може да бъде комбинирана с нещо кисело – с техните сарми например, които наричат сармале. Те се правят от лозови или зелеви листа и се пълнят с кайма. Мамалигата се хапва още със сметана или с яйца и е чудесен заместител на хляба.
Друго традиционно ястие е мутитей, с буквално значение „малки неща", което се поднася най-често в комбинация с горчица и бира. Това са кюфтета на грил, приготвени от смес от агнешко, говеждо и свинско месо, с подправки като чесън, черен пипер, мащерка, кориандър, анасон, чубрица и понякога с щипка червен пипер.
Румънците също така обичат да си угаждат с боб със свинско месо, който е често консумирано ястие по тези земи. Местните почти винаги го приготвят за националния им празник.
На румънците не им е чужда и т.нар. „българска салата", която приготвят като мешана салата от домати, краставици, печени чушки, лук, сирене и шунка.
Местните обичат да правят за предястие гъби със сметана или лук по румънски. Той се приготвя като лукът се нарязва на парчета по 3 сантиметра, сварява се във вряща вода с оцет и се отцежда. Приготвя се запръжка от разтопеното масло и брашно, която се разрежда с доматено пюре и малко вода от варенето на лука. Добавя се счукан чесън, сол, накълцан магданоз и настъргани корени за супа. Когато сосът се сгъсти, се излива върху зеления лук.
Ако на румънците им се хапва супа, си правят рибена, телешка, агнешка или супа топчета. Те обичат да хапват задушени картофи с домати. Поднасят често и мититети, което са нашите кебапчета, и още - кюфтета, задушено месо с картофи, пихтия, което е нашата пача, баница със зеле и праз. А за десерт обичат палачинки с ябълки и канела, с тиква или с мед и орехи.
Румъния е сред най-големите световни производители на сливи и затова почти цялата сливова продукция се използва за приготвянето на сливова ракия с нисък градус, наричана цуйка. Плодовата ракията с по-висок градус се нарича палинка и се произвежда от сливи, круши, ябълки и други плодове.
Плъчинта
Богато на протеини
лесно
8 порции
60 мин
За една порция:
380 ккал
мазнини 5 г
въглехидрати 21 г
протеини 6 г
фибри 5 г
необходими продукти:
350 г брашно
1 пакетче краве масло
1 яйце
100 г сметана
170 г захар
1 кг ябълки
канела
2 ванилии
начин на приготвяне:
1 Разбъркайте 250 г брашно с яйцето, сметаната, щипка сол и 1/3 от маслото. Ако полученото тесто не се отлепва от пръстите, прибавете още малко брашно. От това тесто направете една голяма кора.
2 Отделно разбъркайте 100 г брашно с 2/3 от маслото. Получената смес нанесете върху подготвената предварително кора. След това навийте кората на руло, което аранжирайте във форма на охлюв. Разрежете на две равни парчета. От всяко парче направете по една кора според големината на тавата, в която ще печете плънчитата.
3 Нарежете ябълките на кубчета и ги смесете със захарта, канелата и ванилията. Така приготвени ги разстелете върху първата кора в тавата. Върху тях сложете втората кора. След това слепете двете кори в краищата. Печете в умерена фурна.
По желание поръсете готовата плънчита с пудра захар, преди да сервирате.
За още вкусни предложения харесайте страницата ни "Рецепти за здраве"
Коментари (0)
Вашият коментар