Мъдреците няма да ни направят по-умни. Те се наричат така, защото обикновено излизат, когато поотраснем, на възраст между 17 и 21 години. Тези зъби са в задната част на устата – два отдолу и два отгоре като част от пълния набор от 32 зъба.
Липсващи молари
Мъдреците са кътници, вашите най-твърди и широки зъби, които смилат храна. Интересното е, че някои хора нямат всичките си мъдреци. Предполага се, че челюстите ни са се променили през годините поради промени в диетата ни.
Защо най-често се вадят
По-вероятно е да имате проблеми с тези кътници, отколкото с други зъби. Всяка година само в САЩ се премахват около 10 милиона мъдреци. Основната причина е трудността на зъба да излезе, защото няма достатъчно място.
Повечето мъдреци с признаци на заболяване или други проблеми се вадят заради:
- Инфекция или кариес
- Лезии
- Увреждане на близките зъби
- Загуба на кост около корените
- Няма достатъчно място за почистване около зъба
Възможни проблеми по-късно
Някои зъболекари препоръчват да ги извадите като предпазна мярка, тъй като те могат да създадат проблеми в бъдеще, като:
- Преди да излезе зъбът, тъканта около него може да прерасне в киста, което може да доведе до загуба на кост в челюстта.
- Ако зъбът е отстрани под венците ви, той може да унищожи близките зъби, като изяде корените.
- Около зъб, който е само частично навън, се натрупват повече бактерии и плака.
Но много изследователи и експерти в областта на общественото здраве не смятат, че изваждането на иначе здрави зъби е добра идея. Ако вашият зъболекар го предложи и не сте сигурни дали трябва, винаги може да получите второ мнение.
Вадене на мъдрец
Начинът, по който зъболекарят ви изважда зъба, зависи от това колко е далеч от венците. Ако е излязъл напълно, вашият зъболекар ще ви сложи упойка, след което ще разхлаби зъба с инструмент и ще го издърпа със зъбни форцепси, които приличат на клещи. Той ще почисти около него и ще го опакова с марля, за да спре кървенето.
Какво да очаквате след ваденето на мъдрец
Вероятно ще имате малко кървене през първия ден. Също така може да се чувствате подути в продължение на няколко дни. Всяко натъртване може да отнеме малко повече време, за да изчезне. Не трябва да миете или изплаквате зъбите си в продължение на 24 часа. След това внимателно жабуркайте с топла солена вода на всеки 2 часа в продължение на една седмица.
Хирургична екстракция
Ако зъбът ви все още е под линията на венците, най-вероятно ще трябва да го премахнете. Някои зъболекари може да предпочетат да се обърнат към орален хирург за тази процедура, но много зъболекари я извършват рутинно. По време на операцията може да ви бъде дадено лекарство, което да ви упои, така че няма да чувствате болка или да помните много. Хирургът ще отреже венците и ще премахне зъбната кост, за да стигне до корена. Може да се наложи да режат зъба на парчета, за да запазят отвора възможно най-малък.
След операцията
Може да успеете да овладеете болката си с лекарства без рецепта, или вашият хирург може да препоръча болкоуспокояващи с рецепта, особено ако са извадили кост.
На следващия ден трябва да можете да се върнете към обичайните си дейности. За да ускорите лечението и да облекчите всяка болка, можете:
- Да държите студен компрес на бузата, за да си помогнете при болезненост и подуване.
- Опитайте се да не плюете твърде много, така че да не преместите кръвния съсирек, който предпазва зоната от кървене.
- Пийте много вода, но стойте далеч от алкохол, топли напитки или газирани напитки за 24 часа.
- Вероятно няма да можете да отворите напълно устата си за около седмица. Придържайте се към меките храни, с които ще ви е комфортно.
Говорете веднага със своя зъболекар или хирург, ако:
- Трудно дишате или преглъщате.
- Кръвта не спира след ден или два, или болката продължава повече от седмица.
- Лицето или челюстта ви остават подути повече от няколко дни.
- Имате треска.
- Усещате изтръпване или забелязвате гной или неприятни миризми.
Коментари (0)
Вашият коментар