Напишете дума/думи за търсене

Моминска вратига - ползи и противопоказания

В природната медицина билката моминска вратига се използва за понижаване на висока температура и различни заболявания.

Моминска вратига, с научно наименование Tanacetum parthenium, е растение, което принадлежи към семейство Asteraceae, което включва също хризантеми и маргаритки. Всъщност някои хора го наричат ​​„голямата маргаритка" поради поразителните му жълти цветя с бяло.

Произхожда от Балканския полуостров, но се е разпространила в части от Европа, Азия и Северна Африка. От средата на XIX век моминската вратига може да се намери и в някои части на Съединените щати. Днес е известна както с декоративните си приложения, така и с медицинските си приложения.

На това растение му се приписват противовъзпалителни, кардиотонични, антиспазматични, противотуморни и еменагогични свойства. Това до голяма степен се дължи на съдържанието на фитокомпоненти, включително флавоноиди, сесквитерпенови лактони и пинени.
Искате ли да знаете повече?

Основни ползи 
Моминската вратига често се бърка с лайка (Matricaria chamomilla) поради приликата на цветовете й, но при нея те са малко по-големи и обикновено излъчват силна, горчива миризма. Освен това съставът и лечебните й приложения също варират.

Успокояваща мигрена
Едно от основните приложения на билката е свързано с облекчаване на мигрена. Както инфузията, така и други добавки, получени от нея, често се използват за успокояване на това заболяване.
Партенолидът – едно от активните съединения на растението – помага за инхибиране на серотониновите рецептори, като същевременно намалява вазодилатацията, възпалението и спазмите на гладката мускулатура. По този начин помага за намаляване на честотата и интензивността на мигренозните пристъпи.

Аналгетично действие
Мигрената не е единствената болка, която може да се облекчи с моминска вратига. В списание Phytomedicine беше публикувано изследване върху животни, което предполага аналгетично действие при други видове болка. За да бъдем по-точни, изследователите заключават, че може да помогне за облекчаване на остра болка, невропатична болка и болка в ставите.
Необходими са повече изследвания, за да се докажат тези свойства при хора.

Анксиолитични и антидепресантни свойства
В народната медицина това растение се използва като помощник за подобряване на настроението в случаи на тревожност и депресия.
Моминската вратига има механизъм на действие, подобен на антидепресантите и анксиолитиците, като действа върху GABAergic системата.

Безопасност и възможни странични ефекти на моминската вратига
Оралната консумация на тази билка се счита за безопасна за повечето хора. Добавките и инфузията обикновено се препоръчват до 4 месеца.

Някои хора обаче изпитват нежелани реакции
• диария
• подуване на корема
• лошо храносмилане
• запек
• киселини в стомаха
• гадене и повръщане
• менструални промени

Ако е така, най-добре е да преустановите употребата и да се консултирате с лекар. От друга страна, поради липсата на проучвания за безопасността му, консумацията му не се препоръчва за бременни и кърмачки. Нито при пациенти с анамнеза за алергия към амброзия.

Поради съдържанието на партенолиди не е препоръчително да дъвчете пресни листа от растението. Това вещество е дразнещо и може да доведе до проблеми като рани в устата, подуване или загуба на вкус. Не трябва да се прилага директно върху кожата.

Афтите в устата са често срещан неблагоприятен ефект на билката при директна консумация на пресни листа.

Дозировка и препоръки
Добавките от моминска вратига могат да бъдат закупени под формата на таблетки, прах или изсушени листа. Инфузията обикновено е традиционната форма на консумация.
Въпреки това не е установена точна дозировка. Необходимо е да се спазват препоръките на производителя.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X