Напишете дума/думи за търсене

Академията за местни предприемачи отново събра вдъхновяващи българи

На 30 януари ще се състои представянето и защитата на проектите, достигнали до финала в „Академията за местни предприемачи“. Академията е специално създадена програма за хора с идеи за стартиране на бизнес от тютюнопроизводителните региони в страната – областите Кърджали, Хасково, Благоевград, Силистра и Шумен. Най-добрите бизнес идеи ще получат финансова подкрепа за осъществяването им – една голяма и три поощрителни награди в размер на общо 25 000 лв. Специално подбрано жури ще оценява 14-е проекта, достигнали до финала в Академията, на събитие по тяхната защита в  София. След избора на финалистите ще се проведе официална церемония по връчване на наградите.

Академията се провежда за трета поредна година в рамките на програмата „Забавно лято, грижовна есен“, която се осъществява с подкрепата на „Филип Морис България” ЕООД.


Предприемаческите проекти, които ще се борят за голямата награда тази година, са разнообразни – Тракийски клуб и клуб за майсторски идеи в община Хасково, модно ателие в Гоце Делчев, център за обучение на деца в Гоце Делчев, кризисен център за майки в с. Долен, производство на продукти от рециклирана пластмаса в Тутракан и други.

Нади и Краско от Крумовград желаят да създадат детски парти център „Бинг-Бонг” с оборудван и обезопасен детски кът и кафе-зона. Проектът на семейство Чакърови от община Хасково е "Тракийски клуб - минало с бъдеще" и се реализира в село Книжовник. Целта им е да довършат реновирането на сградата на Тракийския клуб и да създадат уютно място, в което гостите им - хората от селото, региона и преминаващите туристи за Маджарово и Перперикон, да се запознаят с историята на района. Мотото им е "Влез в Клуба! При нас е забавно, цветно, вкусно и интересно."

Проектът „Цветна дафния” е създаден от двама дипломирани специалисти по биология и химия. В лабораторна среда и контролирани условия те оцветяват иновативно водни бълхи /дафнии, зоопланктон/, като ги превръщат в цветна жива храна за акваруимни риби. В Гоце Делчев художникът и дизайнер Айсела Амзова заедно с компютърния инженер Жулиен Манов създават модно ателие „AIA“. Вдъхновени от миналогодишните победители Димитричка и Георги от Лаборатория за натурална козметика „ДжиВая”, те извайват живи, натурални, ръчни, бутикови сапуни.

Частната школа „Първенец“ кандидатства за голямата награда с център за обучение на деца в IV, VII, X и XII клас, който предлага курсове за подготовка на учениците с предстоящи „малки матури“ и зрелостни изпити. Илияна и Никифор спечелват мястото си сред финалистите, като част от екипа на Старсийдс. Те създават кремове и серуми за лице и тяло от натурални масла. Клуб за майсторски идеи “иДЕЙНО” от Хасково предоставя възможност за смислено прекарване на свободното време в града. Всеки посетител на клуба е свободен да развихри таланта и фантазията си във всяка форма на изкуство.

Създателите на кризисния център в село Долен: дом за десет майки с деца, има за цел да помогне на майки и деца, изпаднали в беда. Над 50% от идеята е осъществена. Необходими са средства за довършителни работи и обзавеждане.

Теодора, Христо и Димитър от Характер.бг вярват, че позитивното развитие на характера на учениците води до щастие и успех в училище и в живота. Базирайки се на науката за характера и позитивната психология, те провеждат училищни работилници и преживявания за ученици от 1 до 4 клас, в които децата намират, развиват и ползват своите силни страни на характера като решения отвътре на проблемите отвън. Текущо екипът работи по стартирането на 3-дневна образователна програма „Зелено училище за характер“ по индивидуален проект, която да помага на начални учители от област Благоевград да постигат възпитателните цели в образованието, чрез силните страни на характера на своите ученици.

ЕкоПроПласт е проект, насочен към рециклирането на пластмаса и производството на продукти от преработена пластмаса. Проектът има за цел да мотивира гражданите на Тутракан да събират разделно пластмаса, като визуализира процеса на преработка й с помощта на лесни за създаване машини. Проектът е част от глобалното движение Precious Plastic, което предоставя технически знания и схеми за изработка на машините, видео уроци, съвети и взаимопомощ, както и онлайн платформа за продажба на произведените продукти от отпадъчна пластмаса.

Сред финалистите е и семейната таханджийница на "Атанас и фамилия", разположена в района на Южен Сакар, град Харманли. Тя възражда многовековната традиция в производството на тахан.
„Цветята на Камен” е млад проект за производство и продажба на цветя. Чрез него авторът му Камен Бакърджиев иска да докаже на себе си и на връстниците си, че животът в запустяващото българско село е възможен и хубав за млади и амбициозни хора, ценящи корените си и връзката със земята. Симона и Виктор са създателите на сладкарница Sprinkles, която се намира в град Разлог. Те печелят своите клиенти и много почитатели с вкуса на техните торти и сладкиши, които са направени от автентични, природни продукти.

Сред тези иновативни и амбициозни проекти ще бъдат избрани тримата победители. Те ще бъдат определени от жури, в което са включени авторитетни представители на бизнеса, медиите и държавната администрация – Бойко Таков, изпълнителен директор на ИАНМПС, д-р Камен Колев, съветник на председателя на УС на Българска стопанска камара, Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, Ивайло Лаков, водещ в Bloomberg TV, Михаил Дюзев, водещ в „Дарик радио“, Мартина Георгиева, ръководител бизнес кредитиране и международни проекти в СИС Кредит, Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация „Бикоуз“ и Диляна Якова, мениджър регулации и устойчиво развитие във "Филип Морис България".

„Академията за местни предприемачи“ е част от програмата за развитие на местните тютюнопроизводителни общности „Забавно лято, грижовна есен“ и се осъществява от Център за предприемачество и обучения "Ринкър" към Фондация BCause с финансовата подкрепа на "Филип Морис България". Дейността и съпътстващите я активности са предназначени за предприемачи, производители, земеделци, търговци - без ограничение в икономическия сектор, а също и читалища, нестопански организации и училищни настоятелства с идея за стопанска дейност в полза на идеалните си цели. Условието е да са в началото на своята идея за стартиране на местен бизнес и да го осъществят на територията на четирите области.

За да помогне на желаещите да участват в Академия за Местни предприемачи, екип на Център "Ринкър" и експерти организира информационни срещи в Кърджали, Хасково, Благоевград, Силистра и други близки населени места, които се проведоха през септември и октомври 2019-а.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X