От древността джинджифилът се ползва като лекарство, афродизиак и ценна подправка. В Европа лечебният корен е донесен през 13-и век от Марко Поло и до днес интересът към него расте.
Най-големият производител на джинджифил е Индия, а като най-ароматен се определя коренът от Ямайка. Активните компоненти, извлечени от ароматния корен, наречени гингероли, определят неповторимия му вкус и разнообразните фармакологични въздействия. Освен това в проучвания е установено, че тези съставки ограничават растежа на ракови клетки.
Още целебни свойства
Като мощен антиоксидант потиска възпалението в организма, забавя стареенето на клетките и облекчава болката.
Има доказан антибактериален и противовирусен ефект, понижава температурата, облекчава мускулните и ставните болки, успокоява кашлицата.
Препоръчва се при гадене и повръщане при ранна бременност, болни на химиотерапия и при стомашни проблеми.
Потиска увеличената стомашна секреция при язвена болест и облекчава болката.
Гингеролите потискат брадикинина, субстанция с основна роля при възникване на болковия синдром. При болезнена менструация приемът му стопира успешно болката.
При пътуване със самолет е добре чувствителните хора половин час преди полета да изпият чаша чай от равни части джинджифил, салвия, маточина и мента.
полезно
Клиничната практика е установила, че джинджифилът и изолираните от корените му екстракти са нетоксични и могат да се приемат продължително време.
Изключителният парлив вкус и аромат на лимон на пресния корен джинджифил се използват при приготвяне на джинджифилови хляб, бира, сладки и бонбони. В големите европейски градове в миналото е имало улици, известни като “джинджър-стрийт”, на които са се предлагали различни храни с джинджифил. Като подправка джинджифилът е прекрасен за овкусяване на ястия от месо, риба, зеленчуци, приготвяне на десерти и бонбони. Когато се купува, трябва да се изберат корени, твърди на пипане. Съхранява се в хладилник, завит във фолио за около три седмици, а изсушен - в затворен буркан на сухо, хладно и тъмно място издържа продължително време.
Коментари (0)
Вашият коментар