Напишете дума/думи за търсене

Седем напредъка в технологиите, които вероятно ще видим през 2025 година

В голямата схема на човешката еволюция 45 години не са много време.
Но докато през 1980 г. ни трябваха три седмици, за да стартираме компютърна програма, написана на програмния език Cobol, която работеше с помощта на перфокарти. Всяка карта представляваше един ред код и изискваше многократни повторни „удари" за коригиране на грешки.
Колко бързо се промениха времената в технологиите – сега мобилните телефони имат огромна способност за обработка в сравнение с гореспоменатата машина. С помощта на инструменти за изкуствен интелект (ИИ), същият телефон може незабавно да превежда между езици при разговор на живо, наред с много други функции.

Какво може да очакваме от света на технологиите през 2025 г.?

1. ИИ агентите атакуват
Не е изненадващо, че е вероятно да видим по-нататъшни важни развития в ИИ. Една област, която вероятно ще се развие, е използването на ИИ агенти. Това са интелигентни програми, които получават цели от хората и разработват най-добрите начини за постигане на тези цели. Агентите могат да пишат компютърен код, което може да окаже голямо влияние върху начина, по който работят технологичните компании, и може да позволи на хора без напреднали умения за програмиране да разработват програми, приложения или игри.

Може също така да видите автомобилни заводи без хора, работещи с роботи, управлявани от агенти с изкуствен интелект. На теория молбите за ипотека могат да бъдат оценени и одобрени от агентска технология. Индивидуалните приложения на смартфон могат да бъдат заменени от агентски интерфейс, който изпълнява множество задачи за потребителя.

Комбинацията от агентна технология с роботика може да бъде революционна. Достигаме точка, в която роботите не просто подражават на задачите на хората, но разсъждават и ни отговарят директно.

Един от кандидатите за хостване на ИИ агент технология е Optimus, хуманоиден робот, създаден от Tesla. Илон Мъск казва, че производителят на електрически автомобили ще започне да използва Optimus за задачи в рамките на компанията от 2025 г. Той добави, че ИИ може да бъде готов за продажба на други предприятия до 2026 г.

Агентите са специално създадени за индустриални задачи като управление на проекти. Консултантската фирма Gartner предполага, че до 2030 г. около 80% от задачите за управление на проекти ще се управляват от изкуствен интелект.

2. Персонализиране с помощта на ИИ
В образованието фокусът традиционно е върху линейни програми за обучение с предварително определени входни и изходни точки, продължаващи няколко години. Представете си курс на обучение, който е уникално пригоден за отделните студенти въз основа на техния опит, умения и способности. В САЩ вече се проучват програми за дипломи по поръчка, съсредоточени около студента.

Те не са само по поръчка по отношение на съдържанието и учебната програма, но също така и при разпознаването на специалните нужди на ученика или всъщност как учащият може да се чувства във всеки един момент. Това може да включва ИИ, който коригира учебната дейност и ученето въз основа на това колко сте спали снощи, което е свързано с данните от смартчасовника.

Образованието не е единствената област, в която изкуственият интелект може да помогне с персонализирането. Консултантската компания за управление Accenture предполага, че частните компании ще могат да обучават свои собствени, персонализирани големи езикови модели, технологията зад ИИ чатботове като ChatGPT. Те могат да бъдат обучени с данни, специфични за конкретни бизнес области, което ги прави по-ефективни за тези фирми. Но тези компании ще трябва да използват милиарди данни. Ще видим напредък към тази цел през година.

Малките езикови модели (SLM) се разработват за по-ефективно изпълнение на конкретни задачи. Те не трябва да бъдат обучавани с толкова много данни и изискват по-малко изчислителна мощност. Това означава, че те могат да се използват по-лесно на така наречените „крайни устройства" – смартфони, таблети и лаптопи – без да се разчита на изчислителни ресурси, хоствани в облака.

3. Към практически квантови компютри
Развитието на квантовите изчисления може да доведе до машини, които могат да решават сложни задачи, които са извън възможностите на повечето класически компютри. Изследователите се отдалечиха от опитите да счупят рекорди за броя на основните процесорни единици, наречени кубити, и се насочиха към коригиране на грешките, към които в момента са склонни квантовите компютри. Това е стъпка към практични квантови компютри, които имат някои полезни предимства пред класическите машини.

4. Смесване на физически и виртуални светове
Разширената реалност, виртуалната реалност и смесената реалност могат да се използват по-широко. Виртуалната реалност потапя потребителите в компютърно генериран свят. Разширената реалност наслагва компютърно генерирани елементи върху реалния свят, докато смесената реалност остава видима. Тя се отнася до набор от завладяващи технологии, включително разширена реалност, които предоставят различни „смеси" от физически и виртуални светове.

Вече има редица монтирани на главата дисплеи (HMD), които могат да поддържат тези технологии. Те включват Vision Pro на Apple и слушалките Quest на Meta. През 2025 г. е вероятно да видим нови продукти и усъвършенствания от компании като Meta, Apple и други.

5. Предимства на блокчейн
Блокчейн технологията, която позволява записите да се съхраняват в мрежа от компютри, е настроена да засегне веригите за доставки и различни сектори от здравеопазването до финансите. Блокчейнът увеличава прозрачността и проследимостта, като позволява проследяването на продуктите от произхода до потребителя, също така предлага подобрена сигурност и ефективност с автоматизирани процеси.

Данните за пациентите в здравеопазването могат да станат по-сигурни с блокчейн технологията. Обменът на данни може да стане безпроблемен и медицинските доставки могат да бъдат проследени. Финансовите трансакции биха могли да станат по-стабилни, по-бързи и по-евтини и ще има по-висока степен на финансово включване. Това би осигурило достъп до по-широка група, която може да не е имала банкови или кредитни услуги преди.

6. Зората на 6G комуникациите
Ще се радваме на по-бърза свързаност с въвеждането на 6G безжични комуникационни мрежи. Процесът на стандартизиране на 6G технологията ще започне през 2025 г. Ясните 6G глобални стандарти и съвместимостта между мрежите са жизненоважни за успеха на технологията.

7. По-напреднала технология за самостоятелно управление
Самоуправляващите се превозни средства също са готови да видят редица подобрения в бъдеще. Самоуправляващите се автомобили се класифицират в шест нива според тяхната автономност – от 0 (напълно ръчно) до 5 (напълно автономно). Настоящите самоуправляващи се таксита, внедрени в Сан Франциско, са на ниво 4 (висока автоматизация на шофирането).

Те могат да се справят с повечето задачи за шофиране без човешка намеса, но с някои ограничения. През 2025 г. е вероятно да видим напредък към ниво 5. Това се класифицира като пълна автономност и описва превозни средства, които работят без човешка намеса. Мерцедес ще увеличи скоростта на своята система за самоуправление Drive Pilot през 2025 г., а Tesla разработва собствен Robotaxi, който трябва да бъде налично „преди 2027 г.", според Илън Мъск.

Може да очакваме технологията да може да изпълнява задачи, които преди са били изключителна сфера на човешките права. Тя ще може да изпълнява работни задачи и да докладва. Това ще доведе до ефективност и големи промени в работата. Ще видим и технология, която подобрява свободното ни време и качеството на живот.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X