Напишете дума/думи за търсене

Кой е Илон Мъск и колко струва?

Илон Мъск Снимка: X/@Vivek4real_

Изглежда, че не минава ден без милиардерът Илон Мъск да влезе в новините.

Собственикът на X (бивш Twitter), Tesla и SpaceX е най-богатият човек в света и използва платформата си, за да разгласи възгледите си по широк набор от теми.
Освен това продължава с изпитанията на човешки мозъчни чипове в неговата фирма Neuralink, поигра си с превръщането на X в суперприложение и се опита да затвърди присъствието си в бързо разрастващия се свят на изкуствения интелект, въпреки че предупреди, че това може да доведе до изчезване на човечеството.
И статусът и богатството на Мъск изглежда ще се покачват още повече след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ преди няколко дни, в които изпълнителният директор на Tesla изигра ключова, но противоречива роля.

Кой е роден Илон Мъск?
Откакто избухна на сцената в Силициевата долина преди повече от две десетилетия, 53-годишният неспирен предприемач държи публиката пленена с бизнес лудориите си.
Роден в Претория, Южна Африка, Илон Мъск демонстрира таланта си за предприемачество от рано, ходейки от врата на врата с брат си, продавайки домашно приготвени шоколадови великденски яйца и разработвайки първата си компютърна игра на 12-годишна възраст.

Той описва детството си като трудно, повлияно от развода на родителите му, тормоза в училище и собствените му затруднения да възприема социални сигнали поради синдрома на Аспергер. При първа възможност той напуска дома си, за да учи в колеж, премества се в Канада и след това в САЩ, където учи икономика и физика в Университета на Пенсилвания, част от Бръшляновата лига.

В есе за Marie Claire от 2010 г. първата му съпруга Джъстин Мъск - писателка, с която се запознава в колежа и за която се жени през 2000 г., пише, че дори преди да спечели милионите си, Мъск „не е човек, който приема „не" за отговор".

„Волята да се състезава и да доминира, която го направи толкова успешен в бизнеса, не се изключваше магически, когато той се прибираше вкъщи. Освен това, докато танцувахме на сватбата си, той ми прошепна: „Аз съм алфата в тази връзка."

Как Илон Мъск направи парите си?
След като е приет в бакалавърска програма по физика в Станфордския университет, Мъск бързо се отказва и основава две технологични стартиращи компании по време на дотком бума през 90-те години. Те включват фирма за уеб софтуер и компания за онлайн банкиране, която в крайна сметка се превърна в PayPal, и която беше продадена на eBay през 2002 г. за 1,5 милиарда долара.

Той инвестира богатството си в нова ракетна компания, наречена SpaceX - която има за цел да стане рентабилна алтернатива на НАСА, както и в нова компания за електрически автомобили - Tesla.
На двете фирми се приписва преобръщането на съответните индустрии, въпреки че понякога се довеждаха до финансов колапс.
По-скорошните му бизнес начинания включват придобиването на платформата за социални медии Twitter през октомври 2022 г.

Оттогава той драстично намали размера на работната сила, включително съкращения на екипи, отговорни за поддържането на безопасността на платформата; ребрандира компанията като X; и въведе нови премиум абонаменти, така че бизнесът да не разчита само на реклама за приходи.

Дългосрочната амбиция на Мъск е X да се превърне в „приложение за всичко", предлагащо набор от услуги. Досега обаче стойността на фирмата е спаднала от 44 милиарда долара, които първоначално е платил, до едва 19 милиарда долара, според финансовите доклади.
Той също има амбиции в сектора на изкуствения интелект, като е един от началните инвеститори в компанията майка на ChatGPT, преди да се раздели с нея през 2018 г. и да създаде своя собствена компания xAI, „за да разбере истинската природа на Вселената" през 2023 г.

През февруари той съди OpenAI и нейния шеф Сам Алтман, заявявайки, че фирмата, на която той е помогнал да стартира, се е отказала от своя произход с нестопанска цел с отворен код, като е впрегнала „каруцата" си в Microsoft.

„Не съм много убеден, че той знае какво иска да прави утре", казва журналистът Крис Стокъл-Уокър за широките интереси на Мъск. „Той до голяма степен се ръководи от инстинкт."

В биография от 2015 г. авторът Ашли Ванс описва Мъск като „конфронтационен всезнайко" с „изобилно его". Но също така го нарече нескопосан танцьор и неуверен публичен оратор.

В пресата той е наричан както луд гений, така и най-големият трол на Twitter - известен колкото с възвишените си амбиции, така и с дребните си битки, да не говорим за по-сериозните съдебни дела, пред които той и компаниите му са изправени от регулатори, инвеститори и други по въпроси като расова дискриминация и достоверност на твърденията му.

Разведен три пъти - два пъти с една и съща жена, британската актриса Талула Райли - Илон е откровен за грешките си.
„Ако изброите греховете ми, ще звуча като най-лошия човек на Земята", споделя Мъск в интервю за TED през 2022 г. „Но ако ги сложите срещу нещата, които съм направил правилно, има много повече смисъл."

Каква е нетната стойност на Илон Мъск?
Всички тези противоречия изглежда са част от привлекателността на Мъск и това със сигурност не го е спряло да натрупа състояние.
Според индекса на Bloomberg, проследявайки богатството на милиардерите в света, Мъск е най-богатият от всички тях.

Той оценява текущото му нетно богатство на около 290 милиарда долара, като състоянието му нараства заедно с цената на акциите на Tesla след изборната победа на Тръмп.
Това се основава до голяма степен на стойността на неговите акции в Tesla, от които той притежава повече от 13%. Акциите на компанията скочиха в стойност през 2020 г., когато производството на фирмата се увеличи и тя започна да носи редовни печалби.

Акциите паднаха в края на 2022 г., като някои обвиняват придобиването на Twitter за падането, въпреки че оттогава те се възстановиха.

Мъск, който има 12 деца, нарече "колапса на населението" по-голям риск от глобалното затопляне.
Илон също така защитава дигиталните валути и има пръст в няколко други по-малки компании, включително производителя на тунели Boring Company и експерименталния стартъп Neuralink за мозъчни компютри.

Милиардерът, който гордо носи мантията на работохолик, често е казвал, че не е в бизнеса просто за да прави пари - твърдения, които повтори неотдавна във връзка с поглъщането на Twitter.

„Илон се замесва в нещата само ако смята, че са критично важни по някаква причина... в името на обществото или човечеството", казва приятел и инвеститор в Tesla Рос Гербер.

Защо Илон Мъск подкрепя Тръмп?
Дълго време Мъск, който стана гражданин на САЩ през 2002 г., се съпротивляваше на опитите да бъде етикетирана политиката му - наричайки себе си "наполовина демократ, наполовина републиканец", "политически умерен" и "независим".

Той казва, че е гласувал за Барак Обама, Хилъри Клинтън и неохотно за Джо Байдън, всички те демократи.
Но през последните години той застана зад Доналд Тръмп, който е републиканец. Мъск официално подкрепи бившия президент за втори мандат през 2024 г. след опита му за убийство и стана един от най-големите поддръжници и влиятели на кампанията.

Той стана критичен към позицията на Демократическата партия по редица въпроси, включително икономиката, имиграцията и контрола върху оръжията, осъждайки много от политиките като "събудени".

Мъск също многократно е твърдял, че свободата на словото, заложена в първата поправка на конституцията на САЩ, ще бъде застрашена с друго правителство на демократите.
Той се появи на няколко митинга на републиканците в навечерието на изборите, събра милиони, за да финансира комитет за политически действия, за да помогне за преизбирането на Тръмп и често изразяваше подкрепата си за него в публикации на X.

America Super PAC на Мъск също проведе противоречиво раздаване на 1 милион долара на гласоподаватели през последните седмици от кампанията.
Това далеч не беше първата му политическа полемика.
Той сподели противоречиви възгледи за X относно проблеми, пред които са изправени страните по света, като например предположението, че Обединеното кралство е на прага на „гражданска война" на фона на насилствени вълнения през август.

Въпреки че Илон предостави своята сателитна интернет услуга Starlink на Украйна, той също така си навлече критики за отказа на спешна заявка от Киев за активиране на Starlink в Севастопол, където се намира голямо руско морско пристанище.

Освен това той се премести в Тексас, оплаквайки се от регулациите на Калифорния и високите данъци; влезе в конфликт със синдикални организатори; и през пролетта на 2020 г. заклейми локдауна заради коронавируса като „фашистко".

Той казва, че вижда бизнеса си като форма на филантропия, тъй като е фокусиран върху решаването на големи човешки проблеми, като изменението на климата, и създаването на компанията Tesla.
И въпреки собствения си интерес към изкуствения интелект, той също е една от най-известните фигури, притеснени от предполагаемата заплаха за бъдещето на човечеството, която може да представлява суперинтелигентният ИИ.

Той твърди, че възходът на изкуствения интелект, съчетан с намаляваща раждаемост, може да доведе до „недостатъчно хора" на света.

Илон Мъск има 12 деца - шест от първата си съпруга, три от канадската певец Граймс и три от Шивон Зилис.
След раждането на близнаците му от Шивон, той написа в Туитър: „Давам всичко от себе си, за да помогна на кризата с недостатъчното население."

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X