Напишете дума/думи за търсене

Как изкуственият интелект ще повлияе на бъдещето?

Все повече се сблъскваме с наличието на ИИ в ежедневието ни и неминуемо се питаме как напредването на технологиите ще повлияят върху житието и битието ни.

Скоростта на живота. Най-очевидната промяна, която много хора ще почувстват, е увеличаването на темпото на ангажименти с големи институции. Всяка организация, която се ангажира редовно с голям брой потребители – фирми, правителствени звена, нестопански организации – ще бъде принудена да внедри ИИ в процесите на вземане на решения и в своите дейности, насочени към обществото и потребителите. ИИ ще позволи на тези организации да вземат повечето решения много по-бързо. В резултат на това всички ще почувстваме, че животът се ускорява.

Широки печалби в ефективността. Бизнес предприятията почти сигурно ще бъдат принудени да интегрират и използват генеративен ИИ, за да подобрят ефикасността, рентабилността и ефективността. Задължението на корпорациите да увеличат стойността на акционерите и страхът от изоставане от конкурентите, които интегрират и внедряват ИИ по-агресивно, ще доведат до един практически неустоим императив: или напълно възприемете изкуствения интелект, или вижте как вашите инвеститори стават блянове, докато колегите дърпат напред.

Край на поверителността. Обществото също така ще види своите етични ангажименти, тествани от мощни ИИ системи, особено поверителността. ИИ системите вероятно ще станат много по-информирани за всеки от нас, отколкото ние самите за себе си. Нашият ангажимент за защита на поверителността вече беше подложен на сериозно изпитание от нововъзникващите технологии през последните 50 години. Тъй като по-мощните алгоритми, способни да оценяват огромни количества данни, стават все по-широко разпространени, вероятно ще открием, че това е технологична бариера, а не етичен ангажимент, който е накарал обществото да закрепи неприкосновеността на личния живот.

Придвижване на закона за ИИ. Може също така да очакваме регулаторната среда да стане много по-сложна за организациите, използващи изкуствен интелект. В момента по цялото земно кълбо управляващите на всяко ниво, от местно до национално до транснационално, се стремят да регулират внедряването на ИИ. Само в САЩ може да очакваме гъстота на закони за ИИ, тъй като градските, щатските и федералните правителствени звена изготвят, прилагат и започват да прилагат нови закони за ИИ.

Човек-ИИ екип. Голяма част от обществото ще очаква фирмите и правителството да използват изкуствен интелект като допълнение към човешкия интелект и опит или като партньор на един или повече хора, работещи за постигане на цел, вместо да го използват за изместване на служители от плът и кръв.

Един от ефектите на изкуствения интелект, който се е родил като идея в научнофантастични приказки от векове, е, че тропите на жанра, сред които драматичните изображения на изкуствения интелект са представени като екзистенциална заплаха за хората, са заровени дълбоко в нашата колективна психика.

Обединяването между човек и ИИ или задържането на хората във всеки процес, който е значително повлиян от изкуствения интелект, ще бъде от ключово значение за управлението на произтичащия страх от ИИ, който прониква в обществото.

Върху кои индустрии ИИ ще окаже голямо влияние?
1. Образование. На всички нива на образование ИИ вероятно ще бъде трансформиращ. Студентите ще получат образователно съдържание и обучения, съобразени с техните специфични нужди. Изкуственият интелект също ще определя оптимални образователни стратегии въз основа на индивидуалните стилове на учене на учениците. До 2028 г. образователната система може да стане едва разпознаваема.
2. Здравеопазване. ИИ вероятно ще стане стандартен инструмент за лекари и асистенти, натоварени с диагностична работа. Обществото трябва да очаква процентът на точната медицинска диагноза да се увеличи. Но чувствителността на данните за пациентите и сложността на навигирането в законите, които ги защитават, също е вероятно да доведат до още по-сложна медико-правна среда, променяйки очакванията на пациентите по отношение на собствеността и достъпа до техните медицински данни и увеличени разходи за правене на бизнес.
3. Финанси. Обработката на естествен език, съчетана с машинно обучение, ще позволи на банките и финансовите консултанти, както и на усъвършенстваните чатботове, да се ангажират ефективно с клиенти в набор от типични взаимодействия: мониторинг на кредитен рейтинг, откриване на измами, финансово планиране, въпроси на застрахователните полици и обслужване на клиенти. ИИ системите също ще бъдат използвани за разработване на по-сложни и бързо изпълнявани инвестиционни стратегии за големи инвеститори.
4. Законодателство. Може да очакваме броят на малките и средните фирми да намалее през следващите пет години, тъй като малки екипи от един до трима души, работещи със системи с изкуствен интелект, вършат работата, която би изисквала 10-20 адвокати в миналото и по-бързо и по-рентабилно. Като се имат предвид правилните заявки, генеративният ИИ вече е в състояние да предостави елементарни обобщения на приложимите закони и езика на проектодоговорните клаузи. Въз основа на последните няколко години на развитие на ИИ и ако се предположи, че то продължава с темпове, до 2028 г. броят на хората адвокати в САЩ може да бъде намален с 25% или повече.
5. Транспорт. В близко бъдеще ще видим повече автономни превозни средства за частна и търговска употреба. От колите до камионите, превозващи стоки по магистралата, до космическите кораби, превозващи хора и товари извън земната орбита, транспортът с автономни превозни средства вероятно ще бъде най-драматичният пример за пристигането ни в ерата на ИИ.

Проучване на дългосрочните опасности на ИИ
Идеята, че ИИ представлява екзистенциален риск за хората, съществува почти толкова дълго, колкото и самата концепция за изкуствения интелект. Но през последните две години, тъй като генеративният ИИ се превърна в гореща тема на обществени дискусии и дебати, страхът от ИИ придоби по-нови нюанси.

Вероятно най-реалистичната форма на това безпокойство от ИИ е страхът човешките общества да не загубят контрол от системите, поддържащи ИИ. Вече може да видим това да се случва доброволно в случаи на използване като алгоритмична търговия във финансовата индустрия. Целият смисъл на подобни реализации е да се използва капацитетът на синтетичните умове да работят със скорости, които изпреварват най-бързите човешки мозъци с много порядъци.

Въпреки това екзистенциалните заплахи, поставени от Илон Мъск, Джефри Хинтън и други пионери на ИИ, изглеждат в най-добрия случай като научна фантастика и много по-малко обнадеждаващи от голяма част от фантастиката за изкуствения интелект, създадена преди 100 години.

По-вероятният дългосрочен риск от безпокойство от ИИ в настоящето е пропуснатите възможности. До степента, в която организациите в този момент могат да приемат тези твърдения сериозно и да инвестират недостатъчно въз основа на тези страхове, човешките общества ще пропуснат значителни печалби от ефективността, потенциални иновации, произтичащи от сътрудничеството между човек и ИИ, и вероятно дори нови форми на технологични иновации, научни производство на знания и други начини на обществена иновация, които мощните ИИ системи могат индиректно да катализират.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X