Всички сме наясно, че смартфоните могат да причинят зависимост, подобна на тази от някои лекарства. В някои държави дори има рехабилитационни центрове за хора, които не могат да живеят без мобилния си телефон.
Появата на нови технологии оказа огромно влияние в световен мащаб и революционизира начина ни на живот. Тези нови устройства все повече присъстват в ежедневието ни. Те са се превърнали в основен елемент за комуникацията, работата и много други аспекти на нашето съществуване.
Смартфонът е едно от най-използваните електронни устройства днес, около 2,5 милиарда души притежават поне едно.
Тези устройства ни дават достъп до хиляди приложения за всякакви цели. Експертите обаче от известно време ни предупреждават за негативните им ефекти върху здравето, особено върху тези, които развиват зависимост.
Една последица от прекомерната употреба на мобилни устройства е известна като синдром на смартфона. Това включва редица физически и психологически разстройства, които понижават качеството на живот на засегнатите.
Мнозина дори не знаят, че страдат от това състояние и че здравословните им проблеми могат да бъдат свързани с използването на мобилни устройства.
Проблеми със зрението
Една от първите засегнати части на тялото са очите. Това се случва, защото светлината, която тези устройства излъчват, влошава зрението.
По-лошото е, че за разлика от други видове устройства, смартфоните често са по-близо до очите, което прави въздействието на светлината им още по-силно.
Ако човек прекара 72 часа без прекъсване пред екрана на телефона, това би унищожило 93% от фоточувствителните клетки в ретината.
Повечето експерти са съгласни, че щетите обикновено са необратими , което прави проблема още по-сериозен.
За щастие вече има филтри, които може да закупите за екрана на вашето мобилно устройство, за да блокирате вредните светлинни лъчи.
Мускулни болки
Използването на смартфон в продължение на няколко часа, без да си давате почивка, може да причини мускулни болки в области като гърба и врата.
Незнанието как да управлявате употребата си и държането на телефона в ръцете ви до момента, в който заспите, почти сигурно ще причини болка и напрежение в тези части на тялото.
Физиотерапевтите, които са изследвали това поведение, разкриват, че позата, която повечето хора приемат, докато използват тези устройства, е вредна. Те препоръчват да седнете на стол с подлакътници, за да боравите с устройството върху масата.
Използването само на палеца или един пръст за работа с тези устройства също увеличава риска от развитие на тендинит.
Психологични разстройства
Когато човек почувства, че не може, без да провери смартфона си в продължение на няколко часа, има вероятност да страда от тежки епизоди на често срещани психологически разстройства.
Зависимостта, която тези устройства създават, засилва чувството на депресия, тревожност, стрес и други негативни емоционални състояния. За съжаление, те засягат личния, социалния и професионалния живот на човека.
Смартфоните карат мнозина да станат социално изолирани. За съжаление, те разменят реални отношения с виртуални.
Пристрастяване
Немалко хора прибягват до психологическа терапия, за да преодолеят зависимостта си от смартфона.
Тревожността, която възниква, е сравнена с тази на наркозависимите. Потърпевшите от синдрома на смартфона споделят, че изпитват чувство на емоционална празнота, защото не са държали устройство в ръцете си известно време.
Ситуацията е толкова сериозна, че някои страни откриха рехабилитационни центрове за тези, които не могат да живеят без смартфоните си.
Умерено ли използвате мобилното си устройство? Сега, след като знаете отрицателните ефекти от прекомерната му употреба, по-добре предприемете всички необходими стъпки, за да намалите времето, което прекарвате на телефона си всеки ден.
Коментари (0)
Вашият коментар