Напишете дума/думи за търсене

Първи стъпки на ИИ във валса му с човечеството

През първата половина на XX век концепцията за изкуствен интелект имаше значение само за феновете на научната фантастика. В литературата и киното андроидите, съзнателните машини и други форми на изкуствен интелект (ИИ), бяха централни фигури в едни от най-важните марки на научната фантастика - от „Метрополис" до „Аз, роботът". През втората половина на миналия век учени и технолози започнаха сериозно да се опитват да реализират ИИ.

През 1956 г. в Дартмутския летен изследователски проект за изкуствен интелект съдомакинът Джон Маккарти въвежда фразата "изкуствен интелект" и помога за инкубирането на организирана общност от изследователи на ИИ.
Често шумът около ИИ изпреварвал действителния капацитет на всичко, което тези изследователи можели да създадат. Но в последните мигове на XX век значителният напредък в ИИ започна да разтърсва обществото.

Когато Deep Blue на IBM победи майстора по шах Гари Каспаров, действащият шампион в този спорт, събитието като че ли сигнализира не само за историческо и уникално поражение в историята на шаха – първият път, когато компютър победи топиграч – но също така и прагът беше преминат. Мислещите машини бяха напуснали царството на научната фантастика и навлязоха в реалния свят.
Ерата на големите данни и експоненциалното нарастване на изчислителната мощност в съответствие със Закона на Мур позволи на ИИ да пресее огромни количества данни и да се научи как да изпълнява задачи, които преди това са били изпълнявани изключително от хора. Свързването на генериращ ИИ с големи езикови модели за създаване на ChatGPT през 2022 г., неговите последващи итерации и свързаните алгоритми послужиха като доказателство за концепцията, че машинното обучение може да създаде технологии, много по-мощни и завладяващи от по-ранните чатботове.
Ефектите от този машинен ренесанс проникнаха в обществото: устройства за гласово разпознаване като Alexa, механизми за препоръки като тези, използвани от Netflix, за да ви подскажат кой филм трябва да гледате следващия път въз основа на историята ви на гледане, и скромните стъпки, предприети от автомобили без водачи и други автономни превозни средства, са емблематични за рудиментарния етап на ИИ от XXI век.
ChatGPT 4, Dall-E, Midjourney и други съвременни генеративни ИИ системи в момента разстройват повечето бизнес сектори. Но следващите пет години на развитие на ИИ вероятно ще доведат до големи обществени промени, които надхвърлят това, което сме виждали до момента...


Очаквайте още по темата - задълбочени анализи от едни от най-успелите личности в България, както и от представители на науката и обществения живот, в специалното ни издание за трендове и бизнес "Жените. Естествен интелект", което в четвъртък ще бъде на пазара. В новия брой ще намерите още историите на 18 вдъхновяващи и успели жени, както и разказ за възхода и падението на най-гениалните хора на планетата, обширен разговор с примата на световната опира Райна Кабаиванска, която съвсем скоро ще навърши 90 години, интервю с най-умната жена Даниела Симидчиева, с футуролога доц. Мариана Тодорова и още много други интересни четива.

За дамите от предишните ни издания може да четете тук. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X