Еволюционната психология е вдъхновена от работата на Чарлз Дарвин и прилага неговите идеи за естествен подбор към ума.
Теорията на Дарвин твърди, че всички живи видове, включително хората, са достигнали до сегашната си биологична форма чрез исторически процес, включващ случайни наследствени промени. Някои промени са адаптивни, тоест увеличават шансовете на индивида за оцеляване и възпроизвеждане. Промените от този вид е по-вероятно да бъдат предадени на следващото поколение (естествен подбор), докато промените, които възпрепятстват оцеляването, се губят.
Оцеляване на най-силните: случаят с чинки на островите Галапагос
Естественият подбор се движи от промените в околната среда. На островите Галапагос пристигането на сушата предизвика еволюционни промени в популацията на вид чинки. Само чинки с по-голяма телесна маса и с по-дебели човки оцеляват от сушата, защото били по-добре приспособени да разчупят по-големите, по-твърди семена, които останали, когато други източници на храна изчезнали. Популацията на чинки се променя доста радикално за сравнително кратък период от време в отговор на драстичните промени в тяхната среда.
Скоростта на еволюционната промяна
Други еволюционни промени, като еволюцията на окото, протичат с много по-бавни темпове, в продължение на милиони години.
Когато липсва натиск върху околната среда, еволюцията може да спре напълно. Пример за това е крокодилът, чиито различни подвидове са останали по същество непроменени повече от 200 милиона години, отпреди времето на динозаврите.
Еволюция на човешкия ум
Психолозите наскоро приложиха теорията на Дарвин, за да обяснят как човешкият ум се е развил в полза на индивида. От тази гледна точка сложните аспекти на човешкото поведение и опит - включително език, памет и съзнание - всички са еволюирали поради тяхната адаптивна годност. По един или друг начин тези характеристики насърчават оцеляването и размножаването на човешкия вид.
Защо хората имат толкова големи мозъци?
Спрямо размера на тялото, човешкият мозък е 6 пъти по-голям от този на другите примати. Едно от обясненията е, че мозъкът се е развил в отговор на нашата сложна социална организация. Индивидите, които са били по-добри в манипулирането на другите, за да задоволят собствените си нужди, са имали по-голям шанс да оцелеят. Процесът на манипулация включва формиране на съюзи, разработване на стратегии, изпълнение на планове и проследяване на всички хора и техните взаимоотношения в социалната група. Колкото по-голям е мозъкът, толкова по-добре сте подготвени да се справите със социалните машинации, свързани с оцеляването и размножаването на видовете.
Коментари (0)
Вашият коментар