Това е Мерилин вос Савант - колумнист в New York Magazine, бизнесдама, драматург...
Но най-ултимативната й претенция за слава е нейният мозък. Тя е известна като човекът с най-висок коефициент на интелигентност, регистриран някога.
В кръщелното й е записана като Мерилин Мах. Тя се ражда на 11 август 1946 г. в Сейнт Луис, Мисури, и произхожда от скромно семейство на миньори (и двамата й дядовци са работили в мините), а родителите й са имигранти от Германия и Италия.
интересното е, че и от двете страни на семейството на Мерилин имат фамилни имена с думата Савант в тях. Фамилното име на баба й по бащина линия е Савант, докато дядо й по майчина линия предава фамилията „вос Савант" на майката на Мерилин. Думата savant на английски означава „учен", подходящо име за нея в ретроспекция.
Може би интуитивно предсказвайки, че името ще й донесе късмет, Мерилин решава да приеме моминското име на майка си като свое.
Докато расте, като ученичка тя е отлична по природни науки и математика. Но когато Мерилин вос Савант навършва 10 години, животът й се променя завинаги.
Тогава интелигентността на младата Мерилин е тествана с помощта на два вида IQ тестове. Единият е тестът на Станфорд-Бине, който се фокусира върху вербалните способности, използвайки пет компонента като индикатори за интелигентност и първоначално е предназначен да измерва умствените недостатъци сред децата.
Другият тест, на който е подложена Мерилин, е мегатестът на Робърт Хофлин - който е оригинално разработен, за да определя коефициента на възрастни хора. Тя постига изключително високи резултати и на двата теста – 228 точки.
Заради тях е включена в Залата на славата на Книгата на световните рекорди на Гинес за „Най-висок коефициент на интелигентност" от 1986 до 1989 г.
Но впоследствие започнали да се появяват дебати относно точността на измерване на интелигентността с помощта на строги IQ тестове и така категорията „Най-висок коефициент на интелигентност" била прекратена от Гинес през 1990 г.
Това автоматично прави Вос Савант последният човек, за когото се знае, че държи документиран рекорд за интелигентност и все още е на този свят.
Когато идва време за колеж, тя не се прицелва в университет от Бръшляновата лига, както обществото би предположило, че би направил най-умният човек на света. Вместо това тя се записва в Meramec Community College и по-късно учи философия във Вашингтонския университет в Сейнт Луис.
Въоръжена с удивителния си коефициент на интелигентност и добър външен вид, Вос Савант попада на кориците на големи списания и вестници. Дори има съвместна корица на New York Magazine с нейния също толкова умен съпруг - Робърт Джарвик, който изобретява изкуственото сърце Jarvik-7.
В крайна сметка тя се премества в Ню Йорк, за да преследва писателска кариера и става колумнист за списание Parade, което преди това е публикувало статия за нея. Виждайки ентусиазма на читателите, който предизвиква титлата на Вос Савант „най-умният човек в света", списанието й предлага работата.
Рубриката е наречена „Попитайте Мерилин", в която читателите задават различни въпроси, свързани с академичните среди, науката и логическите пъзели.
Макар да няма нищо апокалиптично в съдбата й, бремето да носиш на плещите си усещането си за най-умен на света, не е по-малко драматично.
Още интересни интервюта и житейски истории на най-гениалните хора ще намерите в специализираното ни списание "Жените - Естествен интелект", което вече се предлага на местата за продажба на вестници и друг вид преса.
В новия брой ще прочетете задълбочени анализи от едни от най-успелите личности в България, както и от представители на науката и обществения живот. В него ще ви срещнем с 20 вдъхновяващи и успели жени, обширен разговор с примата на световната опира Райна Кабаиванска, която съвсем скоро ще навърши 90 години, интервю с най-умната жена Даниела Симидчиева и ще откриете още много други интересни четива.
За дамите от предишните ни издания може да четете тук.
Коментари (0)
Вашият коментар