От колумбийските преработени канализационни тръби до сфери, висящи в небето в Канада, хотелите-капсули са преоткрити за ново поколение туристи.
През нощта първият в света хотел капсула (основан в Осака, Япония през 1979 г.) трябва да е изглеждал като морга - със спретнати редици от тесни капсули за спане, във всяка от които се намира легнало тяло. Но на следващия ден обитателите – предимно бизнесмени, които са работили до късно – стават и се отправят обратно към офиса, благодарни за това ефективно решение за сън, което им спестява пътуване до дома в ранните часове.
С разпространението на концепцията туристите, щастливи да спят в стая, не по-голяма от леглото, започнаха да се настаняват до тях, нетърпеливи да опитат този необичаен аспект на японската култура.
Бързо превъртаме към днешния ден и високите цени на хотелските стаи, подхранвани от години на покачване на цените на недвижимите имоти. Именно те засилиха тази типично евтина концепция, която предлага на пътуващите с ограничен бюджет цени от традиционните хотели, повече уединение от общежитие в хостел и повече комфорт и свързаност отколкото на къмпинг.
Капсулите, които са предимно за еднократно настаняване, също отговарят на настоящия бум на соло пътуванията, като еднополовите хотели капсули осигуряват допълнителна сигурност.
Тъй като глобалният пазар на капсулни хотели се очаква да достигне 327 милиона долара до 2031 г., се появиха любопитни хибриди, за да поддържат тенденцията и да привлекат нови клиенти. Те изкушават поколението TikTok с все по-необичайни форми, от преработени канализационни тръби в колумбийската пустиня до капсули от космическата ера с табло за управление на околната среда в центъра на Сидни – всички обещаващи уникално изживяване и споделени истории за социалните медии. Междувременно книжарниците с капсули канят любителите на книги да дремнат сред рафтовете, а бутиковите версии внасят лукс на традиционно непретенциозен пазар с изискан декор или обещания за пухкави завивки от патешки пера.
Тъй като концепцията продължава да се преоткрива, ето осем от най-необикновените примери.
Лаборатория за сън
Nine Hours - верига от 13 хотела в цяла Япония, от Фукуока на запад до североизточния остров Хокайдо, има необичаен страничен продукт: данни за съня. В клоновете Shinagawa Station (само за мъже) и Akasaka гостите могат да се запишат за услугата „9h sleep fitscan", при която сензорите откриват всичко от дишането до изражението на лицето, за да генерират отчет за съня, който проследява сърдечния им ритъм, идентифицира сънна апнея и дори следи хъркането. В сектор, където новаторският или нискобюджетен престой често се дава на приоритет пред комфорта, интересът на Nine Hours към това колко добре спят гостите му го отличава.
В целия франчайз белият, минималистичен декор продължава тази клинична тема, докато неговите редици от лъскави спални шушулки не биха изглеждали неуместни на снимачната площадка на научно-фантастичен филм. Името се отнася до концепцията за намаляване на разходите на хотела , която намалява наема на стая до основните девет часа, позволявайки седем часа за сън и по един час за миене и обличане. Просто имаш нужда от дрямка? Предлагат се и почасови ставки.
Изкачете се до небето
Нощувка в прозрачна капсула за спане, прилепнала към скала над Свещената долина на Перу, не е идеята на всеки за релаксиращ престой, но любителите на адреналина е трудно да устоят – не на последно място заради невероятните 300-градусови гледки към околните планини и страховитите кондори, които ги обитават.
Почти вертикално изкачване от 400 метра е единственият начин да стигнете до Skylodge Adventure Suites, но не е необходим опит в катеренето – само добро здраве и стремеж към височини – а спускането е по-бързо благодарение на поредица от кабели с цип. Всяка капсула включва самостоятелна баня, което гарантира, че нощните набези до тоалетната не са животозастрашаващи, а когато слънцето изгрее, може да се насладите на чаша чай на личната си палуба. Търсите малко повече лукс? Малко по-надолу по течението на река Урубамба Starlodge добавя горещи вани на хълма към изживяването на хотела капсула.
Пустинен оазис
Хотел Tubo, La Tatacoa е само на 10 минути с кола от втората по големина пустиня в Колумбия - едноименната Татакоа, известна с ясното си звездно небе. Когато сте се насладили на гигантските кактуси и любопитните скални образувания на канелените пясъци на Татакоа, тази дъга от малки, климатизирани стаи със споделен плувен басейн предлага оазис за добре дошли. 37-те капсули са изработени от бетонни канализационни тръби, боядисани в бонбонени цветове, осигуряващи достатъчно място за двойно легло. Почти половината от стаите имат общ санитарен възел, но цената на стаята е ниска и имате сенчеста градина, бар и ресторант на прага. „Това иновативно и цветно място ви предлага уникално изживяване", казва Амбар Куинтана, администратор на хотела. „Има всичко необходимо за почивка в естествена среда на чист въздух и растителност."
Потопете се в природата
Висящи сред иглолистни дървета като огромни коледни безделници, Free Spirit Spheres на остров Ванкувър, Канада, създават усещането, че „се носите в балдахина сред спящите птици", според собственика Том Чъдли. Първата сфера е въведена преди 25 години, водена от желанието да се насърчи екотуризма и да се запазят древните гори на Канада.
Понастоящем има три сфери, всяка от които е базирана на принципа на биомимикрия и е оформена с огромна семенна шушулка или ядкова черупка: лека, но със здрава обвивка. "Eryn" е изработена от ситков смърч и разполага с трапезария, мивка и малко по-малко двойно легло вътре; докато по-новите допълнения, "Melody" и "Luna", са от фибростъкло и имат подобни удобства, но с двойни легла в пълен размер, които могат да бъдат прибрани. Всяка сфера е достъпна чрез вита стълба, увита около дърво, и е достъпна за наемане при температури до -20C, когато дори пътуването до тоалетната за компостиране в базата на хотела ще се почувства безстрашно.
Малък, но успокояващ
Във вътрешността на бруталистична сграда в китайския квартал на Сингапур се крие изненадващо спокоен интериор. Отворена през 2021 г. и базирана на естетика, която описва като „мек минималистичен", KINN Capsule предлага дзен поглед върху концепцията на капсулата със стени, боядисани в успокояващи прасковени тонове и стаи за спане от бледо дърво, снабдени с чисто бяло спално бельо. Дори миризмата на мястото изглежда като противоотрова на градското му местоположение, тъй като специален домашен аромат, създаден да имитира дивите цветя на скандинавската гора, витае във въздуха. Има общо 72 капсули, затворени със затъмняващи щори и разпределени в седем стаи, но атмосферата е по-скоро бутикова.
Книга преди лягане
Традиционна фермерска къща от кал и дърво в източната китайска провинция Джъдзян получи награда за преустройство през 2019 г., когато отвори отново като капсулен хостел, книжарница и обществена библиотека, където могат да спят 20 души в малки отделения с размер на едно легло, скрити между рафтове с книги, изработени от местен бамбук. Няколко малки площадки са свързани със зигзагообразни стълби, които напомнят серпентините на околните гори на Тонглу. Трудно е да се разбере кое е по-драматично: прозрачните панели от пода до тавана на отдалечената сграда, които я осветяват като катедрала през нощта, или тучната планинска природа, която се вижда през тях.
Любов в шкафа
В Oud Zuid, един от най-луксозните квартали на Амстердам, гостите плащат, за да спят в шкафове. Странният хотел De Bedstee се основава на традицията от XVII век на холандското bedstee (кутия легло), легло, скрито зад вратите на шкафа, за да създаде уютен кът за спане. Арт деко елементите на хотела и тапетите с киселинни цветове на долния етаж отстъпват място на шаби шик дизайн в спалните на първия етаж, където прозорците на леглото са обрамчени от червени завеси от гингам и малки дървени стълби водят до капсулите отгоре. Отпуснете се в малката градина на терасата на хотела или се разходете за половин час до Къщата музей на Рембранд в центъра на града, за да видите няколко исторически легла на място.
Неподправен и сравнително изискан
Друг хотел с характерна миризма е Resol Poshtel в токийския квартал Asakusa – първото начинание на хотелската верига Resol в спането в капсули. Смята се, че ароматът, който включва портокал, лайка и нероли, предизвиква „усещане за нежно спокойствие" – може би от полза, като се имат предвид общите условия за спане. Преди лягане няма нищо друго освен завеса между вас и другите посетители, но малко еднозвездни заведения могат да се мерят с чистотата и функционалността на този хотел, с четки за коса, чехли и бръсначи, включени в безплатните продукти. Стилът от епохата на Едо – като сводестия вход на кабинките за спане, напомнящ стаи за чайни церемонии, и традиционните японски стенописи около леглото – добавят намек за наследство към модерните линии на хотела. Най-старият будистки храм в града, Sensō-ji, е на пет минути пеша, както и оградената с фенери улица Nakamise-dori, дом на цветни магазини, продаващи сувенири и улична храна.
Коментари (0)
Вашият коментар