Напишете дума/думи за търсене

Живовляк при запек, баня с лавандула за лесно заспиване и още бабини рецепти

Мед срещу пристъпи на кашлица в съня

Още древните египтяни и гърците са ценили високо меда като лечебно средство. Днес Световната здравна организация го препоръчва при кашлица и настинки.

В едно изследване американски лекари сравняват ефекта на една-две лъжици тъмен мед от елда, популярен сироп за кашлица и отказ от лечебни мерки върху съня на настинали деца. При 105 момичета и момчета медът се оказва най-доброто средство. Той намалява кашличните дразнения и децата спят по-спокойно. Вероятно медът облекчава възпалените лигавици в гърлото. Освен това съставките му стимулират клетъчните съпротивителни сили за борба с инфекцията в горните дихателни пътища.

Учените предполагат, че тъмният елдов мед съдържа повече активни съставки, т.нар. феноли, затова е по-лечебен от светлия мед. Намазан върху рани, антибактериалният мед на име Medihoney действа дезинфектиращо и противовъзпалително и ускорява излекуването. Medihoney се състои главно от мед от храста манука, който вирее в Австралия и Нова Зеландия.

Приложение: Приемат се една-две лъжици мед преди лягане и се оставят да се разтопят в устата.
Алтернатива: Чай за кашлица (от мащерка, анасон, резене), подсладен с мед. Внимание: Оставете чая да се охлади до стайна температура и едва тогава прибавете меда, защото активните му съставки се разрушават.
Рискове и странични действия: На бебета до дванадесетмесечна възраст не се дава мед, защото може да съдържа спори на бактерия, образуваща отрови в червата.

Баня с лавандула за лесно заспиване

Екстрактът от цветовете на лавандулата се използва като успокоително. Дори експертите от немската служба за изпитване на растителни лекарства препоръчват лавандула при състояние на безпокойство. Ефектът вероятно се дължи на етеричните масла линалилацетат и линалоол. Те се освобождават в топла вода и кожата ги приема много добре. Освен това топлата вода отпуска тялото.

Почти няма изследвания за действието на лавандулата. Тя се смята за лекарство, базирано върху опита. При започваща настинка лекарите препоръчват и бани с розмарин или кестен – те стимулират обмяната на веществата и кръвооросяването. При главоболие пък помагат бани на краката със синапено брашно.

Приложение: 1
00 г лавандулов цвят се запарват с два литра вряща вода, киснат 10 минути, прецеждат се и водата се добавя към ваната. Вземете вана 30 до 60 минути преди лягане.
Рискове и странични действия: Внимание при проблеми с кръвообращението. Банята не бива да трае повече от 15 минути. След това почивайте.

Пилешка супа срещу симптоми на настинка

Учени от медицинския център на Небраска, Омаха, поискали да се убедят, че пилешката супа с право се смята за едно от основните домашни средства срещу настинка. Сварили супа по стара семейна рецепта (време за приготвяне осем часа) и провели лабораторни тестове, за да установят как действа.
Резултат: Пилешката супа възпира подвижността на определени бели кръвни телца. Тези т.нар. неутрофили са отговорни за появата на симптоми като зачервени или подути лигавици и предизвиканите от тях болки. Освен това, смятат учените, сърбането на горещата течност вероятно прочиства запушения нос.

Церемонията по приготвянето и яденето на супата също е важен фактор за ефективността й. За да открият дали положителните резултати се дължат единствено на специалната семейна рецепта, учените купили от супермаркета тринадесет различни готови пилешки супи и направили тестове и с тях. Пет от супите се оказали по-ефективни от семейната рецепта, осем – не толкова добри.

Изследователите обобщават резултатите в статията „Chicken Soup Inhibits Neutrophil Chemotaxis In Vitro", публикувана в научното списание „Chest". Според тях пилешката супа има редица положителни ефекти. Все още обаче не се знае дали противовъзпалителният ефект се дължи на пилешкото месо, някой специален зеленчук или подправка – или може би на съвместното действие на всички съставки.
Пилешката супа е позната като лечебно средство от много столетия. Показателно е обозначението й в еврейската кухня: „Jewish Penicillin".

Приложение: Според американските учени е много важно пилето да се вари на тих огън поне два часа – макар да не се знае какво точно се постига с това.
Рискове и странични действия: Не поднасяйте супата твърде гореща, особено на деца.
Не забравяйте, че белтъкът може да предизвика алергична реакция.

Солен разтвор за почистване на носа 

Солта свързва водата и стимулира свиването на носните лигавици. Тя облекчава симптомите при хрема и помага за по-бързо оздравяване при възпаление на околоносните кухини.
Доктор Олаф Михел, специалист по нос-уши-гърло, е публикувал научна статия за добрия ефект на соления разтвор. Според него този ефект е подобен на действието на капките за нос, купени от аптеката. При децата използването на солен разтвор помага да се избегне употребата на антибиотик.

До подобен извод е стигнала и „Cochrane Collaboration" – международна обществена организация, която редовно оценява и систематизира нови видове терапии. Обобщаването на осем изследвания показва, че многократното използване на солен разтвор може да облекчи дори хронична хрема.

Приложение
: Равна чаена лъжичка готварска сол (4,5 грама) на половин литър преварена вода. Най-добре да се прилага с лесен за почистване душ за нос или каничка. Соленият разтвор може да се излее в шепа, едната ноздра да се стисне и да се смръкне дълбоко през другата. Едно изследване показва, че понякога се случва бактерии и вируси да преминат от неизмитите ръце в носа.

Рискове и странични действия: Няма. След всяко приложение душът за нос се почиства.

Живовляк при запек 

Семенните обвивки на живовляка съдържат слизести вещества, които силно набъбват във вода. Това увеличава обема на изпражненията и предизвиква дразнение от разтягане, което стимулира изхождането. Индийският живовляк (ботаническо име Plantago ovata) действа слабително при запек, а при диария свързва водата. Освен това растението облекчава симптомите на раздразненото черво.

Ефектът на едногодишната билка вече е доказан от няколко изследвания. В много страни официалните здравни власти препоръчват приемане на живовляк срещу продължителен запек. Европейската агенция за лекарствата също го определя като ефективно средство.

Смята се, че семената действат не само срещу запека. Добре документирани изследвания сочат, че съставките им водят до значително намаляване нивото на холестерина. През 2006 г. бяха проведени тестове с плъхове. Резултатите показаха, че семенните обвивки предотвратяват силното покачване на кръвната захар. А според американската служба за контрол на лекарствата FDA приемането на живовляк от вида Plantago psyllium намалява риска от коронарна болест на сърцето.

Приложение: При запек веднъж до три пъти дневно се приемат една-две чаени лъжички ненадробени семена или половин чаена лъжичка семенни обвивки на прах, предварително оставени да набъбнат в чаша вода. Приема се с повече течност. Действието настъпва постепенно. През деня се изпиват още поне два литра течност.
Рискове и странични действия: Растението е неподходящо за деца под дванадесет години. Възможни са газове и усещане за препълване. Ако не се поемат достатъчно течности, може да се стигне до чревна непроходимост.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X