Главоболието може да съсипе работния ви ден, да обтегне отношенията ви с членовете на семейството и да повлияе на способността ви да спортувате. Доказано е, че жените страдат по-често от главоболие от мъжете. Една от причините за това може да се крие в промените в нашите хормони, казват от престижния институт „Джон Хопкинс“.
Промените в хормоните може да идват от:
- менструация
- приемане на орални контрацептиви
- бременност
- кърмене
- менопауза
Защо хормони?
Естрогенът е отговорен за развитието и регулирането на женската репродуктивна система. Главоболието може да бъде предизвикано всеки път, когато има колебания в нивата на естроген, включително когато има спад в нивата на естроген около времето на вашия менструален цикъл. Жените също може да страдат по-често от главоболие в началото на менопаузата и когато се подложат на хистеректомия.
Главоболие, свързано с менструалния цикъл
Лекарите обясняват, че момичетата и момчетата преди пубертета имат еднакво главоболие. Когато момичетата получат менструалния си цикъл, то започва да се явява по-често при тях. След менопаузата нивата на главоболие при мъже и жени отново се изравняват.
За да разберете дали вашето главоболие е свързано с цикъла, започнете да поддържате календар, който да проследява кога започват симптомите ви. Ако видите, че това се случва по някакъв модел, попитайте своя лекар за профилактика и лечение като например:
- започването на лекарства, преди месечния месечен цикъл да започне, които да облекчат главоболието;
- приемане на орална контрацепция или използване на хормонозаместителна терапия, което може да е от полза за някои пациенти, но не за всички;
- в някои случаи спиране на менструалния цикъл с помощта на лекарства, ако болката е силна;
Имам ли мигрена или главоболие от напрежение?
Най-често срещаните видове главоболия при жените са главоболие при напрежение и мигрена. Главоболието при напрежение обикновено се описва като усещане от стигната лента около главата, но ако някога сте усещали пулсиране и удари в главата си, може да сте имали мигренозно главоболие.
Симптоми на мигренозно главоболие:
- обикновено траят от четири до 72 часа (това включва симптоми преди главоболие и след главоболие);
- петна или зигзагообразни линии в зрението (само сред 15-25% от страдащите от главоболие);
- болка от едната страна на главата (15% от пациентите могат да имат болка от двете страни);
- болка, влошена от физическа активност;
- чувствителност към светлина, звук или мирис;
- гадене и/или повръщане (пациенти с главоболие от напрежение обикновено нямат гадене);
Възможности за лечение
Може да се наложи да помислите за промени в начина си на живот, за да помогнете за управление на симптомите на мигренозно главоболие. Избягвайте алкохол и стрес и не забравяйте да се хидратирате. Хидратацията е от огромна важност за вас! Трябва да пиете от 1,5 до 2 литра вода всеки ден.
Ако консумацията на кофеин засяга режима на съня ви, ограничете прекомерното кафе и енергийните напитки. И накрая, сънят - както качеството, така и количеството, са изключително важни за здравословния живот без мигрена.
Физическата терапия, особено около врата и раменете, може да бъде изключително полезна за облекчаване на сковаността на мускулите и съответно облекчаване на напрежението и главоболието. Поведенческата терапия и тренировките за релаксация също могат да помогнат за намаляване на стреса и да излекуват в някаква степен главоболието.
При всички случаи, освен промяната в начина на живот, трябва да говорите и с лекар. Разбирането на това как хормоните ви влияят и как те могат да причинят мигрена или главоболие е първата стъпка към намирането на възможности за лечение и справяне с проблема.
Коментари (0)
Вашият коментар