Като цяло данните за грипните ваксини уверяват, че те са безопасни. Специалистите казват, че грипната ваксина е първият и най-добър начин да намалите шансовете си за заразяване с грип. Въпреки това има множество въпроси, които се отварят всяка година по това време, когато сме в колебание дали да си поставим такава ваксина.
Мога ли да се разболея от грип заради противогрипната ваксина?
Не, ваксината срещу грип не може да причини грип. Ваксините съдържат или инактивиран вирус, което означава, че вирусите вече не са заразни, или частица, създадена да изглежда като грипен вирус за вашата имунна система.
Причиняват ли грипните ваксини някакви странични ефекти?
Както всеки медицински продукт, ваксините може да причинят странични ефекти. Те обикновено са леки и отзвучават сами по себе си в рамките на няколко дни.
Честите нежелани реакции от грипната ваксина включват:
- Болезненост, зачервяване и/или подуване на мястото на инжекцията
- Главоболие
- Треска
- Гадене
- Мускулни болки
- Ваксината срещу грип, подобно на други инжекции, понякога може да причини припадък.
Някои проучвания са открили възможна малка връзка на инжекционната грипна ваксина със синдрома на Guillain-Barre (GBS). Като цяло тези проучвания оценяват риска от GBS след ваксинация като по-малко от 1 или 2 случая на един милион ваксинирани хора. Други проучвания не са открили никаква връзка. GBS се появява след грипно заболяване също. Въпреки че GBS след грипно заболяване е рядкост, GBS е по-често след грипно заболяване, отколкото след грипна ваксинация.
Има ли признаци или симптоми, които трябва да предизвикат безпокойство след ваксина срещу грип?
При всяка ваксинация внимавайте за необичайни състояния като висока температура, промени в поведението или признаци на тежка алергична реакция.
Признаците на тежка алергична реакция може да включват:
- Затруднено дишане
- Пресипналост или хрипове
- Подуване около очите или устните
- Бледост
- Слабост
- Бърз сърдечен ритъм или замайване
Застрашаващите живота алергични реакции към грипната ваксина са редки. Тези признаци най-вероятно ще се появят в рамките на няколко минути до няколко часа след прилагане на ваксината.
Има ли хора, които не трябва да си правят противогрипна ваксина?
- Деца на възраст под 6 месеца, тъй като са твърде малки, за да си се разболеят от грип.
- Лица с тежки, животозастрашаващи алергии към грипна ваксина или някоя от съставките във ваксината.
Хората трябва да говорят със своя лекар, преди да се ваксинират, ако:
- Имат тежка алергия към яйца или някоя от съставките на ваксината.
- Имали са синдром на Guillain-Barre (GBS).
- Не се чувстват добре.
Ще помогне ли грипната ваксина в борбата с коронавируса?
Коронавирусът SARS-CoV-2 и грипът са две различни заболявания, причинени от различни вируси. Ваксината срещу грип няма да помогне в борбата с коронавирусната инфекция, но получаването на грипна ваксина остава важна стъпка за защита на вашето здраве и за намаляване на общата тежест на респираторните заболявания. Наличието на достатъчно хора, ваксинирани срещу грип, гарантира, че болниците и клиниките поддържат достатъчно място за лечение на пациенти с коронавирусни инфекции. Очаква се, че както коронавирусът, така и грипът могат да присъстват едновременно през сезона на грипа, а ваксинирането срещу грип помага да защитите себе си и уязвимите групи от заболяване, което може да се случи едновременно с коронавируса инфекция.
Колко ефективна е противогрипната ваксина?
Ефективността на грипната ваксина зависи от степента на съвпадение между вирусните щамове, използвани за приготвянето на ваксината, и тези вируси в реално обращение. Възрастта и здравословното състояние на индивида също играят роля при определянето на ефективността на ваксината. Докато ефективността на ваксината може да варира, последните проучвания показват, че ваксината намалява риска от грипни заболявания с около 40%-60% сред цялото население през сезоните, когато повечето циркулиращи грипни вируси са подобни на тези, използвани във ваксините. Степента на превенция на грипа може да бъде дори по-висока при здрави възрастни под 65-годишна възраст.
Коментари (0)
Вашият коментар