„Машините ни завладяват; ден след ден ставаме все по-подчинени на тях", пише Бътлър.
Преди почти 162 години един визионер предсказа еволюцията на машините и възхода на изкуствения интелект (ИИ) с изнервяща точност. Той смело предвиди бъдеще, в което механичните творения на човечеството може дори да придобият съзнание и да ни изместят като доминиращ вид на Земята.
Името му е Самуел Бътлър, писател, художник, фотограф, композитор и овцевъд, роден във Великобритания, който може би е най-известен с утопично сатиричния си роман Erewhon. Въпреки това някои от по-малко оценените му прозрения могат да бъдат намерени в писмо, което той изпраща до редактора на вестник The Press в Нова Зеландия на 13 юни 1863 г., написано под псевдонима "Cellarius".
Предвид настоящите теми за бушуващи изкуствени машини, писмото наскоро обиколи отново социалните медии, след като беше споделено в X (приложението, известно преди като Twitter) от Питър Уайлдефорд от Института за политика и стратегия за ИИ.
Озаглавено „Дарвин сред машините", писмото на Бътлър влива идеи за бързото развитие на машините с теорията за еволюцията чрез естествен подбор. Той твърди, че машините могат да се развият до степен, в която тяхната сложност и способности ще надминат човешките. В крайна сметка тяхното превъзходство ще им позволи да грабнат ролята ни на доминиращ вид и да станат твърде силни, за да бъдат унищожени.
Ето някои от най-пророческите пасажи от писмото:
„Ден след ден машините печелят власт над нас; ден след ден ние ставаме все по-подчинени на тях; повече хора ежедневно са вързани като роби, за да се грижат за тях, повече хора ежедневно посвещават енергията на целия си живот на развитието на механичния живот."
„Ние сами създаваме свои собствени наследници; ежедневно добавяме към красотата и деликатността на тяхната физическа организация; ежедневно им даваме по-голяма сила и снабдяваме с всякакви гениални измислици тази саморегулираща се, самодействаща сила, която ще бъде за тях това, което интелектът е бил за човешката раса."
„С течение на вековете ние ще се окажем низшата раса."
„Това веднага доказва, че пакостта вече е направена, че нашето робство е започнало сериозно, че сме отгледали раса от същества, които не е по силите ни да унищожим."
Видението на Бътлър обаче не е било прекалено апокалиптично. Той вярва, че машините няма да имат нужда злонамерено да потискат или унищожават Хомо сапиенс, точно както няма нужда активно да премахваме живота на всички кучета, котки и мишки на Земята. Всъщност може да се каже, че сме подобрили живота на тези „по-малки животни" чрез опитомяване.
В този смисъл може би хората ще станат домашни любимци на ИИ и ще живеят щастлив, пълноценен живот.
Той пише: „Човекът ще стане за машината това, което са конят и кучето за човека. Той ще продължи да съществува, не дори да се подобрява, и вероятно ще бъде по-добре в своето състояние на опитомяване под благотворното управление на машините, отколкото в сегашното си диво състояние."
„Ние се отнасяме към нашите коне, кучета, говеда и овце, като цяло, с голяма доброта; ние им даваме всичко, което опитът ни учи, за да бъдем най-добри за тях и не може да има съмнение, че нашата употреба на месо е добавила към щастието на низшите животни много повече, отколкото го е отнела; по същия начин е разумно да предположим, че машините ще се отнасят любезно към нас, тъй като тяхното съществуване зависи от нашето също толкова, колкото нашето зависи от низшите животни", добавя той.
Имайте предвид, че годината 1863 предшества повечето от изобретенията, които биха определили съвременната ера, включително телефона, автомобила, самолета, радиото и др. Освен това тези писма се появяват на бял свят само четири години след публикуването на основополагащата книга за еволюцията чрез естествен подбор „Произход на видовете" на Чарлз Дарвин.
Тъй като стоим на ръба на една силно рекламирана революция на изкуствения интелект, е забележително колко изпреварили времето са мислите на Бътлър. Въпреки че все още може да не знаем дали ИИ ще ни надмине като вид или ще доведе до нова форма на съвместно съществуване, размишленията на писателя върху развиващите се отношения между хората и машините все още изглеждат поразително на място.
Коментари (0)
Вашият коментар