През 1964 година главният хирург на САЩ Лутър Тери шокира американците, като обявява, че пушенето на цигари е основна причина за рак на белия дроб, рак на гърлото и хроничен бронхит.
Преди 60 години около 70 милиона американци са пушили тютюн. Приблизително 42 процента от възрастните се идентифицират като пушачи през 1965 г. и рекламите за цигари не могат да бъдат избегнати. Тютюневите продукти са стилни и здравословни?! Затова настояват производителите на Camel, които твърдели, че цигарите им „не ви дразнят", а Old Gold, че са „свежи като планински въздух".
Така че е гигантски шок за американската общественост, когато на 11 януари 1964 г. националният хирург на Америка се появява по телевизията и заявява, че пушенето на тютюн води до болести и смърт.
Лутър Тери, назначен за генерален хирург от президента Джон Ф. Кенеди през 1961 г., току-що е прегледал резултатите от 14-месечно проучване от комисия от първокласни медицински учени. Техните заключения, представени в доклад от 387 страници, са, че пушенето на цигари е основна причина за рак на белия дроб, рак на гърлото и хроничен бронхит.
„Накратко, комисията казва, че ако пушите цигари, увеличавате шансовете си да умрете рано", се съобщава по онова време в новинарска емисия на CBS News. "Колкото по-рано започнете, колкото повече пушите, колкото повече вдишвате, толкова по-лоши са шансовете ви."
Комисията от десет души, съставена от петима пушачи и петима непушачи, отговоря на въпроси на репортери на пресконференция, обявявайки своите констатации. Учените посочиха, че 41 000 американци умират годишно от рак на белия дроб - повече от годишния брой смъртни случаи при автомобилни катастрофи, който е около 38 000. Като цяло около 752 000 американци са починали от причини, свързани с цигарите, само през 1962 г. Тери ясно заявява, че би посъветвал всеки, който пуши цигари, да спре.
Тази връзка между цигарите и рака не била съвсем нова: лекарите в Америка обръщали внимание на белодробните ефекти на тютюнопушенето от десетилетия. Както белодробният хирург Алтън Ошнер пише през 1939 г.: „Вдишаният дим, постоянно повтарящ се за дълъг период от време, несъмнено е източник на хронично дразнене на бронхиалната лигавица."
Изследователите също отбелязали увеличение на случаите на рак на белите дробове, но причината обикновено се приписвала на други видове вдишвани токсини като автомобилни изгорели газове, катранени изпарения и фабричен смог.
Още през 20-те години на миналия век изследователите са записали навиците за пушене на хора, развили рак на белия дроб, и са ги сравнявали с хора без рак. Те открили силна връзка между тютюнопушенето и карцинома, така че изследователите ги последвали няколко десетилетия по-късно, когато започнали да провеждат повече проучвания в началото на 50-те години на миналия век. Едно от които е това, което довежда до доклада на главния хирург.
Година след изявлението на най-добрия лекар, американските пушачи започнали да си купуват цигари, чиито кутии били подпечатани със задължителен предупредителен етикет: „Внимание: Пушенето на цигари може да бъде опасно за вашето здраве."
Тази слабо формулирана предпазливост се засилва през годините, тъй като служителите в общественото здравеопазване станали по-твърди в позицията си, че тютюнът причинява рак и много други здравословни проблеми. Сега има различни предупредителни етикета за тютюневи изделия, допълнени от умишлено плашещи изображения. „Пушенето намалява притока на кръв към крайниците, което може да наложи ампутация", декларират етикетите. „Пушенето причинява рак на главата и шията."
Въпреки че отне десетилетия, за да намалее значително броят на пушачите изобщо - тенденция, предизвикана от нарастването на тютюнопушенето сред младите през 1980 г. - нивата на тютюнопушене намаляват всяка година след първото предупреждение на генералния хирург на Щатите. Между 1941 г. и 1974 г. социологическата компания Галъп всяка година пита американците дали са пушили цигара през последната седмица. Най-малко четирима от десет са отговорили с „да" във всяко проучване. От 2024 г. този брой е намалял до един положителен отговор сред десет.
Коментари (0)
Вашият коментар