Много хора се борят да поддържат стабилни и добри отношения с родителите си в зряла възраст, често поради дълбоко вкоренени травми, негодувание и неразрешени притеснения, които са ги последвали в нови взаимоотношения и връзки. Близо 20% от младите хора признават, че връзката им с родителите им е „лоша", според проучвания на Pew Research Center.
С такава сложна и често токсична семейна динамика, завидните черти, които обикновено притежават родителите, които остават близо до възрастните си деца, не са толкова често срещани. Кои са те?
1. Те са самоуверени и уверени
Много несигурни родители активно саботират успеха на порасналите си деца, от професионалната работа през финансовата сигурност до стиловете на родителство, за да отстояват своето превъзходство и да се чувстват по-добре от собствените си грешки. Този вид газлайтинг е ключов индикатор за дълбоко несигурен родител.
Като искрено празнуват постиженията на децата си и създават място за признание, здравите родители могат да останат близо до своите пораснали деца, като останат самоуверени в собствения си успех като родители, вместо да насърчават токсична конкурентна динамика между възрастните.
2. Те са отворени комуникатори
Негодуванието вреди на романтичните и семейните отношения. Възникнало още в детството, недоволството в много деца от незадоволени нужди, нереалистични очаквания и неефективен стил на родителство често ги преследва в зряла възраст.
Въпреки това здравите родители с открити стилове на общуване, отдаденост на доверието, честност и емоционална интелигентност не позволяват негодуванието да остане. Те атакуват конфликтите челно, действат уязвимо, без да осъждат, и вдъхват чувство на увереност на децата си, за да се застъпят за себе си - дори в семейни отношения и спорове.
3. Те са внимателни при предлагането на съвети
Здравите родители искат разрешение, преди да предложат съвет на възрастните си деца - здравословен стил на общуване, който е ключът към поддържането на здрава връзка в зряла възраст.
Докато родителите играят основополагаща роля в живота на децата си в ранен етап, ръководейки тяхното възприятие за здрави взаимоотношения и предлагайки от време на време съвети при преходни промени в живота, в зряла възраст тези деца често се нуждаят от изслушване от родителите си, а не от съвет.
Разбира се, най-добрите родители са готови да споделят своя опит и съвети, когато това е оправдано. И все пак предлагането на нежелани съвети само предизвиква разочарование у възрастните деца, които искат да намерят отдушник.
4. Те са емоционално интелигентни
Според проучване от 2012 г. за връзката между семейната динамика и емоционалното съзнание в детството, емоционалната интелигентност се определя от емпатия, самосъзнание и, разбира се, способността да се поддържат и навигират взаимоотношения.
Здравите родители, които внушават това умение на децата си в ранна възраст, като създават отворено пространство за тях да учат и да се справят с интензивни емоции, не само ги подготвят за бъдещ успех в романтични и платонични връзки в собствения им живот, но и за пълноценно семейни отношения по пътя.
Те знаят своята роля в живота на своите възрастни деца, дори ако това означава да се отдръпнат или да знаят кога да се намесят по време на големи житейски моменти.
5. Те са гъвкави и готови да се откажат
Нашите родители винаги ще играят основна роля в живота ни като възрастни, независимо дали не поддържаме ежедневен контакт с тях или ги виждаме няколко пъти седмично, така че е невъзможно да пренебрегнем как техните взаимоотношения, нагласи и очаквания ни влияят.
Особено като се има предвид, че по-младите поколения са живели у дома с родителите си много по-дълго от по-старите поколения, навигирането в ранна зряла възраст с деца в близост може да бъде бурно.
Способността да се отпуснете е една от завидните черти, които обикновено притежават родителите, които остават близо до порасналите си деца, не само защото защитава емоционалната стабилност на всеки, но и защото защитава здравето на една бъдеща връзка без заплахи от негодувание и разочарование. Те са готови да се откажат, вярват, че са постъпили правилно като родители и оставят децата си да поемат автономия в собствения си живот – дори ако това означава да поставят здравословни граници или да ги насърчават да предприемат неудобни стъпки напред.
6. Те са приключенски настроени
Родителите, които поддържат здрави взаимоотношения с порасналите си деца, обикновено създават здравословна дистанция помежду си – не до степен на невежество или загриженост, а до точка, в която и двете страни могат да дадат приоритет на собствените си хобита, да се занимават със своите неща и да живеят в собствените си разбирания, без да нарушават или разстройват другата страна.
Здравите родители на възрастни деца живеят живота си – давайки приоритет на собственото си благополучие, здраве и идентичност свободно, без непрекъснато да се тревожат или обмислят как техните пораснали наследници управляват своя собствен.
7. Те поставят и спазват граници
Много възрастни деца се борят да изградят здрави взаимоотношения с родителите си, защото не са в състояние да поставят здравословни граници с тях – независимо дали се нуждаят от пространство, защитават своя стил на родителство със собствените си деца или просто изработване на пространство за навигиране в живота без постоянна критика от родителите им.
Здравите родители, които остават близки с порасналите си деца, обикновено имат завидна способност да уважават границите на порасналите си деца и да отделят време и пространство за себе си. Те признават, че децата им имат собствен живот, както и те, и тяхното време, енергия и емоции трябва да бъдат еднакво подкрепяни и застъпвани в зряла възраст.
8. Те дават приоритет на личните си взаимоотношения
Отношенията на родителя с другите през ранните години на детето им оказват невероятно въздействие върху благосъстоянието им като възрастни, а качеството на връзките им в зряла възраст е също толкова влиятелно.
Когато здравите родители имат партньори или приятели, които ги подкрепят емоционално в зряла възраст, като добавят стойност към живота им, те изглеждат по-добри за възрастните деца в живота си. Без ненужния стрес от неудовлетворяващ партньор или манипулативен приятел, те могат да растат, обичат и празнуват заедно с децата си без осъждане или загриженост.
9. Те са ентусиазирани от празненствата
Когато се наслаждаваме на празненства и изразяваме благодарност в ежедневието си, ние се „предпазваме" от лошото и изграждаме устойчивост, която ни предпазва от бъдещи конфликти, стрес и безпокойство.
Здравите родители, които поддържат добри отношения с порасналите си деца, познават силата на празника и не се притесняват да му дадат приоритет.
10. Те учат цял живот
Страхотните родители, които култивират по-здравословни взаимоотношения между възрастните и децата си, не се срамуват да възприемат отношение към това като „учене през целия живот" – те задават въпроси, проявяват любопитство и водят открити дискусии за това как да се покажат по-добре като родители, поддръжници и приятели, дори по време на бурни житейски моменти и преходи.
Коментари (0)
Вашият коментар