„Ако купите веднъж продукт, основан на иновация, ще се върнете към него, ако вкусът е добър и ако има хранителни предимства, но ще продължавате да го купувате в дългосрочен план, ако стойността му е подходяща", казва Ник Хала, старши вицепрезидент по международните въпроси в Impossible Foods.
Макар че учените работят усилено за създаването на всякакви видове алтернативни протеини, не всички се намират на една и съща позиция спрямо традиционното месо. Най-бързо се развиват алтернативните протеини на растителна основа. Очакванията са, че
бургерите с веганско „месо"
най-бързо ще превземат света
По-бавно е темпото при пилешкото. Заместителите вече са близки по вкус и текстура, но трябва да станат по-евтини, за да се конкурират с масово произвежданото пилешко.
Най-бавно се развиват продуктите, базирани на животински клетки.
Анализаторите се надяват лабораторното месо да достигне равенство с традиционно произвежданото до 2035 г. Отначало това ще се случи с по-скъпите животински продукти, докато „изравняването" с яйцата и млечните продукти ще отнеме повече време.
За да има растеж на пазара на алтернативни протеини, са нужни 3 неща, обявяват от Boston Consulting Group – трайно приемане от страна на потребителите, регулаторна подкрепа и иновативни технологии. Ако тези неща се случат, анализаторите предвиждат растеж на пазара.
Три са възможните сценария
Ако учени, стартъпи, действащи хранителни компании и инвеститори положат достатъчно усилия, това може да доведе до технологии, които да подобрят качеството на продуктите и да ускорят времето за изравняване с традиционните протеини. При този сценарий алтернативните протеини ще стигнат до 16% от пазара през 2035 г.
Ако се включат подкрепящи политики и регулации, като сериозно данъчно облагане на парниковите газове или пренасочване на субсидии за традиционното селско стопанство към преход към алтернативни протеини, това ще направи алтернативите значително по-евтини и те могат да стигнат до 22% от пазара през 2035 г.
В най-лошия сценарий потребителите, които все още се колебаят, ще стават по-скептични към протеиновите заместители, а това ще забави растежа и алтернативните протеини. При този сценарий всяка десета порция месо, яйца, млечни продукти и морски дарове, консумирани по света до 2035 г., ще бъде направена от алтернативни протеини.
Който от тези сценарии и да се осъществи, трансформацията на традиционните протеини към по-щадящи алтернативи предполага сериозни инвестиции, смятат от Boston Consulting Group. За развитие на алтернативи с протеини на растителна основа, например ще са нужни до 11 млрд. долара за достигане на дял от 11% до 2035 г. и 28 млрд. долара – за сценария с най-голям възход. За биореактори за животински клетки с около 30 млн. тона капацитет ще са нужни до 30 млрд. долара инвестиционен капитал – много повече в сравнение с всеки друг от възходящите сценарии. Тъй като това са само 2 от технологиите, необходими за отключване на растежа на пазара, общият необходим капитал вероятно ще бъде много по-висок, прогнозират от Boston Consulting Group.
Всъщност вече се появиха доста информации за
сериозни инвестиции в сектора
на алтернативните протеини
Future Meat Technologies, основана през 2018 г., е събрала 14 млн. долара за изграждане на производствена база, която ще намали производствените разходи на клетъчно произведена пържола до 10 долара. Това е значително по-ниска цена от целта от 50 долара, поставена преди време от Good Food Institute.
Друг стартъп Aleph Farms, обяви, че с 12-те млн. долара, които набра, планира да изгради биоферми, които
ще отглеждат мускулни клетки
В САЩ стартиращата компания Memphis Meats, базирана в Бъркли, набра 17 млн. долара през 2017 г., благодарение на инвеститори като Бил Гейтс и Ричард Брансън.
Една от най-бързо и амбициозно развиващите се компании на полето на алтернативното месо е американската Believer. През 2022 г. тя направи първа копка на производствена база в Северна Каролина, за която се смята, че ще бъде най-голямата в света, способна да произвежда около 10 млн. тона храна годишно за потребителите в САЩ и чужбина. Както се вижда – изненадите тепърва предстоят!
За да се подпомогне протеиновата трансформация обаче, трябва да се инвестира по цялата верига на протеина. Сега по-голямата част от инвестициите са фокусирани върху компании, които изследват нови технологии и искат да осигурят контрол на качеството. С развитието на индустрията обаче ще се появят още 2 инвестиционни насоки. Първата е технологична – компании, които решават определени техпредизвикателства, а други с нетърпение ще лицензират тази интелектуална собственост, за да увеличат собственото си производство. Втората ниша е изграждането на индустриални мощности със скъпи технологии, които да създават алтернативи на месото. „Победителите в областта на технологиите обикновено влизат в заглавията, но индустрията прави мащабите", казва по този повод Елизабет Гутшенритер, управляващ директор на Cargill в сферата на алтернативните протеини.
И Световният икономически форум се включва в проучванията за алтернативните протеини. През 2019 г. той поръчва анализ на университета в Оксфорд за алтернативните протеини. Заключението на учените е, че
те са
единственият начин да бъдат
изхранени 10 млрд. души,
колкото се очаква да бъде световното население през 2050 г.
Въпреки че може да отнеме известно време, докато любителите на месото бъдат убедени да преминат към култивирано или растително месо, иновациите са обнадеждаващи.
Коментари (0)
Вашият коментар