Дори традиционен процес като фотосинтеза, при който растенията преобразуват слънчевата светлина в енергия, може да бъде подобрен с генно инженерство, смятат учените. Група изследователи описват в сп. Nature през 2020 г., че са намерили начин да увеличат количеството енергия, което растенията получават от фотосинтезата. Това може да доведе до по-високи добиви и по-здрави растения, надяват се те.
„Културите на бъдещето може да не изглеждат на външен вид много по-различни от тези, които ядем днес. Царевицата вероятно ще е жълта, а ябълките ще останат червени. Но промените – независимо дали това включва да бъдат по-издръжливи на суша, или имунизирани срещу вируси и гъбички, вече шестват в лаборатории и земеделски стопанства по цял свят." пише сп. Discover Magazine през 2021 г.
Тайните на лабораторното месо
3D мускулно „мастило" може да направи лабораторното месо по-евтино. На това се надява група учени, описвайки своя революционна идея в сп. Advanced Materials през октомври 2022 г. Иновацията, която те предлагат, за да се произведе лабораторно отгледаното месо, е следната: мускулни стволови клетки се отглеждат върху 3D „скеле", създадено чрез 3D принтиране.
„Скелето" се прави от други животински
продукти като желатин или колаген, или от синтетични материали. То подпомага транспортирането на хранителни вещества и придава структура на месото, затова става годна за консумация част от полученото месо, обясняват учените.
Те използвали „мастила" на растителна основа, направени от хранителни отпадъци като зърнени люспи. След това клетките могат да растат със структурата на скелето. Когато продуктът е готов, учените използват цвекло, за да оцветят порасналото месо и да му придадат вид на месо, произведено по конвенционален начин.
Според иноваторите тези продукти са здравословни, безопасни за консумация, евтини и леснодостъпни и биха могли значително да намалят разходите за широкомащабно производство на култивираното месо.
„Употребата на хранителни отпадъци за отпечатване на „скелета" не само извлича ползата от тях, но и облекчава натиска на животновъдството върху околната среда", казва Джи Сун от университета „Яотонг" – Ливърпул, един от авторите на изследването.
Оказва се, че
не е толкова лесно проектирането на „скеле",
което хем е годно за консумация,
хем е достатъчно здраво, за да „държи" месото, хем е достатъчно меко, за да не разваля обичaната текстура. Като допълнение месото трябва да расте равномерно. Учените тествали различни материали, докато стигнали до идеята за растителния протеин, който носи и допълнителна полза – добавя повече протеини и фибри към изкуствения месен продукт и го прави по-здравословен. Но истинската привлекателност на тази техника е цената: зърнените люспи са много по-евтини за използване, смята Андрей Михай от онлайн магазина ZME Science.
Той цитира един от иноваторите, който казва: „В момента една от основните причини за високата цена на култивираното месо е хранителната среда за мускулните клетки, която все още е от животински протеини. В бъдеще, ако могат да бъдат намерени подходящи растителни екстракти за доставяне на хранителни вещества, това ще намали цената на култивираното месо, което ще го направи по-достъпно".
Това кара някои да остават скептични. „Използването на животински продукти означава, че продуктът все още не е щадящ кам животните, а синтетичните алтернативи могат да бъдат скъпи", казва Михай.
Икономистите: Алтернативните протеини са пазар за 290 млрд. долара
„Това, което виждаме днес, е само началото на протеиновата трансформация. След като алтернативните протеини достигнат същия вкус, текстура и цена като конвенционалните животински протеини, е много вероятно 11% от месото, морските дарове, яйцата и млечните продукти, консумирани по света през 2035 г., да бъдат алтернативни. Този брой може да достигне и 22% с натиска на регулаторите и постепенните промени в технологиитe... Дотогава Европа и Северна Америка ще са достигнали пик в консумацията на животински протеини и тя ще започне да намалява."
Това пише в анализ, озаглавен Food for Thought. The Protein Revolution („Храна за размисъл – Протеиновата революция" – бел. авт.), публикуван през март 2021 г. от Вoston Consulting Group. 48-страничният документ, писан след консултации с повече от 40 експерти и анализ на технологии за алтернативните протеини, прави пазарна прогноза кога ще се случи протеиновата трансформация и как тя ще засегне производители, потребители и инвеститори.
Според анализа преминаването към алтернативни протеини ще спести толкова въглероден двуокис до 2035 г., колкото Япония отделя за 1 година, а вода – 39 млрд. куб. метра – достатъчна за снабдяването на град като Лондон за 40 г.
Пътят до този момент обаче не изглежда никак лек. Според сатистиките, събрани от Boston Consulting Group, през 2020 г. в света са консумирани само около 13 млн. метрични тона алтернативни протеини, което е едва 2% от
пазара на животински протеини
Анализаторите се надяват това потребление да се увеличи повече от 7 пъти в следващите 15 г. и да достигне 97 млн. метрични тона. „Ако приемем средни приходи от $ 3 на килограм, това възлиза на пазар от приблизително $ 290 милиарда", прогнозират авторите.
Засега обаче положението не е толкова розово. Само около 11% от потребителите в САЩ, Великобритания и Германия се интересуват в голяма степен от алтернативни протеини, докато 23% не се интересуват изобщо. Според авторите интересът може да се увеличи при подобрен вкус и по-ниска цена – иначе казано, ако алтернативните протеини ефективно имитират вкуса и миризмата на месо, морски дарове, млечни продукти и яйца, ако изглеждат и се усещат както животинските протеини и ако цената им е равна или по-ниска от тази на животинските.
Коментари (0)
Вашият коментар