Тесните улички на Бурано много често отвеждат туриста в частни дворове. От прозорците виси традиционното за толкова много италиански градове пране, което минаващите туристи усърдно снимат. Също както във Венеция повечето улици тук са доста тесни и извеждат на многобройните канали, с които е осеян островът. Има ги и задължителните полегати мостчета. За разлика от тези във Венеция, тук те са дървени.
Характерна особеност за Бурано е отсъствието на всякакви атомобили. Той е най-големият град на света без автомобилно движение.
Местните се придвижват с лодки, а дори и бензиностанцията е на вода. Липсата на автомобили обаче не решава проблема с паркирането. Законът на Бурано гласи, че на една къща се пада по една лодка, която има право да паркира в канала пред нея. Местните са си отбелязали на кого е всеки стълб за връзване на лодка и никой друг няма право да вързва своята на него.
С рибарското минало на островае свързана и основната му забележителност – дантелите. Легендата разказва, че докато чакали мъжете си да се приберат с дневния улов, местните сеньори седели пред пъстрите си къщи и усърдно кърпели рибарските мрежи. Така постепенно се зародило изкуството на буранската дантела, която напълно може да съперничи по красота на брюкселската. А и все още продаваната тук дантела е наистина буранска, а не китайска.
Ако човек иска да добави местен колорит към следобедното кафе, задължително трябва да опита яркожълтите сладки бусола буранело. Истинската рецепта за направата им се съхранява единствено тук, а в миналото дори са ги слагали между изпраните чаршафи заради аромата им. Тези сладки вървят добре както с капучино, така и потопени в сладко вино.
Бурано е малко градче и не отнема повече от ден да бъде разгледано. При завръщането си към “Сан Марко” във Венеция обаче човек се чувства, все едно се завръща от детска приказка.
Коментари (0)
Вашият коментар