Правилното хранене често е ключът към съхраняване на красотата ни по-дълго във времето, а не козметичните процедури и продуктите. Именно темата за храната и стареенето е акцентът на 14-ия световен конгрес по естетична медицина в Монако, в който участва и дерматологът д-р Сияна Живкова.
Честото ограничаване в храненето води до целулит
Жените обикновено смятат, че колкото по-слаб си и колкото повече диети спазваш, толкова по-гладка кожа имаш. Оказва се, че спазването на диети води до образуването на целулит. „Младите девойки, които най-много се подлагат на режими, се сдобиват с портокалова кожа, въпреки че са слаби. Това се дължи на грешното хранене. Един от най-ефективните начини за борба със стареенето е да обърнем специално внимание на менюто си“, казва д-р Сиана Живкова.
Има и друг много важен фактор на стареенето - колкото повече въглехидрати и захари консумираме, толкова повече остатъчни продукти от напредналата гликация имаме. В резултат на процеса гликация, структурата на кожата се променя, губи еластичност и стегнатост. Напредналата гликация води до възпаление и ускореното стареене на кожата. „Oстрото възпаление от непрекъснатия прием на грешна храна, която не се абсорбира и не се изгаря напълно, води до хронично клетъчно възпаление. То води до фиброза, а тя е нещото, което създава мастни депа, които са капсулирани. Фиброзната тъкан е капсулата на мастните депа, която няма разбиване. Трябва фиброзата да бъде разкъсана, за да се справим с целулита“, казва д-р Живкова. Стареенето може да бъде предизвикано и от повишена вътрешна интоксикация от бактерии на тънките черва, които ускоряват възпалителните реакции.
Важно е да се намали приема на въглехидрати
Необходимо е да се подбират храни с нисък гликемичен индекс, например кашу, ябълки, портокали и кафяв ориз. Основните хранителни вещества, които се борят срещу възпаленията са омега-3 мастните киселини и полифенолите. Този тип мастни киселини е необходимо да се приемат по 2, 5 г дневно при физиотерапия и възстановяване. При затлъстяване и диабет дажбата се увеличава до 5 г дневно. Полифеноли има в какаовото масло,червеното вино, спанака, зехтина екстра върджин. Те активират ензим, който е известен като ензима на живота.
Американците, участници в световния конгрес в Монако, препоръчват да се приемат 1200 калории на ден. Ако искаме да съхраним младостта си по-дълго време, трябва да приемаме по 120 г въглехидрати на ден, например готвени зеленчуци или две порции пресни плодове по не повече от 200 г, 1 порция леща или овесена каша по 100 г. Фибрите в менюто трябва да са 40 г, протеините - 90 г, като те е добре да идват от нискомаслени източници. Мазнините не бива да са повече от 40 г. Тях може да си набавим чрез 2 с. л. зехтин.
Коментари (0)
Вашият коментар