Как да поддържаме формата си и да не позволяваме кантарът да ни разочарова, при това напълно здравословно, ни съветва известният диетолог и специалист по хранене д-р Енджи Касабие.
Енджи, някои диетолози отричат хляба. Ти какво мислиш за него?
Не отричам никой въглехидрат. Въглехидратите са ни много нужни и те хранят мозъка и паметта. Когато липсват в дневното меню, организмът започва да търси бързия въглехидрат, който е сладкото. Затова ако сте на диета и спрете тестените изделия, ориза и хляба, организмът ви ще иска да навакса липсите с повече сладко, а това не е добре.
Лимоновият сок помага ли за сваляне на килограми и изчистване на мазнините?
Много хора пият лимонов сок на гладно, други взимат 1-2 с.л. оцет, което не им помага, а само им вреди. Киселото дразни стомаха и може да се развие гастрит или друг проблем. Ако искате да засилите имунната си система и да приемете витамин С, може да пиете лимонов сок, но не на гладно. Важно е да приемате достатъчно количество добри мазнини, антиоксиданти. Нарът е много полезен в това отношение.
Лютото стопява ли мазнините?
Ние търсим всякакъв вариант, при който с хаотично хранене и без нормален режим да отслабнем. Няма нищо, което стопява мазнините, ако не нормализираме храненето. Ние свързваме отслабването с лишение и гладуване, а не е правилно.
Спортът ще ни помогне в борбата с килограмите?
Спортът е важен за двигателната активност. Подпомага енергоразхода, но не е основата за отслабването. 70% от отслабването е в храненето.
Какво мислиш за приемането на суперхрани?
Добре е да бъдат включени в храненето, но не да ги ядем безразборно. Хубавото е, че малко количество от тях подобрява имунната система, помагат при косопад, проблеми със ставите, с нервната система. Но да не се прекалява с тях.
Какво мислиш за модерното гладуване по пълнолуние за 24 часа?
Не препоръчвам такива драстични неща, защото на следващия ден ще наваксаме с двойно повече храна. Гладуването, макар и за ден е допълнителен стрес за организма. Но човек има периоди, в който му се яде повече или по-малко и тогава може да слуша организма си.
Отслабва ли се от зеления чай?
Много е полезен, подобрява обмяната на веществата, изхвърля излишната вода от организма, но не е за отслабване.
„За” хапчетата за отслабване ли сте?
Чух от клиенти, че има някакви нови хапчета без много странични ефекти, но не съм ги пробвала и не мога да кажа.
Кои плодове препоръчваш за хубава кожа?
Авокадо, праскова, манго, бадеми, антиоксидантните боровинки и много вода. Косата става красива с бадеми, зехтин. Подходящи са всички храни богати на витамин А и Е. За по-малко целулит е добре често да се пие вода и да се намали приемът на сол, захар и брашно.
Енджи, как да поддържаме добра форма в идващите студени месеци?
В зимните дни имаме нужда от малко повече въглехидрати и храна с по-висока енергийна стойност. Посягаме повече към хляба, картофите и ориза. Характерно е и, че търсим по-топли манджи, супи. Услажда ни се и туршията, която всички обичаме. Тя не е калорична, но е много солена, а солта забавя обмяната на веществата, оформя целулит. Не сте ли забелязали, че след като сте яли суши със соления соев сос или туршия, на следващия ден може да сте по-подпухнали?
Ние имаме нужда от калории, но и през студените месеци може да ги получим с качествена и здравословна храна. Важно е да поддържаме балансирано хранене. Това означава да хапваме редовно, преди да усетим глад. Ако седнем на масата гладни, ще ядем бързо и ще прекалим с количеството, защото организмът иска да навакса с храна. И след 20-30 минути, вместо да усетим ситост, ще разберем, че сме преяли и ни е тежко.
Да избягваме ли сладкото през зимата, за да не напълнеем?
Сладко може да се яде и през лятото и през зимата, просто трябва да го приемаме в умерено количество. И винаги препоръчвам да се пие вода преди и след него. Преди – за да свием стомаха, а след – за да измием прекрасния му вкус от устата си, защото ще искаме още от него. Добре е през зимата да се хапват и сезонни плодове - портокали, мандарини, ябълки, банан. Той съдържа витамин В6, който е полезен за паметта.
От сезонните зеленчуци полезни са пресните: ряпа, моркови, броколи, зеле, но не и за хора с колит или проблеми с жлъчката. И още цвекло, спанак, тиквички. Много хора се страхуват от картофите и мислят, че не са полезни, но не е така. Доказано е даже, че при някои хора лошият холестерол се намалява ако ядат печени или варени картофи.
Какво зимно меню ще ни препоръчаш?
За закуска може да приемете кисело мляко с овесени ядки или сурови ядки (орехи, бадеми) и мед. Да хапнете филия с шунка и кашкавал или със сьомга. Защо не и парче кекс. Ако станете рано, между закуската и обяда е добре да хапнете нещо малко – 2-3 хранителни фурми или 2 с.л. мед и няколко ядки. Ако нямате възможност да вземете готвено на обяд, изяжте един сандвич, но не гигантски. Веднъж в седмицата хапнете риба, друг ден - червено месо и си оставете ден за постна храна или топла зеленчукова супа. Подобно като меню е и храненето за вечеря. Следобед може да вземете парче печена тиква, един банан, шепа ядки, половин десерт, малко парче кекс или сухар със сирене. Менюто трябва да се разнообразява, за да не липсва нищо на организма. В противен случай ще иска да си навакса и ще прекали.
Когато усетим лек глад бързо трябва да хапнем нещо ли?
Добре е през 3-4 часа да хапваме по нещо малко, не да чакаме да усетим глад. И не бива да прекаляваме с количеството. Хубаво е през зимата да ядем повече супа, но не и да си поръчваме към нея основно и десерт, а тя да е основното ни хранене. Тогава салатите не са в толкова голямо количество като през лятото, но е добре едно хранене в седмицата да се замества с повече броколи. Те са добър антиоксидант, богати са на фибри и намаляват риска от карцином. Печеният картоф също може да замести едно хранене.
Приемаш ли глада с цел отслабване?
В никакъв случай човек не трябва да се лишава от храна. Трябва да се грижи да има редовно хранене и да консумира достатъчно вода.
за още полезни срещи със специалисти по здравословна хранене и вкусни предложения търсете списание "Рецепти за здраве"
Коментари (0)
Вашият коментар