Въпреки че често достига до нас информация за важността на водата и пиенето на достатъчно количество от нея, твърде много от тази течност може да бъде също толкова голям проблем, колкото и твърде оскъдната й употреба. Поглъщането на твърде много вода може да доведе до водна интоксикация, а това може да има някои доста неприятни ефекти.
Какво е интоксикация с вода?
Интоксикацията с вода е рядко състояние, причинено от пиенето на твърде много вода, до точката, в която е повече, отколкото бъбреците могат да изхвърлят чрез урината.
Излишната вода разрежда кръвта, намалявайки концентрацията на важни електролити като натрий, което се нарича хипонатремия. Това кара водата да се движи в клетките на тялото – включително мозъчните клетки – което води до подуване. В резултат на това може да увеличи налягането в мозъка, което може да повлияе на работата му. Макар и рядко, това в крайна сметка може да бъде фатално.
Има някои обстоятелства, които могат да направят интоксикация с вода по-вероятно. Например атлетите за издръжливост едновременно се потят много и пият много вода, за да избегнат дехидратация. Но ако консумират вода, без да попълват електролитите си, това може да доведе до свръххидратация.
Преди известно време във Великобритания почина тийнейджърка на име Леа Бетс в резултат на интоксикация с вода след приема на наркотика MDMA, известно още като екстази. Тази дрога може да причини прегряване и изпотяване, като потребителите му понякога пият много вода в опит да се рехидратират. Не само може да предозират с твърде много вода, но екстази може също да причини задържане на урина, което увеличава риска от интоксикация с вода.
Какви са симптомите на водна интоксикация?
Сред най-разпространените са главоболие, замаяност, признаци на променено психично състояние като объркване и дезориентация и умора, както и подуване на корема, гадене и повръщане. Някои хора може да изпитат подуване на ръцете и краката, както и ефекти върху мускулите, като слабост, болка и спазми.
В особено тежки случаи или ако не се лекува, интоксикацията с вода може също да доведе до сериозни усложнения като кома, гърчове или смърт. Макар и редки, такива усложнения не са нечувани; през 2023 г. актрисата Брук Шийлдс получи припадък, който според нея се дължи на пиенето на твърде много вода, което понижава нивата на натрий.
Как се лекува водната интоксикация?
Първата стъпка при лечението на водна интоксикация е да спрете да пиете вода, поне докато медицински специалист не посъветва друго. Здравните специалисти също ще се стремят да открият причината за интоксикацията, като например ако пациентът има медицинско състояние или приема определени лекарства , които правят интоксикацията с вода по-вероятно – това може да повлияе на начина, по който може да се лекува.
Като цяло обаче на пациентите с хипонатриемия често бързо се дава интравенозна доза хипертоничен физиологичен разтвор – солен разтвор – за да им се помогне да върнат нивата на натрий в норма.
В зависимост от тежестта на случая някои пациенти може да започнат да се чувстват по-добре само след няколко часа, докато при по-тежки случаи може да са необходими няколко дни.
Може ли водната интоксикация да бъде предотвратена?
Най-добрият начин за избягване на интоксикация с вода зависи от индивида, което означава, че придържането към общи насоки, базирани на цифри, като препоръката за „осем чаши на ден" не е много полезно.
Различни обстоятелства – като например колко някой се е изпотил този ден, времето или определени здравословни условия – всички те могат да означават, че даден човек трябва да пие повече или по-малко вода, което също означава, че няма определено количество вода, което да причинява водна интоксикация.
Общият съвет за здрави хора обаче е да слушате тялото си; пийте , когато сте жадни, и спрете, когато жаждата ви е утолена. Ако започнете да се чувствате зле, подути или да получите главоболие след пиене, това също може да е добър индикатор да спрете приема на вода за известно време. Следете и цвета на урината си; светложълтият е добро, но безцветният може да означава, че сте свръххидратирани.
Коментари (0)
Вашият коментар