Напишете дума/думи за търсене

Възходът и падението на Бел Гибсън

Тази статия включва спойлери за събития, свързани със сериала „Ябълков оцет", който се излъчва по Netflix.

Бел Гибсън предложи надежда на пациенти с рак и техните семейства по света с вдъхновяващата си история за преодоляване на болестта чрез здравословно хранене и домашни средства.
Ако историята й изглежда твърде хубава, за да е истина, това със сигурност си има причина.

Възходът на Гибсън като здравна инфлуенсърка и нейното шокиращо падение са вдъхновени от новия сериал на Netflix „Ябълков оцет" (Apple Cider Vinegar), който дебютира миналия четвъртък в платформата.

В тв драмата участва Кейтлин Девър като измислена версия на Гибсън, младата майка, която по-късно признава, че диагнозата й за терминален рак на мозъка е напълно невярна.

Базирана на разследващата книга от 2017 г. „Жената, която заблуди света", лимитираният сериал е насочен към изследването на примамката на онлайн славата и последствията от нея.

Ето как беше разкрита измамата на Гибсън с рака, какво се случи в живота й оттогава и какво може да я е накарало, умишлено или по друг начин, да измами хиляди поддръжници.

Бел Гибсън се представя за онлайн уелнес инфлуенсър
Гибсън е родена през октомври 1991 г. в Лонсестън, Австралия, на остров Тасмания, въпреки че често е избягвала въпроси или направо е лъгала за възрастта си. Тя твърди, че е имала трудно детство, в което никога не е срещала баща си и е била натоварена да се грижи за брат си аутист и майка си с множествена склероза. По-късно тя напусКа гимназията и се премества в Пърт, който се намира на континенталната част на 17 години.

През 2009 г. Гибсън става самотна майка, раждайки сина си Оливър. След това се издига до социалните медии и интернет славата като уелнес инфлуенсър в началото на 2010 г., след като заявява, че е преодоляла терминален рак на мозъка чрез здравословно хранене и естествени лекарства вместо химиотерапия и лъчепатия. Тя също така твърди, че е претърпяла множество сърдечни операции, инсулт и че ракът й се е разпространил в кръвта, далака, матката и черния дроб през юли 2014 г. Водещ неврохирург от Мелбърн по-късно обяснява пред The ​​Sydney Morning Herald, че такова разпространение на злокачествен мозъчен тумор е изключително малко вероятно.

В допълнение към блоговете за собственото си здравословно пътешествие, Гибсън създава популярен акаунт в Instagram, който привлича повече от 300 000 последователи. През 2014 г. тя стартира приложението The Whole Pantry, популяризирайки нейните алтернативни методи на лечение, и става автор на готварска книга със същото име. Въпреки че привидно предлага на пациентите с рак и техните семейства надежда, Гибсън също обещава да използва своята платформа, за да дарява големи суми пари за благотворителни каузи.

Но в крайна сметка се оказва, че всичко е една голяма тлъста лъжа
Гибсън никога не е имал рак. Тъй като все повече хора от обкръжението на Гибсън започнали да усещат фалшивостта на нейните твърдения, двама разследващи журналисти започват да навързват истината.

Историята на даренията на Гибсън
През 2015 г. репортери в периодичната преса в Мелбърн Ник Тоскано и Бо Донели получават сигнал от своя редактор, че една от приятелките на Гибсън, Шанел МакОлиф, смята, че инфлуенсърката е фалшифицирал диагнозата си за рак. При първия разговор на Донели с МакОлиф, който продължава около час, тя споделя, че Гибсън е фалшифицирала припадък на партито за 4-тия рожден ден на сина й и че тя и други приятели са се опитали да се намесят, надявайки се Гибсън да сподели медицинските й досиета.

„Започнах това разговор, отнасяйки се много критично, почти пренебрежително към твърденията на Шанел, но излязох от него напълно очарован от това, което тя казваше", казва Донели пред австралийския подкаст The Morning Edition.
„И така, първото нещо, което направих, беше да отида в Instagram и да потърся Бел Гибсън. Погледнах това, което тя беше публикувала, и много бързо забелязах, че всичко, включително нейните здравни твърдения, бяха или наистина неясни, или напълно непоследователни, или просто изглеждаха неправдоподобни."

Тоскано и Донели се съсредоточават първоначалното си проучване върху публичните твърдения на Гибсън, че е дарила големи суми пари на благотворителни организации. Когато репортерите се свързват директно с Гибсън, за да попитат за даренията и части от нейната медицинска история, тя обвинява паричните несъответствия като „проблем с паричния поток".
Гибсън отрича съдържанието на статията, публикувана през март 2015 г., но повече хора започват да поставят под въпрос нейните твърдения. Докато Тоскано и Донели продължават да разследват, нейната история бързо се разплита.


Тогава Гибсън заявява, че нейната диагноза е фалшива
Само месец по-късно през април, тогава 23-годишната Гибсън се съгласява на интервю за The Australian Women's Weekly и признава, че никога не е имала рак от какъвто и да е вид. „Не искам прошка... Просто мисля, че говоренето беше отговорното нещо. Преди всичко бих искал хората да казват: „Добре, тя е човек. Очевидно е имала труден живот. Тя с уважение дойде на интервюто и каза това, което трябваше да каже, и сега е време тя да порасне и да се излекува."
Все пак Гибсън отрича да е лъгала за диагнозата си, вместо това твърдейки, че двама мъже - неназовани в интервюто - са й казали, че има рак. „Мисля, че животът ми просто има толкова много сложности около него и вътре в него, че е просто по-лесно да се предположи, че аз лъжа", обяснява тя.

Гибсън твърди, че не е имало злонамерени действия в нейните действия по време на телевизионно интервю за „60 минути Австралия" по-късно през лятото на 2015 г. Тя също така твърди, че се готви да каже истината в рамките на 10 дни, след като новинарските издания поставят под въпрос нейната история. „След като започнах да разбирам къде се намирам и каква всъщност е реалността и получих окончателното „Не, нямате рак", тогава това беше нещо, с което трябваше да се примиря. Това отнема много", обяснява тя пред репортера Тара Браун. „Изпитвах огромна скръб, че бях излъган и се чувствах сякаш са ме подвели. Отне ми много време да се отърся от това."

Тя все още не е платила глобата за измамата си
Реакцията на разкритието на Гибсън е бърза. През март 2015 г. Apple премахва The Whole Pantry от своите магазини за приложения в Австралия и Съединените щати. По същия начин Penguin Publishing изтегля готварската книга на Гибсън от разпространение в Австралия и отменя представянето й в Съединените щати и Обединеното кралство. Компанията също плаща глоба от 30 000 долара за това, че не е проверила фактите в книгата.
Гибсън никога не е била криминално обвинена за схемата си. Правителствената агенция по въпросите на потребителите обаче завежда дело срещу нея пред федералния съд в Мелбърн през 2016 г. На следващата година съдът установява, че Гибсън е нарушила австралийското законодателство за защита на потребителите, предотвратявайки търговия, която може да подведе или измами, според The ​​Guardian.

През септември 2017 г. съдия от федералния съд нарежда на Гибсън да плати 410 000 долара на щата Виктория, както и процент от съдебните разходи.
Позорната инфлуенсърка не се появява на нито едно от изслушванията си по делото и по-късно заявява в съда през юни 2019 г., че не може да си позволи да плати голямата си глоба. Съдебните счетоводители установяват, че Гибсън е похарчила 91 000 долара през предходните две години за залагания, инвестиции в криптовалута, както и дрехи и аксесоари.
Тогавашният й партньор Клайв Ротуел плаща повечето от сметките й.

Гибсън изглежда все още не е платила прекомерната си неустойка. През февруари 2024 г. репортер от новинарската програма на Channel 9 A Current Affair приклещва Гибсън на бензиностанция близо до Мелбърн, където тя прави първите си публични коментари след интервюто за „60 минути". „Имайте малко човечност. Не съм платила глобата, защото не мога да си го позволя", казва тя.

Репортерите твърдят, че Гибсън може да има синдром на Мюнхаузен
Тоскано и Донели провеждат допълнителни изследвания и интервюта за историята на Гибсън, включително с нейните отчуждени майка и пастрок, и използват откритията си, за да публикуват „Жената, която заблуди света" през 2017 г. Журналистите предполагат, че Гибсън може да страда от форма на синдром на Мюнхаузен - психологическо състояние, официално наречено фалшиво разстройство, при което някой симулира болест или симптоми, за да привлече внимание. Подобен случай, който в момента също е в светлината на прожекторите, е този на Аманда Райли - американската майка, която използва фалшива диагноза рак в терминален стадий, за да събере пари от нищо неподозиращи дарители.

По-конкретно, Тоскано и Донели предполагат, че Гибсън може да има специализирана форма, наречена Мюнхаузен от интернет, която кара хората да се „идентифицират като пациенти, борци или като оцелели от рака и те жадуват за внимание, съчувствие и контрол" от своята дигитална аудитория. Те също така установяват, че Гибсън е лъгала за здравето си от ранна възраст и смятат, че проблемното й детство може да е изиграло роля в действията й. Това обаче не ги прави по-малко коварни.

„По времето, когато Бел Гибсън стартира приложението, тя е млада и разорена самотна майка, живееща в града. Тя определено е била уязвима", заявява Донъли. „Въпреки това много хора са уязвими или са имали трудно детство и те не стават измамници, които използват рака за своите схеми."
Въпреки че събитията в „Ябълков оцет" са до голяма степен измислени, актрисата Кейтлин Девър иска да гарантира, че нейният образ е възможно най-близо до истинската Гибсън. Родената в Аризона Девър работи с треньора по акцент Джени Кент, за да усъвършенства интонацията на гласа на австралийката.

„С Джени се виждахме три пъти седмично чрез Zoom и преглеждахме всяка една дума, която казвам, нещо като песен, запомняйки тези звуци", обяснява 28-годишната Девър пред Tudum на Netflix. „Обичам работата с акцент като цяло, но има нещо конкретно в този акцент и как ми позволи да се потопя дълбоко в някой друг. Беше наистина полезно за мен."

Може да гледате Кейтилн Девър като скандалната измамница Гибсън в „Ябълков оцет". Всичките шест епизода вече се излъчват в Netflix. В сериала участват още Мила Блейк, Алисия Дебнам-Кери и Айша Дий.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X