Напишете дума/думи за търсене

Защо митичен сом е виновен за земетресенията в Япония?

Според японската митология блъскането на гигантски подземен сом причинява земетресенията, които сеят хаос в Страната на изгряващото слънце. Но този сом далеч не е ужасяващо или мразено чудовище, но може да бъде и сила за добро.

Земетресенията не са непознати за Япония. Разположена на Огнения пръстен, сеизмично активна зона около ръба на Тихоокеанския басейн, азиатската държава преживява около 2000 земетресения всяка година и около 20 процента от всички световни сеизмични събития с магнитуд шест по скалата на Рихтер.

Дълго преди научните обяснения, японският народен мит предлага собствени предположения, за да обясни защо земята може внезапно и силно да се разклати. Отначало вината е хвърлена върху дракони или змии, но през XVII век се пренасочва към същество, наречено Намазу.

Кой е Намазу Земетръса?
Намазу е гигантски сом, за който се смята, че живее в подземни реки и морета под Япония и причинява земетресения, като търка тялото си в скалите или удря мощната си опашка в тях.
В японския мит богът на гръмотевиците Такемиказучи успява да покори и овладее създанието, като заковава главата му с камък (въпреки че в някои версии той прокарва меч през главата на сома.) Камъкът, канаме-иши (kaname-ishi), е толкова голям, че се предполага, че най-горният му връх може да се види на земната повърхност, стърчащ от земята в Кашима Джингу (Kashima Jingu) - светилище в японския регион Канто.

Когато Такемиказучи обаче се разсее или бъде призован на годишно събиране на боговете, Намазу може да се навърта наоколо. Това е достатъчно, за да предизвика земетресение.

Изображенията на символичен сом в Япония датират от XV век и животното може да е избрано като митичен предвестник на унищожението в резултат на широко разпространено вярване сред японските рибари. Очевидно те биха наблюдавали как сомът се държи странно точно преди сеизмично събитие.

Днес сомът се използва като лого за ранни предупреждения за земетресения, изпращани от Японската метеорологична агенция, а също така се появява на пътните знаци, за да уведоми шофьорите кои магистрали ще бъдат затворени в случай на
земетресение.

Кои земетресения са приписани на Намазу?
Именно след поредица от големи земетресения между 1854 и 1860 г., така наречените Големи земетресения Ансей, митът Намазу наистина се вкоренява в японското популярно въображение.
Земетресението от 1855 г., което удря Едо (Токио) и довежда до 10 000 смъртни случая, е безмилостно приписано на сома.

Впоследствие са направени стотици отпечатъци от дървени блокове, показващи как сомът сее хаос или е закован от бога с камък.
Намазу не е изобразен само като разрушителна сила, а като пречистваща. Във време на космически дисбаланс – причинен от корумпирано правителство или социални проблеми, Намазу може да бъде сила за добро, като предизвика йонаоши (обновяване на света).

Следователно Намазу еднакво представлява късмета и преразпределението на богатството. В края на краищата земетресението от 1855 г. засяга най-силно богатите части на града, както и правителствения квартал, което означавало, че внезапно се появява много работа и пари за бедните работници и строители.

В някои от отпечатъците на Намазу сомът е показан да обсипва със злато хората. В други се виждат богаташи да „изстрелват" монети от задните си части или в получовешка форма да празнува с работниците в развлекателните квартали на Едо.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X