Къпането е много възходяща тенденция в човешката история, движейки се от култура на култура. Обществените бани на Древен Рим са били грандиозна работа, тъй като всички класи на римското общество често се киснели в гореща вода. Това контрастира с хората в ранна модерна Европа, които избягвали напълно чистата вода от страх, че причинява болести. След това идват по-нови времена, когато наличието на вани и душове в къщата се счита за основно правило на интериорния дизайн. Тези различни тенденции повдигат важния въпрос: какво се случва, когато хората решат да не се къпят?
Мръсни отклонения
На 94-годишна възраст Аму Хаджи е известен като „най-мръсният човек в света". Повече от половин век този ирански отшелник отказвал да се доближи до чиста вода или сапун с мехурчета, тъй като смятал, че ще го разболее.
Този навик да не се мие за първи път се проявява след емоционални неуспехи в младостта му, които го накарали да води изолиран живот. Съобщава се, че дори мисълта за чиста вода и храна го карала да се притеснява, като любимата му храна била разваленото месо с „гарнитура" от животински изпражнения, които да горят в димящата му лула.
В крайна сметка след много години на съпротива, той най-накрая се поддаде на натиска на обкръжението си и се изкъпва. За съжаление, няколко месеца по-късно, през октомври 2022 г., той се разболява и умира. Въпреки че хората спекулират, че банята е причината за смъртта му, няма настоящи доказателства, които да предполагат това, и не може да се изключи причината за смъртта старост – все пак той е бил на 94 години.
Аму Хаджи не е единственият известен мърляч. През 2009 г. е съобщено, че Кайлаш Сингх (селскостопански работник във Варанаси, Индия) не се е къпал и мил зъбите си повече от 35 години. Бащата на седем дъщери твърди, че не се мие поради любов към родината си, но съседи твърдят, че е придобил този мърляв навик, защото врачка му е предрекла, че ако не се мие, ще бъде благословен със син. Затова той използвал „огнена баня", за да се поддържа чист, вярвайки, че запалването на огън помага да се убият микробите и инфекциите в тялото.
Това не е съвременен феномен. През XVIII век мъж на име Натаниел Бентли, живеещ в Лондон търговец, отказал да пере или къпе, след като годеницата му трагично загива в деня на сватбата им. Неговите мръсни навици го превръщат в знаменитост по онова време и му спечелват прякора Мръсния Дик. Къщата и складът му били толкова мръсни, че всички писма, адресирани до „Мръсния склад, Лондон", му се доставяли.
Това явно са крайни случаи. Във всеки от тях хората изглежда са спрели да се почистват в резултат на дълбоко лични преживявания. Също така е трудно да се знае до каква степен техните особени навици са повлияли пряко върху здравето им, но има основателна причина да не се опитваме да подражаваме на техния пример.
Какво се случва, ако не се миете дълго време?
Няма конкретни препоръки колко често трябва да се къпете, дори научните експерти могат да се различават в мненията. Като се има предвид това, най-често срещаното оплакване за някого, който не се къпе редовно, е, че може да произведе неприятна миризма. Това се дължи на задържането на бактерии и пот в пукнатините на кожата.
Съществува деликатен баланс на кожата между добрите бактерии и други микроорганизми - твърде много миене или твърде малко къпане може да наруши баланса. Без измиване много кожни бактерии и организми могат да се размножат, но най-обезпокоителният би бил Staphylococcus aureus.
Staphylococcus aureus е грам-положителна бактерия (бактерия с дебела клетъчна стена), която може да причини много клинични заболявания, включително инфекции, които обикновено наричаме „стафилококови инфекции". В повечето случаи те не причиняват вреда, но понякога стафилокок инфекциите могат да станат сериозни и дори фатални.
Липсата на измиване също може да причини натрупване на мъртва кожа. Този слой е известен като stratum corneum, което на латински означава „рогов слой", въпреки че няма нищо общо с усещането за малко нервност. Вместо това се отнася до кожни клетки, които са станали закоравени като животински рога.
Друг проблем с немиенето е възможният риск от предаване на болести. Винаги, когато настъпи сезонът на грипа или когато има увеличение на случаите на COVID, едно от първите неща, за които хората започват да говорят, е хигиената на ръцете. Това не е само защитна мярка, предназначена да помогне на хората, но също така е жизненоважна стъпка за спиране на предаването на инфекции от човек на човек, особено в медицинските среди.
Какви кожни състояния не може да влоши измиването?
- Акне – често срещано кожно заболяване, което причинява мазна кожа, петна и понякога области, които са болезнени или горещи на допир;
- Атопичен дерматит/екзема – възпаление, което уврежда кожната бариера, което причинява сухота, сърбеж и обриви;
- Себореен дерматит – често засяга места по тялото с много мастни жлези (например скалпа), може да причини обриви по тялото и пърхот;
- Кожни инфекции – те могат да включват фоликулит (където космените фоликули се възпаляват) и язви (рани, които трудно зарастват);
- Hidradenitis suppurativa – хронично възпалително състояние на кожата;
Какво може да се случи, ако се къпете твърде много?
След това има хора от другата страна на крайността, които се къпят няколко пъти на ден. Ако се миете твърде много, може да се сдобиете с екзема, суха кожа и розацея.
Ако тези състояния се влошат, се препоръчва да се миете без сапун и аромати, да вземате кратки душове вместо дълги или горещи вани, топла вода вместо изгаряща гореща, да избягвате енергично търкане или ексфолианти, да се изсушавате с потупване с кърпа и да хидратирате лицето и тялото след измиване.
Въпреки че виждаме примери за крайности на хора, които се къпят няколко пъти на ден, и други, които в продължение на години не докосват дори парче сапун, действителната препоръка за къпане варира от експерт до експерт. Някои професионалисти смятат, че трябва да се къпете всеки ден, а някои смятат, че два или три пъти седмично е напълно достатъчно. Вероятно най-доброто нещо, което трябва да направите, е да слушате тялото си и да променяте честотата на потапяне във ваната, докато намерите най-доброто за вас.
Коментари (0)
Вашият коментар