Кафето и чаят са здравословни напитки.
Повечето видове съдържат кофеин , вещество, което може да повиши вашето настроение, метаболизъм и умствена и физическа работоспособност. Проучванията също така показват, че е безопасно за повечето хора когато се консумират в ниски до умерени количества. Високите дози кофеин обаче могат да имат неприятни и дори опасни странични ефекти.
Изследванията показват, че гените ви може да влияят върху вашата толерантност към него. Някои могат да консумират много повече кофеин от други, без да изпитват отрицателни ефекти.
Нещо повече, хората, които не са свикнали с кофеина, могат да изпитат симптоми след консумация на това, което обикновено се счита за умерена доза. Въпреки че кофеинът като цяло е безопасен в ниски до умерени количества, високите нива на консумация могат да доведат до неприятни и дори опасни странични ефекти.
1. Безпокойство
Известно е, че кофеинът повишава бдителността.
Той действа, като блокира ефектите на аденозина - мозъчен химикал, който ви кара да се чувствате уморени. В същото време той задейства освобождаването на адреналин, хормонът „борба или бягство", свързан с повишена енергия.
Но при по-високи дози тези ефекти могат да станат по-изразени, което води до безпокойство и нервност.
Всъщност предизвиканото от кофеин тревожно разстройство е един от четирите синдрома, свързани с кофеина, изброени в Диагностичния и статистически наръчник за психични разстройства (DSM), който се публикува от Американската психиатрична асоциация.
Съобщава се, че изключително висок дневен прием от 1000 mg или повече на ден причинява нервност и подобни симптоми при повечето хора, докато дори умереният прием може да доведе до подобни ефекти при чувствителни към кофеин индивиди.
2. Безсъние
Способността на кофеина да помага на хората да останат будни е едно от най-ценните му качества. От друга страна, твърде много кофеин може да затрудни получаването на достатъчно възстановителен сън. Важно е да обърнете внимание както на количеството, така и на времето на приема на кофеин, за да оптимизирате съня си.
3. Храносмилателни проблеми
Много хора смятат, че сутрешната чаша кафе помага на червата им да се раздвижат.
Слабителният ефект на кафето се приписва на освобождаването на гастрин - хормон, произвеждан от стомаха, който ускорява дейността в дебелото черво. Безкофеиновото кафе също предизвиква подобен отговор.
Като се има предвид този ефект, не е изненадващо, че големите дози кофеин могат да доведат до редки изпражнения или дори диария при някои хора.
4. Мускулен разпад
Рабдомиолизата е сериозно състояние, при което увредените мускулни влакна навлизат в кръвния поток, което води до бъбречна недостатъчност и други проблеми.
Честите причини за рабдомиолиза включват травма, инфекция, злоупотреба с наркотици, мускулно напрежение и ухапвания от отровни змии или насекоми.
Има обаче няколко съобщения за рабдомиолиза, свързана с прекомерен прием на кофеин, въпреки че това е относително рядко.
5. Пристрастяване
Въпреки всички ползи за здравето на кофеина, не може да се отрече, че той може да се превърне в навик. Въпреки че кофеинът задейства определени мозъчни химикали, подобно на начина, по който го правят кокаинът и амфетамините, той не причинява класическа зависимост, както правят тези опиати.
Въпреки това, може да доведе до психологическа или физическа зависимост, особено при високи дози.
6. Високо кръвно налягане
Като цяло кофеинът не изглежда да е причинител на увеличаване на риска от сърдечни заболявания или инсулт при повечето хора.
Доказано е обаче, че повишава кръвното налягане поради стимулиращия си ефект върху нервната система. Повишеното кръвно налягане е рисков фактор за инфаркт и инсулт, тъй като може да увреди артериите с течение на времето, ограничавайки притока на кръв към сърцето и мозъка.
Ефектът на кофеина върху кръвното налягане обаче изглежда е временен. Освен това изглежда има най-силно въздействие върху хора, които не са свикнали да го консумират.
Обръщането на внимание на дозировката и времето на прием на кофеин е важно, особено ако вече имате високо кръвно налягане.
7. Учестен пулс
Стимулиращите ефекти от високия прием на кофеин могат да накарат сърцето ви да бие по-бързо. То може също да доведе до променен сърдечен ритъм, наречен предсърдно мъждене, за който се съобщава при млади хора, които са консумирали енергийни напитки, съдържащи изключително високи дози кофеин.
8. Умора
Известно е, че кафето, чаят и другите кофеинови напитки повишават нивата на енергия.
Те обаче могат да имат и обратен ефект, като доведат до отскок на умора, след като кофеинът напусне вашата система.
Въпреки че енергийните напитки с кофеин повишават бдителността и подобряват настроението за няколко часа, участниците често са по-уморени от обикновено на следващия ден.
9. Често уриниране и неотложни позиви
Повишеното уриниране е често срещан страничен ефект от високия прием на кофеин поради стимулиращия ефект на съединението върху пикочния мехур.
Може би сте забелязали, че трябва да уринирате често, когато пиете повече кафе или чай от обикновено. Проучване от 2024 г. наблюдава връзката между свръхактивния пикочен мехур и консумацията на кофеин. Резултатите показват, че консумацията на чай над 481 грама на ден се свързва с повишен риск от твърде често посещаване на тоалетната по малка нужда.
Коментари (0)
Вашият коментар