Напишете дума/думи за търсене

Странният случай на мъжа с две сърца

При нормални обстоятелства хората имат само едно сърце.
Но не така стоят нещата при 71-годишен мъж, който отива в спешното отделение във Верона, Италия, през 2010 г., изпитвайки недостиг на въздух.
На пръв поглед, доста стандартен случай за спешна помощ.

Този пациент обаче бил по-уникален – имал две сърца, макар че човекът бил роден само с едно, но то било проблемно.
Пациентът развил високо кръвно налягане, висок холестерол, неправилен и необичайно бърз сърдечен ритъм и в крайна сметка бил диагностициран с рядко сърдечно заболяване, известно като идиопатична дилатативна кардиомиопатия - състояние, при което камерите на сърцето стават по-големи и по-слаби, което означава, че не могат да изпомпват кръв.
Въпреки че мъжът е бил снабден с пейсмейкър през 2001 г., състоянието му се смятало за критично. С две думи, нуждаел се от ново сърце.

Рядък вид трансплантация
Когато извършват трансплантации на органи, хирурзите невинаги отстраняват болния орган, с който човек е роден. Макар и рядко да е валидно при този вид сърдечни операции, точно това се случва в случая с този пациент през 2003 г.

Известна като хетеротопна сърдечна трансплантация, процедурата включва поставяне на сърцето на донора в тялото и свързване на неговите камери и кръвоносни съдове с тези на съществуващото сърце, като по същество се създава двойно сърце.

Това обикновено се прави само в случаите, когато сърцето на донора иначе не би било достатъчно силно, за да функционира само, или когато двете сърца са с различни размери, но има и някои други предимства.

Процедурата може да даде шанс на оригиналното сърце на пациента да се възстанови и ако се случи сърцето на донора да откаже (например поради отхвърляне), то може да бъде премахнато, което позволява на оригиналното сърце на пациента да започне да работи отново.

Какво се случва, когато две сърца спрат да работят?
За съжаление, на въпросния пациент състоянието се влошава отново. Когато се появява в спешното отделение, става ясно, че има проблеми и с двете сърца. Оригиналното сърце туптяло в неправилен ритъм, докато ритъмът на донора бил по-бърз от обикновено.

В крайна сметка нередовният ритъм засяга и сърцето на донора до точката, в която пациентът губи съзнание, спира да диша и няма пулс. Ако не сте запознати с това, което трябва да се случи, когато това се случи, това обикновено означава, че е време да извадите дефибрилатора.

За щастие, 200 джаула в гърдите свършват работа. Сърцата на мъжа се рестартирали с нормален ритъм и когато той станал достатъчно здрав за операция, пейсмейкърът му бил сменен с вид имплантируемо дефибрилаторно устройство, наречено кардиовертер.
Въпреки че съдбата на този рядък пациент 15 години след факта е неизвестна, по времето, когато го изписват от болницата, той бил „в добро клинично състояние", което е толкова добро, колкото може да се надявате да има в такава ситуация.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X