Напишете дума/думи за търсене

Вторичният стрес - как да спрем да поглъщаме безпокойството на околните

Чувствате се претоварени без основателна причина?
Вторичният стрес е напрежение и натиск, които изпитваме поради поведението на други хора. Емоциите са заразни – точно като грипа, ние всъщност може да „хванем" и да абсорбираме това, което другите чувстват. Това е забележителна способност, която притежаваме като човешки същества, тъй като сме твърдо устроени да съчувстваме на хората около нас.

Свързването с другите и грижата за тях е от ключово значение за нашето оцеляване, така че има смисъл да поемаме и положителните и отрицателните чувства на другите хора.

„Когато хората около нас се чувстват стресирани, нашият инстинкт е да бъдем предупредени за това и да реагираме така, сякаш това са сигнали за опасност", казва Ейви Джоузеф, когнитивно-поведенчески терапевт и директор на Колежа по когнитивно-поведенчески терапии.

Какво е вторичен стрес?
Стресът може да бъде „здравословен стрес" или „нездравословен стрес". Нездравословният стрес се нарича безпокойство, докато здравословният стрес се нарича загриженост. Тревожността е емоция, провокирана от нездравословно или ирационално вярване или отношение относно възприемана или реална заплаха или опасност за вас и за това, което има значение за вас. Загрижеността е здравословната версия на безпокойството.

Да останеш в състояние на безпокойство, ден след ден, със сигурност се отразява на целите ви за здраве и добро форма. Дългосрочното безпокойство само по себе си може да повлияе на здравето на сърцето, теглото, да повиши кръвното налягане и да причини стомашно-чревни проблеми, безсъние, главоболие, загуба на либидо, умора, мускулни и друг вид болка.

Следователно е по-вероятно да участвате в поведение, което саботира целите ви, като избягване, прекомерни упражнения, консумиране на твърде много алкохол, консумиране на твърде много храна или въздържане от храна. Това едва ли е идеалното състояние за фокусиране върху целите по положителен начин. По същество тревожността е негативно поставяне на цели и дългосрочната тревожност може също така да увеличи риска от развитие на депресия и други разстройства, свързани с тревожност, като панически разстройства и ОКР (обсесивно-компулсивно разстройство).

Открийте симптомите на вторичен стрес
Може да се тревожите за всичко и може да имате множество тревоги.
За да разпознаете безпокойството, проверете две неща:
вашите мисли и какво чувствата ви казват да направите.

Ако изпитвате безпокойство относно тревожност, мислите ви ще бъдат насочени към самото чувство на тревожност. Може би си мислите, че не би трябвало да се тревожите, защото нищо лошо не се е случило или се случва. Това, което може да ви се прииска да направите, е бързо да спрете чувството на безпокойство и може да ви се прииска да търсите увереност, да избягвате чувствата си, вместо да ги приемате, да ви се прииска да успокоите усещанията си с алкохол, прекомерни тренировки или утешително хранене. Умът ви ще бъде зает да се отървете от неприятното усещане.

Ако се тревожите за чувствата на някой друг, мислите ви ще бъдат насочени към неговите емоции и техните последствия върху вас или върху способността ви да се справите или да помогнете. Може да почувствате, че сте причината за неговите емоции и след това да се почувствате виновни.

Какви положителни стратегии може да използвате за вторичен стрес, като същевременно подкрепяте близките си в техните тревоги?

Вторичният стрес е провокиран от собствените ни нездравословни вярвания. Те са догматични, твърди, абсолютистки по природа. Те се основават на „трябва", „трябва", „трябва".


Как да се справим с вторичния стрес

Елиминирайте избягването. Склонни сме да избягваме чувства, мисли, физиологични усещания, асертивно поведение, ментални образи.

Развийте устойчивост на дискомфорт. Седнете с чувствата си. Те са естественото електричество на вашето тяло. Позволете им. Използвайте внимателност, като наблюдавате чувствата си, а не техники за релаксация, които в този случай ще бъдат контрапродуктивни.

Приемете, че чувствата на другите хора не са под ваш контрол. Работете върху реакциите си към чувствата на околните.

Бъдете състрадателни. Бъдете добри към себе си и приемете, че сме хора и имаме чувства. Това е естествено. Приемането е първата стъпка към излекуването ви от безпокойство.

Бъдете последователни и повтаряйте. Повторете новия начин на мислене и новото поведение по последователен начин. Това в един момент ще се превърне в навик и ще се превърне в обичайната ви реакция. Промяната на нагласите и поведението започва неудобно, защото все още не е навик.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X