Ако редовно пазарувате бутилирана вода, сте наясно с ордите от опции, подредени по рафтовете на предпочитаната от вас хранителна верига.
С по-новите и по-сложни опции като дейонизирана вода, изотонична, йонизирана и артезианска вода, които се появяват от време на време, става все по-трудно да се направи разлика между тях.
Може да сте запознати с йонизираната или изотонична вода, особено ако имате научен опит, но артезианската вода вероятно ще ви накара да почешете брада.
За разлика от йонизираната, изотонична вода и много други видове вода, артезианската вода не е кръстена на химичния си състав, а на известно място, датиращо от Средновековието.
Артезианската вода е специфичен вид изворна вода, която тече свободно от подземни кладенци. За разлика от традиционните кладенци, артезианските кладенци не изискват помпа за извличане на вода от под земята. Вместо това те разчитат на природен феномен, който представлява водата, която се стича надолу в порест материал, като скала, пясък или чакъл, след което се изтласква на повърхността и излиза от кладенец поради високото налягане, създадено между две непропускливи подземни повърхности.
Преди артезианската вода да попадне на рафтовете на магазините за хранителни стоки, извлечената вода обикновено преминава през система за филтриране на утайки, за да се отстранят мръсотия, пясък, мръсотия, отломки и други суспендирани прахови частици. След това процесът на филтриране на водата е завършен с обработка с UV светлина и/или озон за унищожаване на бактерии, вируси и други потенциално вредни микроорганизми. Накрая водата се бутилира и е готова за разпространение и консумация.
Обикновено артезианската вода е малко по-скъпа от обикновената бутилирана вода, тъй като артезианската вода се съхранява в естествения си източник. Смята се също, че интензивното естествено налягане, което изтласква артезианската вода от под земята към повърхността, добавя полезни минерали към водата.
Откъде идва названието артезианската вода?
Името артезиански идва от свободно течащите „артезиански кладенци", построени през дванадесети век в картезианския манастир близо до Лилерс в североизточната френска провинция Артоа, известен като римския град Артезиум през Средновековието.
Много от артезианската вода, продавана в магазините днес, може да идва от всяка точка на света. Джорджия и Флорида са дом на двата от най-големите артезиански кладенци в САЩ. Въпреки това най-големият и дълбок източник на артезианска вода в света се намира в Австралия, известен като Големия артезиански басейн.
Безопасна ли е за пиене артезианската изворна вода?
Марките, продаващи артезианска изворна вода, често твърдят, че тя е естествено филтрирана, защото преминава през пореста повърхност под високо налягане. Някои дори предполагат, че този „естествен процес на филтриране" премахва повечето замърсители във водата, като същевременно осигурява някои полезни минерали от почвата, които допринасят за освежаващия вкус на водата. Въпреки че всичко това звучи добре, някои от тези твърдения са неверни, поне според правителството на САЩ, което заяви, че артезианската вода има същия химически и физически състав като обикновената подземна вода.
А всички сме чували, че не е изключено подпочвените води да са замърсени с микроби, бактерии, вируси и паразити, и химикали, използвани в торове и пестициди, всички от които могат да разболеят хората. За съжаление, това означава, че артезианската вода е подложена на същия риск от излагане на много замърсители, открити във всяка нефилтрирана чешмяна вода, вода от кладенци, изворна вода и бутилирана вода. Може би това е причината Флорида и Джорджия да имат една от най-малко безопасните питейни води в Америка.
Благодарение на науката сега знаем, че артезианската вода не е по-чиста или по-безопасна от обикновената кладенчова вода, въпреки противоположните твърдения на марките бутилирана вода.
Коментари (0)
Вашият коментар