Чай от мащерка срещу упорита кашлица
Екстрактът от сушени листа и цветове на мащерка често помага срещу упорита кашлица. Проведено е изследване с 361 пациенти с бронхит, разделени на две групи. Първата група приема три пъти дневно по една таблетка с екстракти от мащерка и корен от иглика, втората група получава плацебо.
До деветия ден комбинираният растителен препарат намалява пристъпите на кашлица с почти 70%. Пациентите, които го вземат, оздравяват два дни по-рано.
Друго изследване доказва, че комбинацията между мащерка, бръшлян, анасон и корен от медицинска ружа е много добра срещу кашлица. Съставките на мащерката стимулират разтварянето на слузта в гърлото, а етеричното масло тимол има силно антимикробно действие срещу бактерии, плесенни гъбички и вирусите на херпес симплекс. Медицинските чайове са най-старите лечебни средства – използвали са ги още през Античността.
Приложение: Мащерката се залива с кипяща вода, оставя се две до пет минути и се прецежда. Изпива се по една кана през целия ден. За деца се добавя мед и лимонов сок (за да им е приятно).
Алтернатива: Компрес на гърдите с чай от мащерка.
Рискове и странични действия: Няма.
Карамфил срещу зъбобол
Сдъвчете няколко карамфилчета или пъхнете едно между зъбите – и болката изчезва. Химични анализи показват, че изсушените цветни пъпки съдържат 36 активни съставки. Най-важната е мазният еугенол. Той има както местно упойващо, така и антибактериално действие и някога са го слагали в пълнежа на зъба. Еугенолът започва да действа само след две до седем минути и се понася добре.
Преди време кувейтски зъболекари публикуваха изследване със 73 участници, в което сравняват упойващата сила на карамфилово масло, локалния анестетик бензокаин и плацебо. Точките в устата, в които трябва да се направи убождане със спринцовка, са намазани с гел от карамфилово масло, от бензокаин или с обикновен вазелин.
Вазелинът не оказва въздействие, но карамфиловото масло прави мястото на убождане също толкова безчувствено, колкото и при намазване с бензокаин. Тъй като растителното масло е евтино и може да се намери навсякъде, кувейтските зъболекари го препоръчват като ценна алтернатива на синтетичните средства.
Наблюдения показват, че карамфилово масло помага и при главоболие. При 19 пациенти с хронични мигреноподобни болки е постигнато сериозно облекчение, а някои се освобождават напълно от болката.
Приложение: Дъвчете или смучете карамфилчета. Карамфиловото масло от аптеката има по-добър ефект. Намажете засегнатия зъб с помощта на клечка за уши.
Рискове и странични действия: Леко парене. Чувствителната устна лигавица може да се раздразни. Използвайте само като първа мярка. Идете на зъболекар.
Торбичка със сена за облекчаване на болка
Затоплената торбичка със сено е традиционно средство при оплаквания в двигателния апарат, при болки в тила или гърба, при ревматизъм – като удобна и приятна алтернатива на химичните болкоуспокояващи. Чрез загряването на торбичката се освобождават летливи вещества от полски цветя и треви, например къклица и овесица. Етерични масла и кумарини стимулират кръвооросяването на кожата и разхлабват стегнатите мускули.
Наблюдения и анкети потвърждават облекчаващия ефект. Проведена е анкета с 274 пациенти, лекувани по системата на пастор Кнайп, на които поне веднъж е била приложена торбичка със сено. Повече от половината определят ефекта от терапията като „много добър" и съобщават, че болките в коленете и таза отслабват. Лекарите също удостоверяват успеха на лечението. В сравнение с обливането по Кнайп торбичката със сено има по-добро въздействие върху пациентите.
Според резултатите от изследване с 1000 участници топлината от различни източници облекчава болките в гърба, макар че ефектът не трае дълго. Добре е топлината да се комбинира с гимнастика.
Приложение: Памучна торбичка, напълнена с полски цветя, се загрява на водна пара до около 60 градуса, слага се върху болезненото място и се покрива с кърпа. Съдържанието може да се затопли два-три пъти.
Рискове и странични действия: Торбичката не бива да е много гореща – един от пациентите с ревматизъм получил изгаряне трета степен. Да не се прилага при отворени рани.
Коментари (0)
Вашият коментар