Витамин А е мастноразтворим витамин, тясно свързан със зрението, растежа на костите, репродуктивните и клетъчните функции и имунната система.
Той се среща под две форми: предварително образуван (в животинските продукти) и провитамин А (прекурсор на витамин А в растителните продукти). Най-често срещаният вид провитамин А е бета-каротинът – антиоксидант, който помага за неутрализиране на свободните радикали в тялото.
В повечето случаи можем да си набавим оптималната доза витамин А с храната, която консумираме, и не е необходимо да приемаме добавки.
Няма повод да се притесняваме от недостиг на витамин А от apteka.framar.bg, ако се храним разнообразно, не спазваме специален хранителен режим и не страдаме от заболяване, което изисква прием на по-големи дози от него. Важно е да се отбележи, че предозирането с витамин А може да бъде опасно за здравето ни.
Храни, които съдържат витамин А
Той се съдържа в плодовете, зеленчуците, месото, рибата и ядките. Според диетолога Елис Хоуман поддържането на оптимални стойности витамин А е лесно, ако знаем кои са основните му източници.
Млечни продукти
Прясното и киселото мляко, сиренето и маслото са богати на витамин А.
Яйца
Всички знаем, че яйцата са с висока хранителна стойност. Жълтъкът съдържа почти всеки витамин и минерал, от който тялото ни се нуждае, за да функционира нормално. Едно твърдо сварено яйце доставя близо 8% от препоръчителната дневна доза витамин А.
Риба
Мазните риби като сьомга и скумрия са чудесен източник на витамин А. Порция от 30 г сьомга съдържа 7% от препоръчителната дневна доза.
Черен дроб
Черният дроб е най-богат на витамин А. Експертите препоръчват също пастет от черен дроб. Лебервурстът, вид наденица, съдържа толкова много витамин А, че не бива да го консумираме по-често от веднъж в седмицата. 30-грамова порция пържен говежди черен дроб осигурява над 700% от препоръчителния дневен прием.
Плодове и зеленчуци
Семената и ядките също могат да ни осигурят витамин А.
От плодовете и зеленчуците най-богати на витамина са жълто-оранжевите и тъмнозелените, както и зеленолистните.
Сладък картоф (батат)
Един цял, необелен и изпечен батат съдържа 1403 мг витамин А, или 156% от препоръчителната дневна доза. В този зеленчук той е под формата на бета-каротин, който според учените предпазва от макулна дегенерация (заболяване на очите) вследствие на стареенето.
Моркови
Половин чаша суров морков съдържа над 450 мг витамин А, което е 51% от препоръчителната дневна доза.
Спанак и броколи
Спанакът е богат източник на хранителни вещества. С половин чаша сварен спанак може да си набавите 64% от препоръчителната дневна доза витамин А, а с половин чаша броколи – 7%.
Кайсии и тиква
От плодовете най-богати на витамин А са кайсиите, грейпфрутът, тиквата и мангото.
Предозиране с витамин А
В големи количества витамин А и другите мастноразтворими витамини са токсични, тъй като тялото не може да отдели излишъка, което води до тяхното натрупване.
Дневна доза над 200 000 мг може да причини гадене, повръщане, световъртеж и замъглено зрение, а продължителният орален дневен прием над 3000 мг – увреждане на черния дроб, главоболие, диария, кожни проблеми и болки в ставите.
Предозирането с витамин А е особено опасно по време на бременност, защото се свързва с някои тежки увреждания на плода.
Коментари (0)
Вашият коментар