Правите ли някога малки грешки, но се чувствате като абсолютен провал? Имате ли силна емоционална зависимост от партньора си? Или избягвате ангажираността във връзката на всяка цена? Може би ви е трудно да вземате решения?
Всички това се случва всеки ден в живота на много хора. Освен това, въпреки че може да изглежда изненадващо, те са резултат от детски преживявания и различните видове майки, които са ги възпитавали.
Връзката, която майка установява с детето си, определя как то се отнася към себе си и другите.
В книгата си „Факторът майка: Как емоционалното наследство на майка ви влияе върху живота ви”, американският психолог д-р Стефан Поултър заключва, че влиянието на връзката, която установявате с майка си, е очевидно дори и в зряла възраст. Отразява се във вашите силни, слаби страни, самочувствие и начина, по който се отнасяте към околните.
Той описва пет вида майки. Всички те имат свои собствени характеристики и предават различни наследства на своите потомци.
„Майка ми ми се усмихна. Усмивката й някак ме прегърна. "
-Ар Джей Палацио -
Майката перфекционист
Тези майки контролират, тревожат се и дълбоко се грижат за външния вид. Тяхната цел е да направят децата и семейството си перфектни в очите на света.
Тези нагласи учат децата да бъдат свръхкритични към себе си и да се чувстват постоянно недостатъчни и неадекватни. Те често имат голям страх от критика и отхвърляне от останалите, но са склонни да съдят другите едновременно. Поради тази причина те се оказват много взискателни хора. Те не търпят разочарование и грешки.
Непредсказуемата майка
Тези жени прилагат хаотичен родителски стил въз основа на емоционалното си състояние в даден момент. Те не знаят как да управляват емоциите си и им позволяват да повлияят на начина, по който взаимодействат с децата си.
Питомците на тези майки са склонни да развиват амбивалентна привързаност и да растат в постоянно състояние на бдителност. Те са принудени да се научат да четат емоционалното състояние на майка си, за да знаят какво да очакват от нея.
Тези деца проявяват безпокойство и в останалите отношения. Те се страхуват и не могат да се доверят на стабилността на привързаността на другите. Склонни са да реагират прекалено на привидно тривиални въпроси.
Майката най-добра приятелка
Тези майки рядко поставят граници. Те споделят тайни и дори дрехи с децата си и се държат като равни на себе си. Освен това те не поемат ролята си на отговорен възрастен и дори могат да натоварят децата си с отговорността да бъдат преждевременно пораснали и болногледачи.
Децата им могат да растат, чувствайки се изоставени или пренебрегнати. Те също ще изпитат голям страх от отхвърляне и склонност да се чувстват необичани в отношенията си с възрастните. Освен това те вероятно ще бъдат често в небалансирани отношения, където ще поемат ролята на грижещия се.
Егоцентричната майка
Този тип майки са егоцентрични, егоистични и децата им не са приоритет. Така те израстват, чувствайки, че тяхната роля е да изпълняват желанията и нуждите на майка си и че тя винаги е права. На практика техните мнения стават невалидни и дори нямат значение. Липсата на емоционална подкрепа ги кара да се съмняват в себе си и в собствените си способности.
Завършената майка
Това е идеалният тип майка. Само приблизително 10% от децата имат късмета да имат такива. Те са уравновесени, любящи жени, които са способни да ръководят и поставят граници.
Тези майки насърчават развитието на автономия и индивидуалност. По този начин децата растат със здравословно самочувствие. Те се чувстват обичани и уверени. В резултат на това те са в състояние да поемат рискове, да се адаптират към промяната и да установят здрави отношения.
Всички видове майки насърчават развитието на силните страни
Въпреки това всички видове майки и различните образователни контексти, които създават, допринасят за изграждането на определени силни страни у децата им.
Например малчуганите на майките перфекционистки са отговорни и упорити в работата. От друга страна, непредсказуемите майки карат детето да развие голям емпатичен капацитет. А отгледантеи от майки най-добри приятели, стават решителни възрастни, способни да поемат инициатива.
Никой не може да промени условията на детството си, но има способността да извлича ценни инструменти и да се учи от тези обстоятелства.
Всеки има силни страни. Дали ще избере да се възползва от тях или ще остане закотвен в мислите за това, което може да е било, зависи от него.
Коментари (0)
Вашият коментар