Но за разлика от други немски бизнес династии, чието състояние отчасти е натрупано по време на нацизма, Фридрих Флик не смята, че дължи някакво обезщетение за използването на робски труд. Той отрича тези обвинения и твърди, че няма нито правно, нито морално задължение да плаща компенсации.
Същото се отнася и за малкия му син Фридрих Карл Флик, който след смъртта на баща си през 1972 г. поема цялото управление на семейния бизнес. Той отстранява няколко свои роднини, като изкупува акциите им, и става едноличен собственик на най-мащабния конгломерат в Германия. Но крушата не пада по-далече от дървото – през 80-те години името на Фридрих Карл Флик се
замесва в един от
най-големите политически
скандали в Германия,
свързан с незаконни плащания към няколко партии. Флик отрича да е знаел за тях и не попада сред обвиняемите, но от политическия елит валят оставки - отиват си министърът на икономиката и председателят на Бундестага Райнер Барцел. В известен смисъл обаче това се отнася и за Фридрих Карл Флик, който продава бизнеса си на Дойче Банк в разгара на скандала - през 1985 г., и взема 2,17 млрд. долара. След това се оттегля от обществения живот.
10 години по-късно Флик-младши живее в Австрия - родината на третата му жена Ингрид Рагер, с която се запознава в хотел в ски курорт, където тя работи като рецепционистка. Ингрид е с 32 години по-млада от съпруга си, но през 1999 г. ражда двете им деца – близнаците Виктория-Катарина и Карл-Фридрих. Когато баща им умира във вилата си през 2006 г., те са само 7-годишни. Същата година сп. “Форбс” го класира на 94 място сред най-богатите хора в света със състояние от 5-6 млрд. евро.
Виктория-Катарина и Карл-Фридрих обаче не са единствените наследници на богатството на Флик. Баща им има още две дъщери от втората си съпруга – Александра Буц, на 50 г., и Елизабет фон Ауершперг-Бройнер, на 44 г., които също получават по 1 млрд. долара. Богатството на най-малките се управлява от фамилна фондация, базирана във Виена.
Макар че си имат собствена
вила, близнаците ходят в
общинско училище
в Южна Австрия. Майка им им дава джобни, съобразени с възрастта им, опитвайки се да ги отгледа в “колкото се може по-нормални условия”. “Децата трябва да разберат, че не са нещо по-специално от останалите, но че името Флик ги задължава да бъдат по-отговорни”, казва тя в интервю за германското издание “Бунте”. Самите деца обаче странят от обществения живот и за тях се знае много малко.
Семейството обаче не може да се откъсне от тъмната сянка на предците си. Само няколко години след смъртта на Фридрих Карл Флик ковчегът му е откраднат от гробището във Фелден, Австрия. Няколко мъже проникнали в мавзолея му, преместили голяма гранитна плоча и успели да изнесат 200-килограмовия ковчег на милиардера. Вдовицата Ингрид и семейството ѝ предлагат 100 хил. евро за връщането му. Говори се обаче, че похитителите са поискали откуп от един милион евро, за да върнат тялото, заровено в малка гориста местност в Буда. След година полицията открива ковчега заедно с тялото на Флик в Унгария.
Коментари (0)
Вашият коментар