Напишете дума/думи за търсене

Как да избираме риба

9) В ресторанта

Може би ще ви разочароваме, но повечето ресторанти, които предлагат прясна риба, чисто и просто послъгват. В повечето случаи рибата е замразена, най-вече от съображения за безопасност. Тъй като става дума за продукт, който се разваля много бързо и може да е опасен, би следвало дори да предпочитаме ястията да са приготвени от замразена качествена риба – така ще се застраховаме срещу неприятни изненади.

Охладена риба

Охладената риба е на второ място по качество място след прясната. Трябва да е на хладилен щанд, засипана с бял лед. И тук важат правилата за червени хриле, здрави и лъщящи люспи, бистри очи. Месото трябва да е здраво и сочно, без потъмнявания. Ако рибата е нарязана на парчета, вероятно не е прясна. И при охладената риба има риск всъщност да става дума за замразена и размразена (без да е ясно колко пъти се повтарял този процес).

Замразена риба

Тук изборът е по-труден, отколкото при прясната и охладената – но пък можете да сте сигурни, че рибата поне не е развалена. Правилно замразената риба изглежда добре – чиста и апетитна, без да наподобява парче лед. Правило номер едно е, че рибата може да бъде замразявана само веднъж. Дебелият слой лед на повърхността й е признак, че е подлагана на многократно замразяване, което неизменно ще отрази на вкусовите й качества. Леденият слой трябва да е тънък и без наранявания – пукнатините се появяват при повторно замразяване. Белите петна обикновено са в резултат на дълбоко замразяване. Ако рибата ви се струва твърде лека въпреки ледения слой, значи е замразявана отдавна и изсъхнала, като е изгубила всичката си влага. Когато купувате риба във фабрична опаковка, уверете се, че е запечатана.

Тънкости при сьомгата

Ползата за здравето от червените риби (и най-вече от сьомгата) е всеизвестна. Когато купувате такъв вид риба обаче имайте предвид, че често я боядисват или я хранят с фураж, съдържащ оцветители. Неестествено червената сьомга с къси перки е класически пример за такава фалшификация: рибата, която се е хранила правилно, има по-светъл цвят и дълги перки. Още един признак за некачествена сьомга е, ако при размразяване течността има червен цвят, а самата риба е избледняла. Знак за добро качество е, когато има светли ивици в месото (докато „боядисаното“ филе при срез има равен червен оттенък без жилки). Когато купувате сьомга, имайте предвид, че качествената риба имат тъмен гръб и сребристи страни. Не купувайте рибата, ако по нея се забелязват ярки петна и точки – обикновено те се появяват по време на размножителния период, когато в нея узрява хайверът – а тогава месото става сиво и не е вкусно.

Внимавайте с пангасиуса и тилапията

Експертите препоръчват да не прекаляваме с консумацията на тези видове риба. Пангасиусът се отглежда във Виетнам, в мътните води на река Меконг, където преди години са изсипвани токсични вещества. Първоначално е разрешен за внос в ЕС, но по-късно в рибата са открити тежки метали. Тилапията има подобен проблем – развъжда се в Китай, където към храната й се добавя доста голям процент химически вещества.

Шпротите вид риба ли са

За производството на консервите „шпроти” се използва цаца или херинга. Преди да купите, погледнете датата на производство. Най-вкусните шпроти се правят през есента и зимата, а от април до август консервите се правят от замразена риба. Причина за горчивия вкус на шпротите може да е опушване с течен дим.

       
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X