След края на работния ден много хора се оплакват от размазване на текста пред очите, примижават, за да изяснят образа пред себе си, накланят глава на една страна при гледане на телевизия. Чудят се какво им става и дали не трябва да сменят диоптъра на очилата си? Може би астигматизмът им се вихри и ги тормози. Коригира ли се той, обяснява офталмологът д-р Мариела Облашка, д.м.
Всички го имат, но много хора не знаят
Той не им влияе зле и не оказва влияние на доброто им зрение. При астигматизма говорим за вродени кривини по най-предната повърхност на окото – роговицата. Обяснението е, че вертикалният и хоризонталният й меридиан не са еднакво изпъкнали. Единият е по-плосък. И по чисто физична причина те не могат да пречупват светлинните лъчи по един и същи начин и оттам се получава неясно виждане. В задната част на ретината, където се случва нашето зрение, се получават две точки на виждане от двата меридиана. За части от секундата мозъкът трябва да слее тези две точки и да ни даде ясен образ. Затова астигматизъм в рамките на един диоптър се води физиологичен и не е проблем в ежедневието.
Защо някои хора не подозират за него
„Много пациенти дори не знаят, че имат астигматизъм, защото нямат нужда от очила. И тъй като той е нещо нормално, голяма част от офталмолозите не го казват на пациентите. Какъв е точно става ясно на компютърен тест, след разширяване на зениците. Той може да е 0, 25, но да го има”, казва д-р Облашка. Тя обяснява, че не винаги е задължително астигматизмът да бъде коригиран с очила. Още повече, че за някои хора носенето на такива стъкла е много неприятно като усещане. Не могат да свикнат, защото имат чувство, че им пречи да преценяват разстоянията, залитат, вие им се свят от тях или имат усещането, че ще се блъснат в нещо. А дали може да се променя? Да, той може да расте като стойност, както късогледството и далекогледството, но само, докато физическото ни тяло расте – до 25 години. Астигматизъм може да се получи и в напреднала възраст при поява на перде, а още - при травми и изгаряния на роговицата.
Не преработвайте очите си
Най-честата причина е преумора и това, че не се спазват правилата за работа с компютър. Човек, който е работил 8 ч. на компютър и не е правил почивки за баланс на натоварването, има вероятност като погледне надалеч да вижда размазано. На всеки 40 мин. трябва да се прави почивка от поне 5 мин., в които да се гледа надалече. Друга причина за размазване на образите може да е изсушаването на очите от продължителното гледане на екрана и е добре да се капват изкуствени сълзи. Екранът трябва да е с да 20 градуса по-надолу от нивото на очите. А разстоянието до екрана да е 75-80 см. Витамините за очи също помагат за доброто зрение, особено при късогледи хора. Тези витамини всъщност са пигментите лутеин и зеаксантин. Тях може да ги набавяме с храната от броколи, брюкселско зеле, спанак, жълтък, моркови, домати, сурови ядки, боровинки.
Що се отнася до главоболието, то може да се получи ако човек има астигматизъм, който мозъкът му не толерира. Възможно е и обратното - при изписани астигматични стъкла също да боли глава. „30% от хората никога не свикват да носят такава корекция. Децата се справят най-бързо и лесно”, споделя д-р Облашка.
Ако астигматизмът е в големи стойности -4, -5 или пък + 7 като диоптри може да се махне с лазер, но пациентът трябва да отговаря на специални медицински изисквания и да има здрава ретина.
Коментари (0)
Вашият коментар