Невробиката е форма на мозъчно упражнение за поддържане на пъргавината и гъвкавостта на този орган. Тя нарушава автоматизираните или обичайните умствени схеми, за да събуди тези области на мозъка, които може да са в латентно състояние, като подобрява мозъчния капацитет.
В западното общество преобладава култът към външния вид. Поради това много хора са обсебени от това да останат във форма и да имат изваяни тела, но малко индивиди се тревожат за упражняването на мозъка си.
Макар да е добре да се грижите за тялото и външния си вид, помнете, че мозъкът ви е мускул и също изисква тренировки. Това не е просто още един орган, а безценна операционна система. Затова трябва да опитате невробика, която е чудесен начин да поддържате форма.
Какво точно е невробиката?
Това е умствена, мозъчна или невронна тренировка, състояща се от набор от упражнения, проблеми и умствени пъзели, които могат да подобрят умственото представяне. Лорънс Кац и Манинг Рубин, невробиолози от Университета „Дюк" в Дърам, Северна Каролина, създават концепцията.
Те замислят невробиката като програма за упражнения за група мозъчни мускули, които трябва да се стимулират чрез рутинни промени и чрез поредица от упражнения, които могат да поддържат дългосрочно оптимално психично здраве.
Според тях невробиката е много различна от другите видове мозъчни упражнения, които обикновено включват логически упражнения, пъзели и изолирани сесии.
Тя изисква използването на всичките сетива, за да се подобрят и генерират различните естествени пътища, които мозъкът притежава. По този начин създавате нови асоциации между различните видове информация. Умишленото създаване на нови асоциативни модели е централна част от този тип мозъчни упражнения.
Форми на упражнения
Тренировката, предложена в невробиката, включва мозъчните полукълба, движението на тялото и използването на всички сетива, особено очите, за да се стимулира миелина и лесното учене.
Тази програма има следните цели: да подобри физическото състояние на човек, да поддържа качеството на движенията му, да засили психологическите и когнитивните му способности и да подпомогне комуникацията мозък-тяло, за да елиминира всеки стрес и напрежение от тялото.
Може да правите много упражнения. Колкото по-креативни сте, толкова по-широка ще бъде вашата гама от възможности. Ето няколко идеи:
- Решавайте судоку пъзели, като ги измервате във времето, за да следите напредъка си;
- Научете нови думи и ги включете в бъдещите си разговори;
- Обърнете ръчния си часовник с главата надолу;
- Разпознайте часа в часовник, гледан през огледало;
- Вървете назад из дома си;
- Измийте зъбите или срешете косата с недоминиращата си ръка;
- Погледнете снимките с главата надолу и оценете детайлите им;
- Използвайте мобилния си телефон с недоминиращата си ръка;
- Обличайте се със затворени очи;
- Променяйте маршрута, който поемате до вашата работа, дом или училище;
Накратко, всякакви упражнения, които нарушават вашето рутинно и автоматично поведение, ще подтикнат мозъка ви да работи.
Какви са ползите от невробиката?
Дълго време учените вярваха, че мозъкът може да създава невронни връзки само в детството. Но Кац заключава, че мозъкът разпределя и обработва всички необходими сензорни приноси, генерирайки нови структури и връзки на различни възрасти. С тези упражнения можете:
- Създайте нови връзки (синапси) на мозъчно ниво чрез експериментиране на нови ежедневни дейности;
- Стимулирайте производството или регенерирането на невронни мрежи чрез сензорната мрежа.
- Индуцирайте производството на невротрофини или специфични молекули, които благоприятстват оцеляването на невроните.
- Правенето на мозъчни упражнения е важно, защото те помагат за използването на целия мозък и тяло и подобряват концентрацията, баланса, мисленето, паметта, креативността, слуха, вниманието, възприятието и концентрацията.
Следователно това е стратегия, която подобрява уменията и нагласите за учене и помага за предотвратяване и отстраняване на двигателни недостатъци, поведенчески проблеми, устно говорене, писане и хиперактивност.
Благодарение на упражненията, предложени от невробиката, е възможно да се развият нови структури и мозъчни връзки. Също така може да предотвратите проявата на различни невродегенеративни разстройства като болестта на Алцхаймер, депресия и паркинсон, с помощта на невробиологични техники.
Коментари (0)
Вашият коментар