Проблемите, свързани с кръвоснабдяването на мозъка, не трябва да се оставят на заден план. Ако имате предразположение към съдови заболявания или показвате тревожни симптоми, незабавно се свържете със специалист, за да бъдете диагностицирани и да предотвратите микроинсулт.
Това е внезапно нарушаване на кръвоснабдяването на мозъка. Терминът "микроинсулт" не е особено научен. Докторите предпочитат да формулират проблема като преходни исхемични атаки (ПИА). Това състояние възниква поради спазъм на кръвоносните съдове в мозъка или образуването на кръвни съсиреци.
Какво е важно да знаете за микроинсулта?
ПИА са предшественик на истинския мозъчен удар. Това е сигнал, който дава ясно да се разбере, че е време да се постави сериозна диагноза и да се назначат терапевтични мерки.
Мозъкът се нуждае от кислород и някои химични съединения, транспортирани през съдовете. Без нормален, безпрепятствен кръвен поток, нервните клетки умират само за броени минути.
Когато възникнат ПИА, запушването в съда се абсорбира без медицинска намеса. Но дори краткосрочното възпрепятстване на нормалното снабдяване с кислород води до опасни последици за мозъчната тъкан. Освен това, ако това се случи повече от веднъж, общата щета от микроинсулт може да се сравни с щетите от един макроудар.
Причини за микроинсулт
Ключовата причина е горещото време. В горещината настъпва дехидратация, кръвта се сгъстява и рискът от образуване на кръвни съсиреци се увеличава значително. Проблемът се усложнява от факта, че много хора буквално работят на открито слънце. Изключително опасно е да останете в наведено положение с главата надолу за дълго време. Това увеличава стреса върху сърдечносъдовата система и причинява съдова руптура.
ПИА са по-чести при хора на възраст над 65 години. Тук роля играят свързаните с възрастта промени в кръвоносните съдове и хроничните заболявания.
Но не забравяйте, че всеки 4-ти припадък се случва в млада възраст. Това е общо влошаване на здравето и нездравословна диета, пристрастявания и стрес.
Кой е изложен на риск:
- лица, страдащи от хипертония;
- лица, страдащи от атеросклероза;
- фенове на пушенето;
- лица с патологии на сърдечния ритъм, исхемия, лица, които са имали ендокардит;
- лица, страдащи от захарен диабет;
- лица с високо съсирване на кръвта;
- лица, приемащи хормонални лекарства;
- лица с наднормено тегло;
- лица с остеохондроза на шийните прешлени.
Признаци на микроинсулт
- внезапно, влошаващо се главоболие, замаяност;
- изтръпване на областта на лицето, долен или горен крайник;
- проблеми със зрението, светкавици, черни точки;
- неуспех в координацията на движенията (човекът се „разклаща“, евентуално пада на земята);
- болезнена реакция на ярка светлина, интензивен звук;
- скок на кръвното налягане;
- гадене, повръщане;
- проблеми с речта (пациентът се затруднява да произнесе проста фраза, колебае се да отговори на прост въпрос, обърква се).
Спешни действия при ПИА
Терапевтичният прозорец (периодът, когато микроинсултът се отстранява без последствия) е максимум 4,5 часа.
При първото подозрение за микроинсулт незабавно повикайте линейка. Симптомите може да спрат след минута, но все пак не бива да рискувате здравето си. В крайна сметка, атаката може да се върне в близко бъдеще.
Преди пристигането на специалисти се препоръчва да направите следното: обърнете пациента на една страна, осигурете подаване на въздух и пълноценна почивка. В тази ситуация не се използват лекарства - това може да доведе до влошаване на състоянието. Ако човек с пристъп на ПИА има хронично заболяване и приема определени лекарства, важно е да информирате лекаря.
Последици от микроинсулт
ПИА се повтаря при 1/3 от хората. Всеки 10-и човек получава инсулт в продължение на 3 месеца след микроинсулт.
При хора след микроинсулт паметта се влошава, появяват се прояви на деменция и се влошава характерът.
Мерки за рехабилитация след микроинсулт
Човек след ПИА може да има следните последици: слабост, загуба на нормална чувствителност на лицето, слабост в долните или горните крайници, колеблива реч, увреждане на паметта, затруднено преглъщане, депресия.
Рехабилитацията включва набор от класове с физиотерапевт, акватерапия, масаж, приемане на необходимите лекарства, престой в болница под наблюдението на невролог и психолог. Човек се нуждае от личен режим на сън, работа и почивка. Комплексните рехабилитационни мерки съкращават времето за възстановяване, намаляват вероятността от инсулт и сериозни последици.
Превантивни мерки срещу микроинсулт
Първо, контрол на кръвното налягане. Ако има системно повишаване/ намаляване на кръвното налягане, важно е да се подложи на кардиологичен преглед. Тези две състояния обикновено са причините за мозъчна циркулаторна недостатъчност.
Второ, контрол на нивата на холестерола. Високото съдържание на липопротеини с ниска плътност увеличава вероятността от микроинсулт.
Трето, физическа активност. Полезно е да ходите повече, да бягате, да плувате. Контролирането на телесното тегло също е важно.
Четвърто, отказ от зависимости. Пушенето, алкохолните напитки, липсата на сън, постоянният стрес подкопават здравето.
Пето, спазване на медицинските предписания.
Редица заболявания, предразполагащи към ПИА, показват промени в състава на кръвта, от което следва, че е полезно да се прави систематичен кръвен тест. Особено внимание трябва да се обърне на лица, които страдат от световъртеж, припадък, морска болест.
Коментари (0)
Вашият коментар