Напишете дума/думи за търсене

Бигорексия. Защо все повече мъже страдат от нея?

Хората сме изминали дълъг път като култура, когато става въпрос за осъзнаване на психичните заболявания, свързани с образа на тялото, като анорексия и преяждане.

Но други въпроси остават по-малко известни и разбрани от широката общественост, въпреки че стават по-често срещани. Разстройство, за което експертите предупреждават, че е във възход в ерата на социалните медии, е разстройство, известно като бигорексия.

Това е неспециалистичен термин за това, което професионалистите наричат ​​мускулна дисморфия, което е подкатегория на дисморфично разстройство на тялото", обяснява Джоузеф Дж. Трунзо, професор по психология и асоцииран директор на Училището по здравни и поведенчески науки в университета Брайънт. При бигорексията индивидът има нереалистично, гранично заблуждаващо убеждение, че някаква част от тялото е силно ненормална, дори гротескна.

При бигорексията се наблюдава изкривена представа за себе си и загриженост около идеята да не си достатъчно мускулест.

Хората с това разстройство често се възприемат като по-малко мускулести, отколкото са в действителност, дори ако имат мускулесто тяло. Те могат да се занимават с прекомерно вдигане на тежести, да използват стероиди или нерегулирани добавки или да спазват екстремни диети в опит да изградят мускули, често с отрицателни ефекти върху тяхното физическо и психическо здраве.

Въпреки че бигорексията може да засегне хора от всякакъв пол, тя обикновено се среща при мъжете.
Ключов предупредителен знак за бигорексия е фиксирането върху размера на тялото, теглото, външния вид, физическата активност и храната по начин, който влошава нечии качество на живот.
Човек с разстройството може да не консумира достатъчно хранителни вещества, за да покрие енергията, необходима за прекомерната му тренировка, а емоционалната му реакция също може да се почувства отслабена.

Ако някой каже, че тренировката му причинява повече безпокойство или загриженост, отколкото радост, и когато започне да влошава работата или ежедневното му функциониране, това са потенциални сигнали за мускулна дисморфия.

Какво причинява бигорексия?
Мускулната дисморфия често не се отчита и вероятно се причинява от комбинация от няколко фактора, включително генетично предразположение, както и психологически фактори, допринасящи за развитието на разстройството", казва Ейми Гудинг, клиничен психолог в Eating Recovery Center, Балтимор.

Психологическите фактори, които могат да увеличат риска от развитие на бигорексия, включват перфекционизъм, тревожност, депресия, ниско самочувствие, обсесивно-компулсивни тенденции и негативни ранни преживявания като тормоз или други травматични събития.

Спортистите, които се занимават със спортове, които наблягат на силата и физиката, като бодибилдинг или борба, са склонни да бъдат изложени на по-висок риск от бигорексия.

Социокултурните фактори също могат да допринесат за развитието на бигорексия.
Диетата и фитнес културата ни заобикалят навсякъде – корици на списания, изложени на касата в хранителния магазин, превъртане на нашите социални медии, разговори с нашите приятели. Бомбардирани сме с изображения на мускулести, слаби, изсечени тела или дискусии за това как да станем „по-слаби и във форма".

Защо бигорексията става все по-разпространена?
Въпреки че бигорексията не е ново разстройство, тя е станала по-разпространена през последните години. 30% от подрастващите момчета в национално представителна извадка в САЩ съобщават за желание да наддават на тегло. Последващо проучване установява, че поведението за увеличаване на мускулите като приемане на добавки, диетични промени и дори употреба на стероиди е често срещано сред подрастващите и младите мъже.

Експертите смятат, че пандемията е създала „перфектна буря" за развитието на недоволство от тялото и хранителни разстройства при мъжете, особено момчетата в тийнейджърска възраст, благодарение на комбинацията от социална изолация, нарастваща тревожност, липса на лично училище и дейности и експлозията на използване на социални медии.

По-младите хора невинаги разбират и оценяват напълно реалността, че виждат редактирани снимки, които са подбрани, за да представят идеален образ – образ, който често се поддържа от екип от лични треньори, готвачи и други експерти.
Повечето 15-годишни деца не осъзнават, че постигането и поддържането на идеалното тяло е постоянна работа на инфлуенсърите – прехраната им зависи от това. Подрастващите или младите хора, които все още нямат напълно развит мозък, не си и помислят, че на Хю Джакман му се налага да тренира по 8 часа на ден в продължение на 6 месеца, за да се превърне във Върколака, нито осъзнават, че той не изглежда така през цялото време време. Те също така не разбират, че за да получи изпъкнали вени и набръчкани мускули, той вероятно е бил дехидратиран под интензивно медицинско наблюдение, за да постигне ефекта.

Освен че използват нереалистични социални медии, много млади хора също изпитват социален натиск да произвеждат съдържание и да показват собствените си тела на тези платформи.



Какво трябва да направите, ако смятате, че може да имате бигорексия?
Ако избягвате приятели или семейство, защото се притеснявате за начина, по който изглеждате, ако прекарвате по-голямата част от свободното си време в опити да промените тялото си, ако се чувствате толкова разсеяни от своите „недостатъци", че това пречи на училището или на ежедневието ви – може би е време да потърсите помощ за това, което изпитвате.

Имайте предвид, че всеки може да изпита хранителни разстройства и телесни дисморфични разстройства, но търсенето на помощ може да бъде особено трудно за мъжете, които често биват пренебрегвани и са изправени пред различен вид стигма за това.

Един от най-трудните проблеми за мъжете с бигорексия и други хранителни разстройства е липсата на осведоменост относно проблемите с изображението на мъжкото тяло. Може да бъде невероятно овластяващо за някого, който се бори с това състояние, да разбере, че не е сам в образа на тялото си и притесненията си
относно храненето.

Друга полезна стъпка е да идентифицирате вашите тригери и да разберете как да намалите излагането си на тях.
Ограничете социалните медии, особено около съдържание, свързано с външния вид. Престанете да следвате и деактивирайте известия от акаунти, които ви карат да се чувствате по-зле в кожата си. Повече време в социалните медии може да доведе до повече сравнения с връстници. Това също може да доведе до по-голямо излагане на недостижими идеали за тяло и по-голямо неудовлетворение от собственото тяло.

Като ограничите потреблението си в социалните медии, може да освободите време, което да посветите на положителни източници на удовлетворение.
Намерете други начини, които могат да ви помогнат да се справите със стреса или безпокойството, като медитация, йога или хобита, които обичате.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X