Ново проучване разкрива изненадваща информация за потенциалната връзка между регионалното местоположение и деменцията.
Няколко рискови фактора на 60-годишна възраст могат да бъдат силни предиктори за деменция и когнитивно увреждане по-късно в живота.
Докладът, публикуван от изследователската организация с нестопанска цел RAND, оценява статистическите асоциации чрез наблюдение на хора, когато са били на около 60 години, за да оцени риска от деменция по-късно. Проучването установява, че няколко фактора, които са в съответствие с други изследвания по темата, са показали силни предиктори за когнитивно увреждане, или деменция, като физическо здраве, прекаран инсулт, когнитивни способности, функционални ограничения и определени гени.
В доклада се твърди, че хората, родени на юг, „са изправени пред статистически значително по-високи шансове за развитие на деменция, дори когато се контролират много други фактори".
Питър Худомиет, икономист в RAND и един от водещите изследователи на проучването, казва пред ABC News, че някои от откритията са „изненадващи".
„Нашето изследване потвърди, че фактори като ниски резултати от когнитивни тестове и лошо общо здравословно състояние на човек на 60 години са силни предиктори за деменция по-късно в живота", обяснява той, добавяйки, че „ние също така разкрихме някои изненадващи прозрения, като значителния защитен ефект на образованието, особено наличието на диплома за средно образование".
Проучването установява, че хората, които нямат частна здравна застраховка на 60-годишна възраст, имат повишен шанс да развият когнитивно увреждане или деменция години по-късно.
Други рискови фактори включват:
- Хора, които никога не са работили или са работили само няколко години;
- Хора, които са имали диабет или индекс на телесна маса 35 или повече на 60-годишна възраст;
- Тези, които или никога не са пили алкохол, или са пили прекомерно;
- Хора, които никога не са спортували;
- Тези, които имат нисък резултат на различни тестове за физическа мярка;
- Хора, които са имали по-малко съвестни личностни черти;
- Хора, които са се занимавали с по-малко хобита или дейности за учене на около 60-годишна възраст, също са изложени на риск;
Други рискови фактори, като здравето на родителите, размера на семейството и брачната история обаче се оказали слаби предиктори за деменция или когнитивно увреждане.
„По-възрастните хора, които се стремят да поддържат висока когнитивна функция за по-дълго време, могат да се възползват от ранни промени в начина на живот, като извършване на физически упражнения, работа допълнителни години след пенсия, ангажиране с хобита и нови информационни дейности след пенсиониране и поддържане на добро физическо здраве", твърдят авторите на изследването.
Повече от 55 милиона души по света имат деменция и е важно да сме наясно с потенциалните рискови фактори. Въпреки че има определени рискови фактори, които са извън вашия контрол, има някои промени в начина на живот, които можете да направите, за да намалите потенциално риска от деменция или когнитивно увреждане.
Начини за намаляване на риска от деменция
Доказано е, че здравословното хранене, редовните упражнения, поддържането на добри навици за сън и въздържането от пушене намаляват риска от деменция.
Д-р Залди Тан, директор на програмата за памет и стареене на Cedars-Sinai Health System, по-рано каза пред HuffPost, че поддържането на социални контакти също е от ключово значение.
„Като социални същества, човешкият мозък процъфтява във взаимодействие с другите. Когато това не се случи, паметта и когнитивните ни способности могат да намалеят с течение на времето".
Възрастните хора трябва да предприемат поне едно положително социално взаимодействие всеки ден. Независимо дали става въпрос за посещение от любезен съсед, разговор с касиера във вашия магазин за хранителни стоки или наслаждаване на телефонен или видеоразговор с внук или приятел.
По-възрастните, които се занимават с дейности, които ги поддържат умствено "изострени", са изложени на по-малък риск от развитие на деменция.
Мозъчни игри, ново хоби, образователен курс или да научите нов език или да свирите на инструмент са чудесни стопери за развитие на деменция. Когато определяте дали дадена дейност може да има някаква когнитивна полза, най-важното е да сте предизвикани и да учите.
Коментари (0)
Вашият коментар