Напишете дума/думи за търсене

Празнична тъга – оксиморонът, който ходи по хората

Смъкнете очакванията от раменете си – както няма перфектни хора, така няма и перфектна Коледа. Отпуснете се, живейте тук и сега

В противоречие с бодрия празничен дух, който цари навсякъде около нас, в този период на годината безпокойството и чувството за тъга са често срещано състояние при много хора.

По празниците социалните очаквания и изисквания се покачват, което също повишава потенциала за напрежение и конфликти. Освен това някои хора са склонни да се чувстват по-самотни, по-тъжни, носталгията се вихри и събаря и най-стабилните.

Има различни фактори, които ни вкарват в празничната тъга. Да, звучи като оксиморон, но е реално състояние на духа. Според Американската асоциация на психологите почти половината от всички жени (44%) и една трета от мъжете (31%) съобщават за такова състояние около празниците.

Ето някои от възможните причини:

Недостиг на сън

Всички партита, ангажименти и тържества често крадат от съня ни, което лесно вкарва психиката в потиснато състояние.

Финансови трудности

Независимо дали се разорявате по празниците или пък обратното, нямате възможност да пазарувате и ви се струва, че целият свят е на шопинг в момента, финансовият фактор е много силен и засяга огромен брой хора.

Изолация и самота

За онези, които са сами или им липсва „парченце от пъзела", празниците са много труден период. И отново, струва ви се, че целият свят празнува като онези щастливи семейства от рекламите по телевизията. Всъщност това далеч не е вярно. Семейните скандали и раздели по време на празници са във вихъра си.

Прекалено високи очаквания

Очакванията са най-големият враг на психиката, а в празничните периоди те по естествен начин се завишават. Много хора имат в главата си идеал за това как трябва да преминат техният декември и тяхната Коледа. И отново се връщаме на щастливото семейство от рекламите, но нека не забравяме нито за момент, че това е нереалност, това е идеал и почти никога не се случва в реалния живот. Един ако хареса подаръка си, друг няма да е доволен от десерта, някой пак ще се кара на децата, че висят на телефоните, а роднини ще се гледат криво изпод капамата. Идеални хора няма, както и няма идеални семейства и идеални Коледи.

Съветът на психолозите е: останете тук и сега! Превърнете се в наблюдатели на събитията, а не в техни режисьори и сценаристи. Ако ви харесва да е украсено вкъщи, направете го. Ако обичате да купувате подаръци, купете ги. Опаковайте ги. Подредете масата като за списание. Но не очаквайте, че всеки друг от семейството има вашата представа за идеалния момент. Насладете се на добрите неща в този период и оставете тези чувства, които ви създават дискомфорт или тъга, да почакат пред прага. Наистина, напъдете лошите мисли. Концентрирайте се в простички неща – че не сте на работа и училище, че вкъщи е топло, че може да отворите хубава книга, да хапнете една порция щолен в повече, да гушкате кучето цяла вечер или просто да си подредите гардероба – нещо, което отлагате вече с месеци.

Не давайте на носталгията и тревожността да сядат с вас на масата.

Но ако те все пак са упорити и го направят, бъдете възпитани. Сложете им прибори и чиста салфетка, нагостете ги, пийте едно за здраве, и ги изпратете да си ходят. Хубавият филм още е там. Коледата е възможна. И се случва преди всичко вътре в нас. В надеждата, че след този финал (защото Коледа е финалът на едни големи очаквания) всичко започва отначало и там ви чакат прекрасни месеци, години, събития, хора... и още много неперфектни, но пълни с най-простичка надежда Коледи.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X