След като ви запознахме с природата на хетеропесимизма и с причините за неговата поява, ви предлагаме поглед към това какви поразии може да сътвори, когато стане въпрос за романтични връзки.
1. Започвате да имате нереалистични очаквания спрямо партньора си
Хетеропесимизмът може да породи постоянно състояние на сравнение, при което настоящият ви партньор е безмилостно съпоставен с идеализирана версия, която може дори да не съществува. Това е като да преглеждате инстаграм, само че вместо да завиждате на нечии ваканционни снимки, вие оценявате партньора си спрямо нереалистични стандарти. Тази постоянна оценка може да доведе до неудовлетвореност и напрежение във връзката, тъй като никой никога не може да се измери с идеалния образ в ума ви.
2. Развивате фобия от обвързване
Хетеропесимизмът може да ви накара да прегърнете самотата, защото е по-добре да сте сами, отколкото да бъдете наранени, нали? Само дето това не е това, което наистина искате. Любов, връзка, всички тези неща са това, което искате. И имам новина за вас – те съществуват. Просто пуснете хетеропесимизма си и се дръжте здраво за любовта.
3. Вече не вярвате на другите
Доверието е основата за здрава връзка, но хетеропесимизмът може да „изгради" цял „небостъргач". Сърцето ви е било разбито няколко пъти и сега вярвате, че да се доверите на хората със сърцето си, просто означава, че ще бъдете наранени отново, така че защо си правите труда да опитвате?
4. Постоянно се опитвате да подкопаете шансовете си за щастие
Хетеропесимизмът може да ви превърне в най-лошия ви враг. Започвате да саботирате напълно добрите взаимоотношения, защото сте убедени, че така или иначе са обречени на провал. Все едно да се простреляш в крака, преди дори да си получил шанс да танцуваш. Съгласете се, че това не е страхотна стратегия за намиране на трайна любов.
5. Оставате сами
Вашето хетеропесимистично мислене може да се превърне в самоизпълняващо се пророчество, карайки ви да саботирате потенциално здрави взаимоотношения. Може да откриете, че се заяждате за дреболии или търсите причини, поради които връзката няма да се получи, като в крайна сметка отблъсквате партньори, които биха могли да бъдат добри за вас.
Как да промените тази нагласа?
Едва ли има много хора на света, които доброволно да останат сами, които да не искат да бъдат обичани и да обичат. Хората сме социални същества и като такива жадуваме за любов и обич. Няколко съвета, с които може да промените негативните си убеждения за ваше собствено добруване.
1. Помислете за миналите си преживявания и връзки, които може да са оформили вашия хетеропесимизъм
Има ли конкретни събития или модели, които са ви накарали да се почувствате разочаровани? Може би сте имали тежка раздяла или сте станали свидетели на нездравословни взаимоотношения. Разбирането откъде произлизат тези негативни вярвания може да ви помогне да се справите с основната причина.
2. Заобиколете се с положителни примери
Огледайте се около себе си. Имате ли приятели или членове на семейството в здрави, любящи връзки? Прекарвайте повече време с тях. Виждането на положителни примери може да противодейства на негативните образи в ума ви.
Ако във вашето близко обкръжение липсват тези примери, потърсете истории за щастливи двойки. Четете книги, гледайте филми или следвайте акаунти в социалните медии, които подчертават здравите взаимоотношения. Това може да ви помогне да повярвате, че пълноценните романтични връзки са възможни.
3. Работете върху себе си
Понякога чувствата ни относно взаимоотношенията са повече за нас, отколкото за другите. Фокусирайте се върху това да станете най-добрата версия на себе си. Участвайте в дейности, които ви носят радост, работете върху личните си цели и изграждайте самочувствието си. Когато се чувствате добре със себе си, е по-вероятно да привлечете и поддържате здрави взаимоотношения. Освен това самоусъвършенстването може да ви даде увереността да вярвате, че заслужавате любящ и подкрепящ партньор.
Коментари (0)
Вашият коментар