Напишете дума/думи за търсене

Бъдещето в джоба ни, или какво ни готвят новите технологии

В ера, в която границите между дигиталното и физическото стават все по-размити, светът на бизнеса се адаптира с извънземни темпове.

Времевата линия на технологиите непрекъснато се ускорява, което е непреклонна заявка за това, че идните години нямат друг шанс, освен да се очертават като свидетелство за човешката креативност и изобретателност. Царството на джаджите вече не е ограничено до обикновена полезност. То прескочи детската площадка, която служеше за увеличаване на човешкия потенциал и предефиниране на границите. С всеки изминал ден тези преносими чудеса стават още по-интегрирана част от нашето ежедневие, преплитайки се с рутините ни, подобрявайки възможностите ни и прекроявайки възприятията ни за реалността.

Интелигентният дом: сбъднато пророчество
Допреди няколко десетилетия филми като „Зов за завръщане" ни караха да се дивим и цъкаме език, гледайки как хладилниците сами напомнят на обитателите на жилището кои продукти са на привършване и трябва да бъдат поръчани.
Днес вече живеем във време, в което домовете ни наистина са започнали да ни „разбират". Отминаха дните на общата автоматизация. С напредъка на изкуствения интелект домовете вече предвиждат нуждите на стопаните. Вашата кафемашина знае кога сте имали тежка нощ и съответно регулира силата на варене на кафето. Осветлението не само разпознава присъствието, но и настроението ви, като оптимизира яркостта и нюанса, за да енергизира или успокои.

И, разбира се, винаги с нарастващ фокус върху устойчивостта, джаджите сега са проектирани да бъдат по-енергийно ефективни от всякога. Технологии на открито със слънчева енергия, плочки за събиране на енергия и интелигентни измервателни уреди гарантират, че възприемането на иновациите няма да е за сметка на планетата. В настоящето да си разбирач в технологиите, означава също да бъдеш приятел на Земята.

Екотехнологична революция: устойчиво бъдеще
В разгара на технологичната вихрушка важно подзаглавие в сферата на джаджите е все по-осезаемият акцент върху екологичното съзнание и минимизиране на нашия отпечатък върху околната среда.

Екотехнологичната революция обхваща широка гама от иновации, от екологични материали, използвани в конструкцията на джаджи, до енергийно-ефективни принципи на проектиране. Устройствата за интелигентен дом, които оптимизират консумацията на енергия, технологиите за пестене на вода и приложенията за екологично съзнание допринасят за по-екологичен начин на живот.

Носими устройства за виртуална и добавена реалност
Ерата на носимите устройства, които показват времето и проследяват крачките ни, изглежда почти праисторическа. Днес носимите технологии предлагат прозрения дълбоко в нашите физиологични и психологически състояния. Усъвършенствани биометрични сензори проследяват параметри далеч отвъд сърдечната честота. Те измерват нивата на стрес, наблюдават нивото на нашата хидратиция и дори предвиждат потенциални смущения в здравето. Носимите устройства също безпроблемно се интегрират с нашите интелигентни домове, коригирайки средата въз основа на нашето настроение или енергийни нива, предлагайки наистина взаимосвързано жизнено изживяване.

Носимите устройства за виртуална и добавена реалност изведоха забавлението и образованието до нови измерения. Те предлагат завладяващи преживявания, от „разходка" през исторически събития до посещение на виртуални концерти, които са осезаемо реални. Освен това с интегрирането на тактилна обратна връзка, границата между виртуалния и реалния свят се размива възхитително, а понякога и зловещо.

Но те не обгрижват само личното здраве или забавлението. Носимите технологии играят ключова роля в професионалните среди. От подобряване на операциите със свободни ръце в някои индустрии до предлагане на наслагвания на данни в реално време, възможностите им изглеждат неограничени и дълбоко трансформиращи.


Готови ли сме за свят с по-малко екрани?
Това е най-големият въпрос, който вълнува технологичните създатели и потребителите на техните иновации. Макар напоследък доста хора да са заинтригувани от идеята за ИИ агент с размер на длан, който би могъл да им спести време, в текущото им състояние нито едно устройство не предоставя изживяване, което е по-добро от това на смартфона.

Двата най-големи производители на смартфони в света се разшириха в нови категории, като американската компания, продължаваща завета на Стив Джобс, пусна своите слушалки за смесена реалност Vision Pro, докато корейският й технологичен съперник обяви уелнес тракер, следящ здравето и предназначен да се носи около пръста. Стартъпи също предизвикаха много шум с техните базирани на ИИ джаджи, които изискват да диктувате команди на преносими ИИ агенти, вместо да плъзгате пръсти по екраните. Едното устройство е джобен компютър, който е около половината от размера на телефон. Разполага с 2,8-инчов екран, скрол колело за навигация, 8-мегапикселова камера, 128GB място за съхранение, GPS и акселерометър и сензори за жироскоп за отчитане на движение. Въпреки малкия си размер и простия си дизайн може да се обажда на Uber, да поръчва вечеря от различните компании за разнос на храна, да превежда разговори, да записва гласови бележки, да възпроизвежда песни от Spotify и мн.други.
Всички тези устройства споделят една обща цел: да променят връзката ни с екраните.

Това е бъдеще, което се чувства хем близо, хем и много далече в същото време. Но изместването на малките екрани, които се побират в джобовете ни, няма да е лесен подвиг и това е цел, която вероятно няма да бъде постигната скоро.



Интересни житейски истории на най-гениалните хора ще намерите в специализираното ни списание "Жените - Естествен интелект", което вече се предлагана местата за продажба на вестници и друг вид преса.
В новия брой ще прочетете задълбочени анализи от едни от най-успелите личности в България, както и от представители на науката и обществения живот. В него ще ви срещнем с 20 вдъхновяващи и успели жени, обширен разговор с примата на световната опира Райна Кабаиванска, която съвсем скоро ще навърши 90 години, интервю с най-умната жена Даниела Симидчиева, с футуролога доц. Мариана Тодорова и ще откриете още много други интересни четива.

За дамите от предишните ни издания може да четете тук.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X