Напишете дума/думи за търсене

Хипермагнезиемия - високи нива на магнезий

Хипермагнезиемията е медицинско състояние, което може да доведе до сериозни, дори фатални последици. Обикновено се случва на хора, страдащи от бъбречна недостатъчност, въпреки че засяга и тези, които консумират твърде много магнезий чрез добавки или лекарства.

Хипермагнезиемията се случва, когато има прекалено висока концентрация на магнезий в кръвта. Нормалната стойност на този елемент при възрастен индивид е 1,5 до 2,5 mEq/L.

Наличието на хипермагнезиемия предполага хидроелектролитен дисбаланс в организма. Магнезият е един от електролитите на тялото. Целта на електролита е да произведе електрически заряд, когато се разтвори в телесните течности. По-голямата част от магнезия в тялото обаче няма електрически заряд.

Магнезият е основен елемент за всички живи същества. Това е минерално хранително вещество, което е от съществено значение за живота. Той присъства във всички клетки на тялото и играе определяща роля за техния баланс и правилно функциониране.

Има повече от 300 ензима, които изискват магнезий, за да изпълнява някои от най-важните си функции. По принцип клетките регулират потока на магнезий. Оттам споменатият елемент активира и успокоява различни биохимични реакции в организма.

Поддържането на нормални нива на магнезий е от съществено значение за човешкото здраве. Следователно, всеки дефицит или излишък на този елемент може да доведе до проблеми със сърцето и нервната система. Поради тези причини хипермагнезиемията е деликатно състояние, което може да има сериозни отрицателни последици.

Причини за хипермагнезиемия
Бъбреците са органите, отговорни за отделянето на магнезий. Така че всяко необичайно състояние или увреждане на тези органи може да доведе до хипермагнезиемия. Основните причини за това са:
- Бъбречна недостатъчност – това е най-честата причина за хипермагнезиемия, а бъбречната недостатъчност пречи на магнезия да се отделя нормално.
- Прекомерната употреба на някои вещества, като лаксативи, антиациди или някои хранителни добавки.
- Някои химиотерапевтични лечения, които могат да доведат до развитие на синдром на туморен лизис. Това от своя страна води до повишаване на нивата на магнезий.
- Тежки, обширни изгаряния
- Други хронични състояния като хипотиреоидизъм и болест на Адисон.

Симптоми и диагноза
Лекарите използват кръвни тестове за диагностициране на хипермагнезиемия. Обикновено няма никакви разпознаваеми симптоми, когато нивата на магнезий са само леко повишени. Въпреки това, ако магнезиевият индекс продължи да се увеличава, тогава е много вероятно да се появят следните симптоми:

- Мускулна слабост
- Повръщане и гадене
- Главоболие
- Неправилен или бавен сърдечен ритъм
- Топлина и зачервяване на лицето
- Сънливост
- Замаяност, припадък и/или забавени рефлекси
- Бавно дишане
- Мускулна парализа

Когато човек, който има хипермагнезиемия, заспи и е невъзможно да го събудите и освен това има затруднения с движението на ръцете и краката си, тогава трябва незабавно да го заведете в болницата. Трябва да се консултирате с лекар възможно най-скоро, ако дишането и сърдечната му честота са бавни. Също така, ако изпитва сънливост и мускулна слабост.

Лечение на хипермагнезиемия
Лечението на високите нива на магнезий в кръвта зависи изцяло от това какво го причинява. Хората с бъбречна недостатъчност, които са най-засегнатата група, трябва да следват строг медицински контрол по отношение на лекарствата, които приемат. Те трябва да имат строг контрол върху общото си здравословно състояние. Тези случаи обикновено изискват диализа.

Бъбречната диализа е лечение, което помага на бъбреците да елиминират някои химикали и отпадъци от кръвта. Това е главно когато бъбреците не могат да изпълняват тази функция сами. Има моменти, когато диализата не е необходима и фармакологичното лечение е достатъчно, за да коригира ситуацията.
Обикновено лекарят ще предпише калциев глюконат или диуретици за това състояние. Те трябва да стоят далеч от лаксативи и антиациди, съдържащи магнезий. Освен това, ако човек е склонен към запек, той трябва да регулира положението си чрез балансирана диета, богата на фибри.

Освен това трябва да приемате добавки, съдържащи магнезий, само под лекарско наблюдение.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X